ועדת הכספים אישרה: גם בתי השקעות ישווקו פיקדונות לציבור

החוק החדש אמור להגביר את התחרות בענף הפיקדונות; לוועדה הוסבר כי מי שצפויים להרוויח מכך הם הציבור שיקבל ריביות גבוהות יותר על הפיקדונות ובתי ההשקעות שייזכו בעוד מוצר פיננסי

צבי זרחיה

ועדת הכספים אישרה היום (ב') תיקון להצעת חוק רשות ניירות ערך, שלפיה גם בתי השקעות יוכלו לשווק פיקדונות לציבור באמצעות השקת הקפ"מ - קרן פקדונות למלוות.
הקפ"מ הוא קרן כספית שתשקיע אך ורק במק"מ שמנפיק בנק ישראל ובפיקדונות בנקאיים.

החוק החדש אמור להגביר את התחרות בענף הפיקדונות ולוועדה הוסבר כי מי שצפויים להרוויח מכך הם הציבור שיקבל ריביות גבוהות יותר על הפיקדונות ובתי ההשקעות שייזכו בעוד מוצר פיננסי, אותו הם יכולים לשווק. בנוסף, הדבר צפוי להגביר את הפעילות בשוק ההון הישראלי.

החוק יאפשר לבתי ההשקעות לשווק מוצר פיננסי המשווק כיום רק על ידי הבנקים - פיקדונות, כאשר בפועל לא מתקיימת ביניהם תחרות ואין כמעט פערים בריביות המוצעות לחוסכים. הקפ"מ, קרן פיקדונות ומלוות, היא מוצר פיננסי שיאפשר לבתי ההשקעות להתחרות בפיקדונות שנותנים הבנקים. במסגרת הקפ"מ, ההשקעה תהיה במק"מים המונפקים על ידי בנק ישראל (מלווה קצר מועד) ובפיקדונות הבנקאיים. באופן טבעי, הדבר יגביר את התחרות מכיוון שבתי ההשקעות יוכלו לשווק פיקדונות הן של הבנק המרכזי והן של כל אחד מהבנקים. יתרון נוסף ממנו ייהנה הציבור באמצעות הקפ"מ, הוא היכולת שתהיה לחוסכים לקצוב מראש את תקופת ההשקעה בו, כולל יכולת משיכת הכספים אחת לשבוע.

יו"ר ועדת הכספים ניסן סלומינסקיצילום: אמיל סלמן

יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר הסביר לח"כים כי "לאחר כמה שנים של הקשחת הרגולציה על-מנת לייצר הגנה חזקה על כספי הציבור, המטרה עכשיו להקל כמה ואיפה שניתן ועדיין לאפשר הגנות על כספי המשקיעים. בעקבות המשבר האחרון ב- 2008 החל גל רגולציה משמעותי בשמירה על כספי החוסכים. כעת, חמש שנים לאחר מכן, הרצון שלנו, שכולם יירתמו ליצירת שוק הון אטרקטיבי וטוב יותר. אם אפשר, אז להפחית עלויות רגולציה, מבלי לפגוע בהגנה על המשקיעים. עלויות, לאו דווקא כסף אך מיתרגם גם לכסף. אני בעד רגולציה חזקה בשוק ההון אך גם כזו שמסירה חסמים, כלומר רגולציה חכמה בשוק ההון. כשמדובר בהגנה על המשקיע, על פי מבחן בינלאומי, אנחנו מקום 6 בעולם בהגנה על כספי המשקיע מתוך 185 מדינות. החוק הזה אומר שהרגולטור בא ובעצם רוצה לעודד את השוק ולהסיר חסמים. אני רואה חשיבות עצומה בהקלות הללו".

האוזר הוסיף כי "דרך הקפ"מ תהיה לציבור אפשרות לקבל ריבית יותר טובה. זו אמנם קרן כספית אך מאוד לא תנודתית ולכן גם בטוחה יותר ממוצרים פיננסיים אחרים. זהו חוק חשוב, הישג עצום לשוק ההון הישראלי, חוק ההקלות".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) אמר כי "זהו מהלך חשוב שיגביר את התחרות ואכן יעודד את הפעילות בשוק. אני מקווה שזה גם יוביל לשלב הבא ולהצטרפות של עוד שחקנים לשוק ההון הישראלי. עכשיו, אחרי שאישרנו את החוק הריכוזיות, לקראת פירוק פירמידות עסקיות, אנחנו רוצים שהבורסה תהיה חזקה ושהחברות ירוויחו. אך מנגד, גם הציבור הרחב צריך ליהנות מזה בעוד הכסף שלו יהיה מוגן. אם נשיג את המטרות הללו, הרי שבאנו על שכרנו. בכל מקרה, זה רק שלב ראשון ויש לנקוט בעוד מהלכים להגברת הפעילות בבורסה ובשוק ההון בכלל".

ח"כ אראל מרגלית (העבודה) הסביר כי: "העניין שלנו לאחר התפרקות הפירמידות זה דווקא לעזור לחברות, ולהקל עליהן ולהעביר את הבורסה לפעילות הרבה יותר אינטנסיבית. אנחנו רוצים לייצור שוק הון אטרקטיבי, שיכול להתחרות בשווקים הזרים וכן להביא לכניסת חברות שעוסקות בחדשנות, חברות עתירות ידע. עלינו לעודד אותן להיכנס לבורסה הישראלית. אם יהיה דיאלוג של אמון זה יגדיל את היקף הפעילות. יש היום מחסור בבורסה מעניינת וחדשנית מחוץ לארה"ב, במיוחד באזור הזה של המזה"ת. עכשיו השוק זקוק לסחורה, לחברות שיבואו ולגורמים מחו"ל".

אלעד בנבג'י, מנכ"ל אקסלנס שירותי בורסה ויו"ר משותף באיגוד חברי הבורסה שאינם בנקים אמר בתגובה: "הצעה זו צריכה לבוא בד בבד עם המערכת הסגורה כי שינוי החקיקה לא ישנה את האינטרס הכלכלי של המערכת הבנקאית להסיט את רוב החסכון לפקדונות רגילים ששם המרווח עבור הבנק הוא גבוה. ההצעה הזו תהיה אפקטיבית רק אם ללקוח תהיה אלטרנטיבה לפתוח חשבון בחבר הבורסה ולקנות שם את הקפ"מ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker