ספר החוקים

לפיד לא יוכל לקבל תמלוגים בגין תרגום ספריו לשפות זרות

ועדת ההיתרים קבעה: שר האוצר יצטרך להעביר חלק מהתמלוגים שהוא מקבל על ספריו לחשבון שינוהל בנאמנות עיוורת

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ועדת ההיתרים הפועלת ליד מבקר המדינה לא התירה באחרונה לשר האוצר יאיר לפיד לקבל תמלוגים על תרגום עתידי של ספריו לשפות זרות והפצתם בחו"ל. הוועדה התירה לו להחזיק עד 241 אלף שקל ברשותו, והורתה לו להעביר את הסכום העודף שיקבל בגין ספריו לחשבון שינוהל באמצעות נאמנות עיוורת.

הוועדה גם התירה לו לקבל תמלוגים בסך 30 אלף שקל בעבור ספרים שפירסם בעבר. אם לפיד ירצה לקבל בעתיד סכום כספי נוסף בעבור ספרים אלה הוא ייאלץ לבקש פעם נוספת רשות מוועדת ההיתרים.

לפי פנה באחרונה לוועדה כדי שזו תסדיר ותחווה דעה על הסוגייה. הוא ביקש ממנה להמשיך ולאפשר לו לקבל את התמלוגים בגין ספרים אלה ולקבל לידיו סכום של כ-30 אלף שקל שמוחזק כעת בידי סוכנו בועז בן ציון.

יאיר לפידצילום: אמיל סלמן

בנוסף לזה, ביקש לפיד לאפשר לו להחזיק סכום של 241,526 שקל שלא בנאמנות עיוורת, זאת עד שהוא יקבל סכום כספי נוסף שאמור להתקבל כתוצאה מטיוטת הסכם התרגום וההפצה. לפיד טען בפני הוועדה כי בין הסכום הכספי שאותו מחוייבים השרים להעביר לנאמנות לבין הסכום שהוא מקבל כתמלוגים ישנו הפרש קטן.

שר האוצר ציין כי במהלך שנת 2012, עוד לפני שנבחר לכנסת, הוא ניהל מגעים עם גורמים שונים במגמה לתרגם חלק מספריו לשפות זרות ולפרסמם בחו"ל. בין הצדדים הוכנה טיוטת הסכם אבל הוא לא נחתם בטרם מינויו לממשלה. לפיד ביקש מהוועדה להתיר לו לחתום על ההסכם, לקבל את ההכנסות הקבועות בטיוטת ההסכם ובכך גם להתיר חריגות נוספות מהכללים למניעת ניגודי ענייניים.

לפיד הגיש את הבקשה כבר ביולי 2013 ומאוחר יותר בספטמבר 2013 אף הופיע בעצמו בפני הוועדה. הוועדה ביקשה ממנו ומבא כוחו לתת הסברים נוספים ביחס לטיוטת ההסכם לתרגום ספריו לשפות זרות ולפרסומם בחו"ל. בפנייתו לוועדה הודיע לפיד כי אין ניגוד עניינים בין תפקידו כשר אוצר וכחבר בממשלה לבין הגורמים האחרים השותפים להסכם זה וכי גם בעתיד לא אמור להיווצר ניגוד עניינים.

פירסם תשעה ספרים

"בפנייתו ביקש לפיד במפורש או משתמע מיידית או עתידית היתר לאי קיום הכללים הבאים: שר יקדיש את מלוא מרצו וזמנו למילוי תפקידו כשר, שר לא יעסוק בכל עסק ולא יחזיק בכל משרה זולת משרת השר, שר לא יעסוק תמורת תשלום בהשמעת נאומים או הרצאות, בכתיבת מאמרים או בפעילות ספרותית, אלא באישור ועדת ההיתרים", נמסר מהוועדה.

הכללים למניעת ניגוד עניינים החלים על שרים גם קובעים כי "שר לא יקבל שכר או טובת הנאה זולת שכרו שמשלמת לו המדינה" וכן ש"שר לא יחזיק כספים או ניירות ערך אלא בנאמנות עיוורת". כלל נוסף שאמור למנוע ניגוד עניינים הוא כי "בתוך 60 ימים ממינויו כשר הוא יעביר את הכספים ואת ניירות הערך שבבעלותו ובבעלות בני משפחתו לחברת נאמנות ציבורית ובלתי תלויה שתחזיק ותנהל אותם בדרך של נאמנות עיוורת".

חברי הוועדה הוסיפו: "כאשר מובאת בפנינו בקשה של שר להתיר המשך קבלת תמלוגים המתקבלים עבור ספרים שפורסמו בעבר וממשיכים להימכר, עמדתנו היא שניתן להתיר לשר להמשיך ולקבל את הספרים מאחר שמדובר במקור הכנסה שנוצר עוד טרם כניסתו לתפקיד, ואין הוא נדרש להשקעת זמן ומרץ ביצירת ההכנסה הזו".

באשר לבקשתו בעניין אי העברת הכסף לנאמנות עיוורת קבעה הוועדה כי "הואיל וכבר חלפו מספר חודשים מתחילת כהונתה של הממשלה הנוכחית, הוועדה סבורה כי אין זה ראוי לפטור את שר האוצר מהעברת הכספים לנאמנות עיוורת גם כאשר מדובר בעת הזו בסכום העולה על הסכום הקבוע לפי הכללים. לפיכך, הועדה מורה לשר האוצר כי כל סכום העולה על הסכום הקבוע יועבר לחזקתה ולניהולה של חברת נאמנות ציבורית".

בעניין בקשת לפיד לאפשר לו לחתום על הסכם לתרגום ספריו והוצאתם לאור בחו"ל קבעה הוועדה כי "בבקשה זו מתבקשות למעשה הבקשות הבאות: בקשה להתיר לו לקבל סכומים ניכרים בניגוד לכלל האוסר על קבלת הכנסה נוספת מעבר לשכר השר, בקשה להתיר לו לעסוק כ-10 שעות לתרגום כל ספר, בניגוד לכלל המחייבו להקדיש את מלוא מרצו וזמנו לעבודתו כשר ולא יעסוק בכל עבודה אחרת". עוד הסבירה הוועדה כי לפי פניית השר "בעתיד ייבחנו סוגיות נוספות לאור הזכות הקיימת לשינוי התנאים בהסכם".

לפיד פירסם טרם כניסתו לחיים הפוליטיים תשעה ספרים ובהם "הצגת יחיד", "אלבי סיפורי אבירים", "זכרונות אחרי מותי", "הראש הכפול", "עומדים בתור", "שוב עומדים בתור"" , "הגיבורים שלי", "האישה השנייה", ו"עומדים בתור לאהבה",. הספרים הוצאו לאור בהוצאות  "חמד" ו"ידיעות אחרונות", "כתר" ,"זמורה", "קשת" ו"המכון לחזאות ישראלית". מלשכת לפיד נמסר: "אנו מכבדים את החלטות הועדה ונקיים את החלטותיה במלואן".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker