ועדת הכספים תדון הבוקר בכישלון 
הרגולטורים בפרשת אי.די.בי

ח"כ גמליאל: "להקים ועדת חקירה פרלמנטרית על כישלון הרגולטורים" ■ גלאון: "פרשת אי.די.בי חושפת את כשלונם של שומרי הסף של שוק ההון והמערכ

צבי זרחיה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ועדת הכספים תדון היום (ב') בכישלון הרגולטורים בפרשת אי.די.בי, ובין היתר גם בתביעת מרכזת הקואליציה בוועדה, ח"כ גילה גמליאל (הליכוד), והתנועה לאיכות השלטון, להקים ועדת חקירה פרלמנטרית שתחקור את כישלון הרגולטורים בפרשת אי.די.בי. הדיון ייערך לבקשת הח"כים זהבה גלאון (מרצ), גמליאל, ואראל מרגלית (עבודה).

לדיון הוזמנו הרגולטורים ובהם יו"ר רשות ני"ע פרופ' שמואל האוזר והמפקח על הבנקים, דודו זקן - שיגיעו לישיבה. לעומתם, הממונה על שוק ההון באוצר דורית סלינגר, והממונה על ההגבלים העסקיים פרופ' דיויד גילה, לא יגיעו. סלינגר תשלח את סגניתה, הילה בן חיים, וגילה ישלח נציג מטעמו.

יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) אמר ל–TheMarker כי "לא בטוח שיש להקים ועדת חקירה פרלמנטרית, אך יש לקיים בדיקה יסודית בעניין ולטפל בכשלים. בסוגיית הריכוזיות טיפלה הוועדה באמצעות חקיקת חוק הריכוזיות". הוא תובע שעד לכניסתו לתוקף של חוק הריכוזיות, לא יהיה "ניצול של כספי הציבור לטובת בעלי ההון".

גלאון אמרה כי "כשלונם של הממונה על שוק ההון, יו"ר רשות ני"ע והמפקח על הבנקים נוכח ההתנהלות החמורה שנחשפה בפרשת אי.די.בי, והעברת פירמידת אי.די.בי לבעלי הון חדשים, מחייב לדרוש מהרגולטורים להציג איך ימנעו מחדל דומה בעתיד". היא הוסיפה כי "פרשת אי.די.בי חושפת את כישלון שומרי הסף של שוק ההון והמערכת הפיננסית בשמירה על כספי ציבור. ההסדר באי.די.בי הוא תוצאה של התנהלות עסקית הרפתקנית ומופקרת של נוחי דנקנר, שניצל ללא הפרעה את כספי הציבור כדי לקדם עניינים פרטיים".

ניסן סלומינסקיצילום: אייל טואג

לטענת גמליאל, "הציבור כולו ניזוק מהכשלים והמחדלים של הרגולטורים. הוועדה החלה לטפל בנושא דרך חוק הריכוזיות, וכעת נדרוש הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית שתעשה בדק בית משמעותי ותשרש מהבסיס את השיטה שבה אנשים מתעשרים תוך סיכון כספי ציבור. פסיביות הרגולטורים בעסקות פירמידת אי.די.בי איפשרה את המצב שבו הרווח נכנס לכיס אחד, ואילו הסיכון נופל על הציבור".

כמו כן, תנועה לאיכות השלטון פנתה אתמול לחברי הוועדה, בדרישה לפעול להקמת ועדת חקירה פרלמנטרית בעניין הכישלון המערכתי המתמשך של כמעט כל שומרי הסף, בפיקוח על פעילות אי.די.בי במשך יותר מעשור.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker