הסדר אי.די.בי: הרגע המכונן בביהמ"ש

אורנשטיין: "תהיו זהירים - אנחנו מפקידים בידיכם את החברה הגדולה בישראל"

רותם שטרקמן

בדיוק בשעה שבה פורסמו באתר TheMarker נתוני שכר המיליונים של מנהלי הבנקים - הבנקאים שהעניקו לנוחי דנקנר אשראי חסר אחריות ואיפשרו לו להשתולל על חשבון הציבור (וכיום חלקם מפמפמים דווקא את העסקים הקטנים כאילו "נמאס כבר מהגדולים") - צעד ראש וראשון לאותם גדולים, נוחי דנקנר, לאולמו של השופט איתן אורנשטיין, בפעם האחרונה כבעל שליטה בחברה הכי גדולה ומשפיעה במשק.

נכון, אי.די.בי כבר מזמן לא מה שהיתה בתקופת הזוהר שלה. ולא רק בגלל חוסר יכולתה להחזיר את חובות המיליארדים לציבור ולבנקים. עשר שנים שלט דנקנר בחברה, עשר שנים שבסיומן הוביל אותה למשבר פיננסי חמור מאין כמוהו, שחייב אותו למכור חברות על ימין ועל שמאל ולכווץ את הקבוצה בחצי. כך נמכרו מכתשים אגן, נייר חדרה, נשר, גולף, גיוון אימג'ינג וחברות נוספות.

ובכל זאת, אי.די.בי עדיין גדולה, עדיין חשובה ועדיין שולטת על ארבע חברות ענק בארבעה ענפים מהחשובים במשק (שופרסל בתחום רשתות השיווק, סלקום בתקשורת, כלל ביטוח בפנסיה וביטוח ונכסים ובניין בנדל"ן). בנוסף יש לה עוד כמה חברות קטנות יותר.

אי.די.בי היא עדיין לשכת תעסוקה למאות מנהלים ולאלפי עובדים ועדיין מספקת עבודה לפרסומאים, עורכי דין, רואי חשבון, יחצ"נים, מעריכי שווי, וכמובן - רגולטורים ופוליטיקאים. זו גם הסיבה שהמגזר העסקי כולו עסוק בימים האחרונים במרוץ אחר מקורביו של בן משה - זה מציע לו להיות דובר, שני עסקת פרסום ושלישי להחליף את אחד המנהלים. הרי בן משה הוא הגביר החדש בעיר.

נוחי דנקנר ביציאה מבית המשפט, היוםצילום: דניאל בר און

להתייחס 
בחרדת קודש

אתמול בשעה 13:00 כשנכנס דנקנר לבית המשפט הוא כבר ידע שלא יוכל להמשיך לשלוט באי.די.בי אחרי שהפסיד קרב אחרי קרב בשנה האחרונה ואחרי שהנושים העדיפו לראות אותו מחוץ למשרדים המפוארים במגדל עזריאלי.

לכן גם לא היתה משמעות לבקשת עיכוב הביצוע שביקש אחד מעורכי דינו מיד לאחר הקראת פסק הדין, בקשה שבוטלה ארבע שעות לאחר מכן. וזה לא שדנקנר לא יבקר בבתי המשפט בחודשים הקרובים. בלא שליטה באי.די.בי הוא ייאלץ להתמודד מול אותם בנקאים שידרשו את הכסף שלהם בחזרה (ויקבלו כמעט אפס).

לדנקנר הגיע ללכת הביתה שכן הוא נכשל כמעט בכל מה שעשה באי.די.בי. נכון, היו לו פה ושם עסקות מוצלחות, אבל בגדול דנקנר אחראי לנזקים נוראיים לא רק לחברה שלו אלא לסביבה העסקית הישראלית כולה. דנקנר חתום על השקעה מסוכנת ומיותרת במניות בנק קרדיט סוויס, על פרויקט מגלומני בלאס וגאס, על עסקות בעלי עניין מטורפות בהן אחת שערורייתית במיוחד לרכישת ישראייר מעצמו, ועל שכר מנהלים בשמים. אף שהשקיע הון אפסי ביחס לגודל הקבוצה, ניהל דנקנר את החברות שלו כמעט ללא פיקוח ובקרה תוך ערבוב אינטרסים מבלי שהדירקטורים ושומרי הסף פוצים פה.

עיוותים חמורים

אבל יותר מכל אחראי דנקנר לעיוותים חמורים בקשרים עם רגולטורים ופוליטיקאים, לניצול כללי חשבונאות לגריפת רווחי עתק, להזניית כללי הממשל התאגידי בחברות הציבוריות ולזלזול במשקיעים, חוסכים, צרכנים ולקוחות. זה היה הבסיס לפירמידת אי.די.בי ששלטה במשק בשנים האחרונות. העדות הקשה של הפרופסור למשפטים יורם מרגליות, שעוד ידובר בה, חשפה רק חלק קטן מהאופן שבו נוהלו העניינים בחברה - לשביעות רצונו של דנקנר ונגד האינטרס הציבורי. מרגליות היה דירקטור חיצוני (דירקטור מטעם הציבור) באי.די.בי אחזקות כאשר הובאה לשולחן עסקת ישראייר והדברים שלו מגלים עד כמה הציבור הופקר שם.

רגע אחד יפה, אולי אפילו מכונן, היה אתמול בבית המשפט, שייתכן שבשבילו היה שווה לשלם חלק משכר הלימוד ששילם הציבור לדנקנר. זה היה אחרי שאורנשטיין סיים לקרוא את פסק דינו.

הוא קרא אליו את בן משה, את נציגו של אלשטיין (שותפו של בן משה), את חגי אולמן ואת אייל גבאי (השניים מונו לנאמני ההסדר). הרביעייה התקרבה לאורנשטיין, והוא דיבר אליהם בעל פה ובלחש: "תהיו זהירים", הוא אמר להם, "אנחנו מפקידים בידכם חברה רצינית, החברה הכי גדולה בישראל המחזיקה בחברות החשובות מאוד למשק. אלה חברות שאחראיות למיליארדי שקלים מכספי ציבור. תזהרו בהחלטותיכם. אם יש לכם בעיות בניהול הקבוצה אל תהססו לפנות לבית המשפט".

חבל שלדנקנר לא היה מין מנטור כזה שנתן לו ברכת הדרך כזו חשובה והציע לו עזרה. יש לקוות שבן משה - שלמרות הדו"ח המפורט השאלות לגביו עדיין מנקרות בחלל - יתייחס לדברים האלו של אורנשטיין בחרדת קודש. הוא לא רגיל בניהול חברות עם אינטרס ציבורי בסדר גודל כל כך משמעותי. זה אולי לא יבטיח לו הצלחה, אבל זה יבטיח לו שלא ייפול כמו דנקנר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker