צבי זרחיה

מליאת הכנסת דחתה בצהריים (ד') הצעת חוק המחייבת נבחרי ציבור לדווח על רכושם ועל חשבונות הבנקים שלהם. 32 חברי כנסת מהקואליציה הצביעו נגד הצעת החוק, ואילו 19 חברי כנסת, כולם מסיעות האופוזיציה, הצביעו בעדה.

הצעת החוק קובעת הוראות המחייבות מועמדים לכנסת, לתפקידי שרים, ולראשות רשויות מקומיות - להגיש דו"ח, שיהיה חשוף לציבור, אודות כלל הכנסותיהם, חשבונותיהם, הונם ורכושם בתקופה של חמש שנים אחורה. בהמשך, אם ייבחרו, יהיו מחוייבים לעדכן את הדו"ח מדי שנה.

מי שעומדת מאחורי הצעת החוק היא ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) שהעלתה את ההצעה מחדש בעקבות פרשת מקלט המס של ראש הממשלה בנימין נתניהו באי ג'רזי. ההצעה הוכנה בשיתוף עם התנועה לאיכות השלטון.

"מדובר בעניין בסיסי, הציבור זכאי ואף חייב לדעת איפה יש ניגודי אינטרסים, וגם איך חי מי שלא מהסס להצביע על גזרות שמוטלות על ציבור רגיל", אמרה יחימוביץ' לפני ההצבעה. "אני מודעת לסיכוייה הקלושים של ההצעה לעבור אבל בכוונתי להעלות אותה שוב ושוב עד שתגבר ההגינות ואולי הבושה".

שלי יחימוביץ’צילום: אוליבייה פיטוסי

לדבריה, "נבחרי ציבור יכולים להיות עשירים ויכולים להיות שייכים למעמד הביניים. לא משנה מה הונם - הם חייבים בשקיפות ובכך שהציבור יידע איפה הם מושקעים, מהם נכסיהם ואיפה חשבונות הבנק שלהם. מטבע הדברים יש ניגודי עניינים. הציבור צריך לדעת על ניגודי העניינים אם במקרה יש כאלה. הצעת החוק הזו קיימת בארה"ב כבר 35 שנה".

יחימוביץ' הוסיפה: "אני לא מצליחה להבין מדוע המידע הבסיסי של שקיפות וניגוד עניינים לא יכול לעבור בכנסת ישראל כפי שהוא קיים במדינות אחרות. מה יש לכם להסתיר?".

שר הכלכלה נפתלי בנט הציג את עמדת הממשלה בכנסת במקום שרת המשפטים ציפי לבני, השוהה בימים אלה בוועידת העסקים הבינלאומית בדאבוס. בנט הסביר כי הממשלה מתנגדת להצעת החוק משום שזו טרם עלתה לדיון בוועדת השרים לחקיקה, הקובעת את עמדת הממשלה בנושא. בנט הוסיף: "זה חוק לא רע אבל אנו מחויבים להחלטת הממשלה".

חברי הכנסת שתמכו בהצעת החוק הם יחימוביץ', אבישי ברוורמן, איציק שמולי, יצחק הרצוג, משה מזרחי, שאול מופז, אורי מקלב, איתן כבל, מיכל בירן, נחמן שי, אחמד טיבי, חנין זועבי, מיקי רוזנטל, סתיו שפיר, תמר זנדברג, אילן גילאון, חיליק בר, מרב מיכאלי ועמר בר-לב.

חברי הכנסת שהתנגדו להצעה הם אבי ורצמן, אלי בן דהן, דב ליפמן, יואל רזבוזוב, מאיר כהן, עדי קול,  ציפי חוטובולי, רינה פרנקל, אורי אורבך, אלעזר שטרן, דוד רותם, יוני שטבון, משה פייגלין, עליזה לביא,רוברט אילטוב, שולי מועלם רפאלי, אורית סטרוק, בועז טופורובסקי, חמד עמאר, יעל גרמן,ניסן סלומינסקי, עמרם מצנע, רונן הופמן, שמעון אוחיון, איילת שקד, גילה גמליאל, יאיר לפיד, נפתלי בנט, יריב לוין, צחי הנגבי, רות קלדרון ושמעון סולומון.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker