גלאון: "יש להגביל שכר הבכירים לגובה של עד 61,500 שקל בחודש"

יו"ר מרצ מקדמת חקיקה לריסון שכר הבכירים בבנקים, לפיה הוצאות שכר של חברה יוכרו לצרכי מס רק עד גובה של פי 15 משכר המינימום או השכר הנמוך בחברה ■ ח"כ מיכאלי לזקן וליכט: בדקו האם שכר ראשי המערכת הבנקאית תואמים את ההנחיות וחוק החברות

צבי זרחיה
סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה
סיון איזסקו

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון מקדמת חקיקה , לפיה הוצאות שכר של חברה יוכרו לצרכי מס רק עד גובה של פי 15 משכר המינימום או השכר הנמוך בחברה. כתוצאה מכך, משכורות הגבוהות מ-61,500 שקל בחודש לא יהיו מוכרות במס הכנסה לטובת פטור.

"ההצעה יוצרת אפקט משולש: תמריץ לריסון העלייה החדה במשכורות הבכירים בישראל, עידוד להעלאת המשכורות הנמוכות בחברות שבכיריהן מעוניינים לקבל תגמול גדול, והגדלה בהכנסות המדינה ממיסוי חברות, כתוצאה מביטול הפטור על משכורות גבוהות במיוחד", קבעה. לדבריה, "הנתונים שפורסמו על שכרם של ראשי הבנקים מצביעים על כך שלמרות הרגולציה, ממשיכה השתוללות השכר במערכת הבנקאית. כך למשל, שכרו של מנכ"ל בנק הפועלים, עומד על פי 30 משכרו של עובד ממוצע בבנק".

זהבה גלאוןצילום: אמיל סלמן

" מחייבת לפעול לצמצום פערי השכר העצומים בין העובדים השונים. הצעת החוק יוצרת תמריץ להקטנת פערי השכר בחברות ומפחיתה את הכדאיות של תשלום משכורות ענק לבכירים". גלאון קראה לממשלה לתמוך בהצעת החוק "ולהוכיח שהיא עובדת בשביל הציבור הרחב ולא רק בשביל קבוצות לחץ בעלות כוח פוליטי. מדובר בהצעה מתונה והגיונית, שתרסן את השתוללות שכר הבכירים בישראל".

ח"כ מרב מיכאלי (עבודה) פנתה היום אל המפקח על הבנקים דודו זקן ואל המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד אבי ליכט בבקשה שיבחנו האם הנתונים על שכרם של ראשי הבנקים עולים בקנה אחד עם הנחיות המפקח על הבנקים בעניין ועם תיקון 50 לחוק החברות העוסק בשכר הבכירים בחברות ציבוריות.

מיכאלי ציינה כי "הנתונים שפורסמו מעלים שאלה האם שכר בהיקפים גדולים עולה בקנה אחד עם עקרונות תיקון 50 לחוק החברות להנחות את ניהול מערכת הבנקאות, שבמהותה מנהלת את כספם של אזרחי ואזרחיות ישראל". מיכאלי הדגישה כי "במערכת הבנקאות קיימת ריכוזיות לא מבוטלת. שכר כה גבוה כפי שפורסם לראשי מערכת הבנקאות גורר בעקבותיו עלייה ניכרת ביוקר המחיה גם במונחי אשראי וגם במונחי מחירים".

עלות השכר בחודש בשנים 2016-2013 של דוד ברודט - יו"ר בל"ל - 454 אלף שקל, מנכ"לית בל"ל - רקפת רוסק עמינח - 545 אלף שקל, מנכ"ל הפועלים ציון קינן - 811 אלף שקל, ויו"ר בנק הפועלים יאיר סרוסי - 712 אלף שקל.

מרב מיכאלי בוועדת הכספיםצילום: אמיל סלמן

בבנק ישראל סבורים כי המגבלות שהטיל המפקח על הבנקים הינן מחמירות וכי לא יהיה נכון כי הרגולטור הוא שיקבע את שכר הבכירים. בבנק סבורים כי האחריות לגובה השכר במערכת הבנקאית מוטלת בראש ובראשונה על חברי הדירקטוריון בבנקים שאישרו את תוכניות התגמול וכן על בעלי המניות, ובהם הגופים המוסדיים המנהלים את כספי הציבור, שיידרשו להצביע באסיפות הכלליות שעל סדר יומן אישור תנאי התגמול לבכירי המערכת הבנקאית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker