לא רק בנמיביה: מוזיאון ארץ ישראל פתח אגף על שם קובי אלכסנדר

אולם משוכלל שישמש את אגף החינוך במוזיאון ופרויקטים למחוננים של עיריית תל אביב וגם יושכר לאירועים עסקיים ופרטיים, נושא את שמו של יו"ר ומנכ"ל קומברס לשעבר, שנמלט לנמיביה, לאחר שהואשם ב-2006 בארה"ב בפרשת הבקדייטינג

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מוזיאון ארץ ישראל בתל אביב פתח לפני כמה שבועות לפעילות את מרכז שאולה וקובי אלכסנדר - אולם שישמש את אגף החינוך במוזיאון ופרויקטים למחוננים של עיריית תל אביב, ובנוסף יושכר לאירועים עסקיים ופרטיים.

המרכז נושא את שמו של קובי אלכסנדר, יו"ר ומנכ"ל קומברס לשעבר, שנמלט לנמיביה, לאחר שהואשם ב-2006 בארה"ב בפרשת הבק־דייטינג - תארוך לאחור של אופציות; וכן את שם אחותו, ד"ר שאולה אלכסנדר־ימיני, מייסדת חברת ההיי־טק סמארטס, שנמכרה ב-2004 ל-EMC.

לאחר שב–2011 יישב את האישומים האזרחיים נגדו מול רשות ניירות ערך בארה"ב ושילם קנס של 53.6 מיליון דולר, תלויים עדיין נגד קובי אלכסנדר 35 אישומים פליליים בארה"ב, בגין תארוך לאחור של אופציות, שמהן גרף 136 מיליון דולר. אם יוסגר לארה"ב או יסגיר עצמו מרצונו, צפוי אלכסנדר לעונש מאסר של שלוש־ארבע שנים, לפי מקורות משפטיים ועל סמך מקרים קודמים.

מרכז שאולה וקובי אלכסנדר במוזיאון ארץ ישראלצילום: עופר וקנין

מרכז אלכסנדר במוזיאון ארץ ישראל פועל ב"ביתן הזכוכית" – מבנה היסטורי, שהוקם בשנות ה-50 והיה נטוש ומוזנח בשנים האחרונות. המבנה שופץ במשך שנתיים בהשקעה של כ–5 מיליון שקל. משפחת אלכסנדר תרמה 2.5 מיליון שקל, ועיריית תל אביב, הבעלים של המוזיאון, הקצתה את יתרת הסכום. השיפוץ הסתיים באוגוסט, אך המבנה נפתח לפעילות מלאה רק באחרונה.

לדברי אילן כהן, מנכ"ל המוזיאון, התרומה ניתנה לבקשת המוזיאון על ידי ד"ר אלכסנדר־ימיני, על פי הסכם שנחתם לפני כשלוש שנים, וההחלטה לקרוא למרכז על שמה ועל שם אחיה אושרה בדירקטוריון המוזיאון. "שאולה ממשיכה את המסורת של אביה צבי, לפתח ולהפריח את המוזיאון. אנחנו גאים בתרומה ובהמשך שיתופי הפעולה עם משפחתה", אמר כהן.

ב-2005 נחנך במוזיאון ארץ ישראל מוזיאון אלכסנדר לתולדות הדואר והבולאות, על שמו של צבי אלכסנדר, אביהם של שאולה וקובי, שנפטר ב–2008. צבי אלכסנדר היה מחלוצי תעשיית חיפושי הנפט בישראל וכיהן יחד עם בתו שאולה בדירקטוריון קומברס עד 2002.
בשבת פירסמה ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) בפייסבוק תמונה שלדבריה נשלח אליה על ידי "חבר מנמיביה", ובה שלט עם הכיתוב "קובי אלכסנדר - פארק שלום".

קובי אלכסנדר

פארק שלום הוא מיזם נדל"ן בנמיביה, שמכיל 84 יחידות דיור. על פי מסמכים שהגישו עורכי דינו של אלכסנדר לבית המשפט בנמיביה, אלכסנדר השקיע בפרויקט 15 מיליון דולר נמיביים.

יחימוביץ' כתבה כי אלכסנדר נהפך בנמיביה "לנדבן ידוע, עם סוללה של עורכי דין ומערכת יחסי ציבור משומנת, כדי ליהנות מחסות ממשלת נמיביה ולהמשיך לחמוק מהחוק. התמונה מתעדת מציאות משובשת, שחייבים להמשיך לתקן: ההבדלים בין גנב קטן לגנב גדול (גנב קטן היה יושב בכלא); היכולת לקנות בכסף חסות של שלטון ופופולריות בקרב הציבור; וגם השימוש הציני והחצוף במלה שהיא משאת נפש 'שלום' ובעברית, תוך קריצה לטיהור עתידי גם בישראל".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker