דאבוס 2014

נתניהו: "השקעה בישראל היא השקעה בשלום"

בנאומו בדאבוס קרא ראש הממשלה למשקיעים לבוא ולהשקיע ב"מדינת החדשנות" ■ "אנחנו עומדים כל הזמן בפני איומים, חרמות, ולכן היה עלינו תמיד לחדש כדי לשרוד" ■ "אני מוכן לשלום - אבל שלום אמיתי ובטוח"

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רונית דומקה
רונית דומקה

"העתיד שייך לחדשנים, וישראל היא אומה של חדשנות", כך אמר היום ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאום בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס שבשווייץ. בנאומו קרא נתניהו למשקיעים לבוא וליהנות מההזדמנויות שמציעה ישראל. "אנחנו פתוחים לעסקים".

"ישראל נקראת אומת הסטארט אפ, אני קורא לה אומת החדשנות", אמר נתניהו בפתח דבריו. "העתיד שייך לאלה שמחדשים, ואלה שלא מחדשים, בין אם אלה חברות או מדינות, ישתרכו מאחור. חדשנות היא הדרך היחידה להוסיף ערך בעקביות למוצרים ושירותים בכלכלה עולמית תחרותית", הסביר.

בנאומו דיבר נתניהו על חמשת המרכיבים שהופכים את כלכלת ישראל לחדשנית ומצליחה. "הראשון הוא קללה שנהפכה לברכה", אמר, וזו העובדה שישראל צריכה צבא חזק ולכן גם מחדשת בתחום הזה כל הזמן. מרכיב נוסף הוא ההשקעה הגדולה של ישראל במחקר ופיתוח, "קצת פחות מ-5% מהתמ"ג, אבל בין השיעורים הגבוהים בעולם", אמר. הגורם השלישי הוא תרבות מיוחדת, "היהודים תמיד העריכו ידע ותמיד שאלו שאלות".

"ההיקף של ישראל הוא הסיבה הרביעית - אנחנו מאוד קטנים, ולכן הכל קרוב, כולם קרובים לכולם וכולם מתחרים ומשתפים פעולה זה עם זה בו זמנית. הטכנולוגיה שמשמשת טילים יכולה לשמש גם מצלמה או תרופה", אמר. "הסיבה החמישית היא שאין לנו ברירה", אמר נתניהו. "אנחנו עומדים כל הזמן בפני איומים, חרמות, ולכן היה עלינו תמיד לחדש כדי לשרוד".

נתניהו דיבר על ההתפתחויות הטכנולוגיות המהירות בעולם כיום. "הכל נע מהר מאוד, הכל נהפך לדיגיטלי, וישראל פעילה בערך בכל תחום". לכן, היכולת לבוא ולהשתתף באינקובטור הישראלי תהיה הזדמנות גדולה לכלכלות ולחברות, אמר. 

"ישנם שני תחומים חשובים שבהם כיום ישראל מובילה", אמר נתניהו. "הראשון הוא קיימות - ישראל מובילה בתחומי מים, מזון, אנרגיה מתחדשת. כשחושבים על קיימות, חישבו על ישראל". התחום השני שעליו דיבר נתניהו הוא אבטחת רשת. "האם עידן הפרטיות נגמר? האינטרנט חייב להיות מוגן. אתם לא תשאירו כסף על השולחן או דלת פתוחה, אבל אם אין לנו אבטחה ראויה, הכל חשוף וניכנס לכאוס. ישראל מובילה בתחום של אבטחת סייבר, שבלעדיה כלכלת האינטרנט לא יכולה להתקדם". נתניהו אמר כי ממשלתו משקיעה סכומים גדולים בתחום הזה. 

נתניהו הדגיש בנאומו כי "השקעה בכלכלת ישראל תסייע לא רק לנו אלא גם לשכנינו. בשיחות השלום קידום השלום הכלכלי לא בא על קידום השלום המדיני, הם משלימים זה את זה, ואפשר יהיה לראות את זה בעתיד", אמר. "השקעה בישראל היא השקעה בשלום. יש התחלה של שיתוף פעולה, במיוחד בתחום ההיי-טק, בין יזמים ישראלים ליזמים פלסטינים".  

משנשאל נתניהו על התהליך המדיני, אמר כי הוא בעד פיתרון של שתי מדינות לשני עמים, אך תוך הסדרי ביטחון יציבים. "אני מוכן לשלום אמיתי ובטוח", אמר, אך הוסיף כי "צריך שלושה לטנגו", כשהוא מתייחס לצד הפלסטיני והצד האמריקאי המתווך. "אנחנו לא רוצים מדינה דו לאומית", הסביר נתניהו. "צריך שיהיו שתי מדינות, אבל יש להבטיח שהמדינה השנייה תפסיק את הסכסוך ותכיר בזכותם של היהודים למדינה משלהם. צריך לוודא שהמדינה החדשה לא תהיה שלוחה נוספת של איראן".

בנוגע לאיראן אמר נתניהו כי "הם אומרים דבר אחד ועושים דבר אחר". "הם אומרים שהם מתנגדים להתערבות בסוריה? איראן מתערבת בעצמה בסוריה", הסביר, ונתן כמה דוגמאות נוספות. "הדברים של רוחאני נשמעים טוב, אבל הם לא אמיתיים", הוסיף נתניהו, והדגיש כי "המשימה של העולם היא למנוע מאיראן לפתח נשק גרעיני".

נתניהו נואם בדאבוסצילום: אי-אף-פי

"רוחאני ממשיך במצגת השקרים האיראנית"

מוקדם יותר היום, אמר נתניהו אמר כי נשיא איראן חסן רוחאני "ממשיך במצגת השקרים האיראנית". בתגובה לנאומו של רוחאני בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס, אמר נתניהו: "בזמן שרוחאני מגנה את הרצח של חפים מפשע, עשרות חפים מפשע הוצאו להורג באיראן לאחרונה", אמר נתניהו. "בזמן שרוחאני מדבר על גישה חיובית לטכנולוגיה, הוא מונע מהאיראנים לגלוש באופן חופשי באינטרנט. בזמן שרוחאני מדבר על שלום עם מדינות המזרח התיכון הוא מסרב – אפילו היום – להכיר בקיומה של מדינת ישראל, ומשטרו קורא מדי יום להשמדת מדינת ישראל".

לדברי ראש הממשלה, "בזמן שרוחאני טוען שאיראן אינה מעוניינת בגרעין למטרות צבאיות, איראן ממשיכה לחזק את הכור שלה, ולחמש את עצמה בטילים בין יבשתיים, שהמטרה היחידה שלהם היא כלי נשק גרעיניים". נתניהו הוסיף כי "רוחאני הודה שלפני עשור הוא רימה את המערב כדי לקדם את תוכנית הגרעין. הוא עושה זאת שוב כיום".

דבריו של נתניהו נאמרו לאחר שבנאומו של רוחאני מוקדם יותר הוא הדגיש את רצונה של איראן לשוב לזירת הסחר העולמית וטען כי תוכנית הגרעין שלה היא למטרות שלום בלבד. עם זאת, כאשר נשאל רוחאני, אשר בדבריו התייחס לשלום במזרח התיכון, אם התכוון לישראל, הוא אמר כי "כל המדינות שבהן הכרנו נמצאות במעגל הזה. היו לנו חילוקי דעות עם מדינות מסוימות, אבל אנחנו רוצים לראות עתיד טוב יותר, ושלום עם כולן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker