קינן ראובני
דפנה לוצקי

"אנחנו עושים הכל 
כדי לגרום לאנשים
להוציא כסף"

מנכ"ל שופרסל, איציק אברכהן | פברואר 2013

ברגע של כנות חשף איציק אברכהן את תפישת התפקיד של רשת השיווק שבראשה הוא עומד והתלונן: "הספורט הלאומי הישראלי החדש כיום הוא השוואת מחירים וביצוע סקרים". שופרסל שייכת לקבוצת אי.די.בי, שנחשבת לפירמידה שתרמה יותר מאחרות לבעיית הריכוזיות ויוקר המחיה בישראל. החודש הועברה השליטה בה מנוחי דנקנר למוטי בן משה, אך עדיין לא ברור לאן מועדות פניה.

"בני בריתנו האמריקאים יצאו לדייט עם האויב"

נועם לניר, בעלי חברת בבילון | נובמבר 2013

אחרי שגוגל, שהיתה אחראית לכ–40% מהכנסותיה של בבילון, שינתה את מדיניותה ביחס לשימוש בסרגלי כלים חש בעל השליטה בחברה הזדהות עמוקה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. "שנינו לא קראנו נכון את השינויים בפוליטיקה האמריקאית", אמר לניר. "אתה הימרת על אגרסיביות רפובליקאית בעת כהונת נשיא ליברלי. אנחנו מצדנו פעלנו באגרסיביות רבה בזמנים שבהם אמריקה מקפידה על חוויית משתמש".

"מחירי הנדל"ן יירדו בתוך שנה"

שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל | מאי 2013

את ההבטחה המפוצצת הזאת נתן שר הבינוי והשיכון, אורי אריאל, בכנס נדל"ן במאי השנה. בינתיים צמח ברבעון השלישי של השנה מחירה הממוצע של דירה בישראל ב–5.3% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, ל–1.26 מיליון שקל. לא משהו שזוג צעיר, או אפילו זוג ותיק בלי ירושה נאה, יכול להרשות לעצמו. כדי לרכוש דירה בישראל נדרשות כיום 136 משכורות ממוצעות, לעומת 132 בלבד בשנה שעברה. מצד שני, לאריאל נשארו עוד ארבעה חודשים כדי לקיים את ההבטחה ההיא. זה הזמן להתחיל להתאמן בקסמים.

"לא מתפקידי לרוץ לחפש מושחתים וגנבים"

מבקר המדינה, יוסף שפירא | אוקטובר 2013

כך אמר מבקר המדינה, יוסף שפירא, בתשובה למבקריו. ״שחיתות ציבורית זה מושג אמורפי", הוסיף. "נעסוק בדברים האלה כשניתקל בהם על הדרך או כשנקבל מידע מהציבור״. לאור נתוני מדד תפישת השחיתות העולמי של 2013 - שלפיהם ישראל נמצאת במקום 23 מתוך 34 מדינות OECD, ובמקום 36 מתוך 177 מדינות בעולם - קצת חבל שהמבקר לא חש שמיגור השחיתות ורדיפת המושחתים הם חלק מהגדרת התפקיד שלו.

"מדובר באכזבה"

רב אלוף (במיל') גבי אשכנזי | אוקטובר 2013

הרמטכ"ל לשעבר ויו"ר שמן עד אוקטובר 2013, גבי אשכנזי, גרף לכיסו 3 מיליון שקל בשנתיים עבור 75% משרה. זה לא הפריע לו להזדהות עם המשקיעים בשמן, שאיבדו בתוך כמה שעות 90% מערך השקעתם לאחר שהתברר כי החברה נוטשת את אתר הקידוח מד אשדוד - חודש בלבד אחרי שדיווחה באופטימיות על סימנים למציאת נפט בקידוח.

"פרופסורים לכלכלה הם חבורה צבעונית ופרועה"

שר האוצר, יאיר לפיד | אוגוסט 2013

"לפעמים צריך להרחיק עד קצה העולם כדי לגלות שהכי טוב נמצא מתחת לאף" - הקלישאה הזאת, שנפוצה בתחום חיי האהבה בדרך כלל, נכונה כנראה גם לתחום מינוי הנגידים. תשעה חודשים נדרשו לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר האוצר יאיר לפיד כדי להבין שהמועמדת הטובה ביותר לתפקיד היא ד"ר קרנית פלוג - מי ששימשה משנה לנגיד סטנלי פישר וסומנה על ידיו כמחליפתו. בדרך הצליחו לפיד ונתניהו להסתבך כשבחרו בפרופ' יעקב פרנקל, שמשך את מועמדותו משנחשף כי הסתבך עם הרשויות בהונג קונג. אחר כך בחרו בפרופ' ליאו ליידרמן, הכלכלן הראשי של בנק הפועלים, שגם הוא הסיר את מועמדותו לאחר שהתקשורת החלה לבדוק את עברו. אחרי שבחנו עוד שמות במשך זמן רב הודיעו נתניהו ולפיד כי החליטו בכל זאת לבחור לתפקיד בפלוג, ששמרה כל אותו זמן על שתיקה.

"לא נקים גוש חוסם עם זועביז"

שר האוצר, יאיר לפיד | ינואר 2013

כבר בנאומו הראשון, לאחר שזכה עם מפלגתו ב–19 מנדטים בבחירות, הצליח יאיר לפיד, יו"ר יש עתיד ושר האוצר, להמציא מטבע לשון חדש וגזעני ביחס לכ–20% מהציבור בישראל - הערבים. "שמעתי את הדיבורים על גוש חוסם", אמר לפיד הנרגש למצלמות, "אני רוצה להוריד את הדבר הזה מהשולחן - אנחנו לא נעשה גוש חוסם עם חנין זועביז". אמר - וכיוון לכל המפלגות הערביות. כמה ימים אחרי כן כבר התנצל על ההכללה.

אבל נדמה ששר האוצר וממשלת ישראל צריכים לטפל בכמה בעיות בוערות שמעידות שעבור ישראל, הערבים הם באמת "הזועביז": 50% ממשקי הבית הערביים מוגדרים עניים, והפער בין רמת העוני של משפחות ערביות ויהודיות בכל המדינה מגיע לכמעט פי ארבעה לרעת האוכלוסייה הערבית.

"אנחנו עושים הכל כדי לגרום לאנשים להוציא כסף"

מנכ"ל שופרסל, איציק אברכהן | פברואר 2013

ברגע של כנות חשף איציק אברכהן את תפישת התפקיד של רשת השיווק שבראשה הוא עומד והתלונן: "הספורט הלאומי הישראלי החדש כיום הוא השוואת מחירים וביצוע סקרים". שופרסל שייכת לקבוצת אי.די.בי, שנחשבת לפירמידה שתרמה יותר מאחרות לבעיית הריכוזיות ויוקר המחיה בישראל. החודש הועברה השליטה בה מנוחי דנקנר למוטי בן משה, אך עדיין לא ברור לאן מועדות פניה.


"הכלב צ'אבי לא אירגן שביתות ברכבת"

ישראל כץ | יולי 2013

"יצאתי הבוקר לטייל עם הכלב צ'אבי, הגענו לאגם האהוב עליו, ראיתי אותו שוחה, הסתכלתי במים ואמרתי לעצמי – וואו. עשינו את זה. הרפורמה בנמלים יצאה לדרך", כך היגג לו שר התחבורה בעמוד הפייסבוק שלו. יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, מיהר להגיב: "רפורמה שנבנית בטיול עם הכלב צ'אבי היא לא רפורמה שמתייחסים אליה ברצינות". כץ לא נשאר חייב: "למה להתנפל על צ'אבי? כלב כזה נחמד. צ'אבי לא ארגן שביתות ברכבת ולא מאיים להשבית את הנמלים עם אלון חסן". בינתיים, הרפורמה עדיין תקועה במשא ומתן בין העובדים למדינה. |

"המשימה בוצעה 
על הצד הטוב ביותר"

אלון חסן, יו"ר ועד נמל אשדוד | נובמבר 2013

אחרי מפלתה של ח"כ שלי יחימוביץ' בפריימריס בעבודה מיהר אלון חסן, יו"ר ועד עובדי נמל אשדוד, להעלות סטטוס בעמוד הפייסבוק שלו, שגרם לקוראים לתהות אם היה לו חלק בהפסד הצורב של מי שקראה לו ללכת הביתה לאחר תחקיר על עסקיו הפרטיים שפורסם בערוץ 2.

"אם הסבים והסבתות היו ממשיכים למות בגיל 65 לא היתה בעיית דיור"

אליעזר פישמן | יולי 2013

אליעזר פישמן בן ה–70, בעל השליטה בקבוצת הנדל"ן כלכלית ירושלים, מצא את האשמים בבעיית הנדל"ן בישראל. כמה חודשים מאוחר יותר, בכנס נדל"ן נוסף, הודה פישמן: "אני נהנה מבועת הנדל"ן. אני אחראי לבעיה - לא לפתרון".

"תמיד עבדתי עם מאכערים בארבע עיניים"

יו"ר בנק הפועלים לשעבר,

דני דנקנר | אוקטובר 2013

במשך שעות ארוכות ניסה יו"ר בנק הפועלים לשעבר, דני דנקנר, שנאשם במתן שוחד במסגרת פרשה בתיק הולילנד, לשכנע את בית המשפט המחוזי כי שילם למאכער מאיר רבין יותר ממיליון שקל בעבור שירותי ייעוץ ממשיים ולא כשוחד. "עבדתי עם לא מעט מאכערים. אפשר לאהוב את זה או לא, אבל זו עובדה", אמר דנקנר. הפרשה הזאת עדיין נידונה בבית המשפט, אבל נורמות עבודה אחרות של דנקנר כבר הביאו להרשעתו בעברות של מירמה והפרת אמונים. לפני כשבוע נגזרה עליו שנת מאסר אחת בכלא.

"אל תאמינו לכל הדברים הטובים שכותבים עליכם"

מזכ"ל OECD, אנחל גורייה | דצמבר 2013

כמה שמח ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כשקיבל החודש לידיו את דו"ח OECD על כלכלת ישראל. "בהשוואה הבינלאומית של OECD מצבה של ישראל טוב למדי", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה: "הצמיחה היא מהגבוהות במדינות המפותחות, האבטלה היא מהנמוכות בעולם, וישראל מבצעת הרבה דברים היטב גם במדדים אחרים".

אלא שאנחל גוריה, מזכ"ל הארגון, ביקש לצנן את ההתלהבות: "אתם טובים בהיי־טק ובסייבר, אבל חסר לכם הדבק שיחזיק את הכל. צמיחה כלכלית היא אמצעי, לא מטרה. היא צריכה להיות כמו דבק שיעזור לחברה להתלכד, לא פילטר שמפריד בין עשירים לעניים". והוא יודע מה הוא אומר – הארגון שבראשו הוא עומד מצא השנה כי ישראל היא בעלת שיעור העוני הגבוה ביותר מבין 34 הכלכלות המפותחות, והיא ממשיכה להיות אחת המדינות בעלות אי השוויון הגדול ביותר בהכנסות.

12 מתוך 12 |
דפני ליף בהפגנה לציון שנתיים למחאה החברתית. מחאה עם פניםצילום: מוטי מילרוד
1 מתוך 12 |
ראש הוועד, אלון חסןצילום: איליה מלניקוב
2 מתוך 12 |
דני דנקנרצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker