אושרה הקמת ועדה לבחינת רכישת מטוס, משרד ומעון פרטי לרה"מ

הוועדה בראשות השופט העליון בדימוס אליעזר גולדברג צפויה להמליץ את הרכישות, בעלות המוערכת ביותר מ-800 מיליון שקל ■ שר האוצר לפיד התנגד להצעת ראש הממשלה: "כשהפערים בין עניים לעשירים הם מהגבוהים בעולם, מן הראוי שממשלת ישראל תקפיד על צניעות"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

הממשלה אישרה הערב את הקמתה של ועדה ציבורית בראשות שופט בית המשפט העליון בדימוס ומבקר המדינה לשעבר אליעזר גולדברג, לבחינת רכישת מטוס לרה"מ והקמת משרד רה"מ חדש ומעון רשמי לרה"מ. בוועדה יהיו חברים מפקד חיל האויר לשעבר אלוף במילואים עידו נחושתן, ורו"ח איריס שטרק.

בעקבות יוזמתה של שרת המשפטים ציפי לבני (התנועה) הוחלט שהוועדה תגיש את המלצותיה למליאת הממשלה. ההצעה הראשונית שהוגשה לוועדה קבעה כי ההצעה תוגש לרה"מ עצמו. שרי יש עתיד הצביעו נגד ההחלטה בנימוק שבשנה שבה מקצצים לאזרחים, לא צריך לקנות מטוס.

ממשרד רה"מ נמסר כי הוועדה תבחן את האפשרות לרכישת מטוס עבור נסיעות רה"מ והנשיא לחו"ל, כפי שנהוג במדינות רבות בעולם. כיום נשכרים מטוסים מחברות מסחריות שעלותם מגיעה לעתים למיליוני שקלים לנסיעה. הוועדה תבחן גם את האפשרות להקמת מבנה חדש למשרד רה"מ ולמעון רה"מ. אם תחליט הוועדה על הקמתו של מבנה אחד הוא צפוי להיות מוקם בעוד שנים רבות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה נתניהוצילום: קובי גדעון / לע"מ

מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט אמר "מדובר בצורך ביטחוני-לאומי שישרת את מדינת ישראל לעשרות שנים לפחות. בנוסף, אין אמצעי קשר תקינים במטוס רה"מ, דבר הקיים כמעט אצל כל ראש מדינת מתקדמת בעולם. בעבר גם קבע משרד האוצר כי רכישת מטוס היא כלכלית". בתשובה לשאלות שרים שהציעו לקבל החלטה על רכישת מטוס והקמת משרד רה"מ בלא ועדה, אמר מנדלבליט כי ניתן היה לקבל את ההחלטה ישירות בממשלה אבל חשבנו שנכון יותר להקים ועדה חיצונית".

שר האוצר יאיר לפיד הודיע היום על התנגדותו להצעה, המוערכת בעלות של יותר מ-800 מיליון שקל. לפיד כתב בהתנגדותו כי "ברמה הערכית אנו סבורים שבימים אלה של הידוק חגורה והעלאות מסים וכשהפערים בין עניים לעשרים הם מהגבוהים בעולם, מן הראוי שממשלת ישראל תקפיד על צניעות ולא תעשה צעדים שיגרמו לציבור לחוש שההנהגה שלו מנותקת מקשיי היום יום של חייו".

בהתנגדות שהוגשה על ידי משרד האוצר להצעה נאמר כי הן הקמת המעון הרשמי של ראש הממשלה והן רכישת המטוס לראש הממשלה ולנשיא המדינה נדונו במהלך השנים על ידי גורמים מקצועיים שונים שלא מצאו הצדקה כלכלית למימושם. בנוסף, באשר לרכישת מטוס נמצא כי זו תיצור עלויות משמעותיות הן בגין הרכישה והן עבור תחזוקה, הפעלה ואכסון המטוס.

לפיד ונתניהוצילום: אמיל סלמן

הממשלה תדון היום (יום א') בהקמתה של ועדה ציבורית בראשות שופט בית משפט בדימוס שתפקידה לבחון רכישת מטוס להטסת ראש הממשלה ונשיא המדינה לחו"ל , במסגרת תפקידיהם ובכלל זה ההיבטים הכלכליים, הבטחוניים , הנגישות וצורכי העבודה. כמו כן, הוועדה החדשה תתבקש לבחון את כל ההיבטים הרלבנטים להקמתו של מבנה חדש למשרד ראש הממשלה, מעון רשמי לראש הממשלה, ובכלל זה ההיבטים הכלכליים והביטחוניים תוך התייחסות לתוכניות שהוכנו עד כה. לפי ההצעה, חברי הוועדה ימונו על ידי ראש הממשלה והמלצותיה יוגשו לראש הממשלה.

ההצעה תועלה כמה ימים לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו ביטל את נסיעתו להלווייתו של נלסון מנדלה בדרום אפריקה בשל עלות העמדתו של מטוס שהגיעה לכ-7 מיליון שקל. לפני כשבועיים פורסם כי המדינה הוציאה ב-2012 כ-3.3 מיליון שקל עבור מימון מעון לראש הממשלה בירושלים, וכן השתתפה בעלות של 312 אלף שקל בחלק מהוצאות הווילה של משפחת נתניהו בקיסריה ובסכום של 4,561 שקל עבור הוצאות חשמל בדירתה הפרטית של משפחת נתניהו ברחוב עזה בירושלים.

בדברי ההסבר לבקשה נטען כי "עד לשנת 2001 העמיד חיל האוויר מטוס חיל אויר מטוס מסוג בואינג 707 לטיסות של ראשי הממשלה לחו"ל, בתוקף תפקידם. בשל התיישנות המטוס נפסק השימוש בו וכיום טיסות ראש הממשלה ונשיא המדינה לחו"ל נעשות במטוסים אזרחיים של חברות תעופה ישראליות, הנשכרים לטובת העניין. בדרגים המקצועיים במשרד האוצר נעשתה אומנם עבודת מטה לבחינת סוגיית רכישתו של מטוס שישמש למטרות אלה, אולם בשל מורכבות הנושא ומכלול היבטיו מוצע להקים ועדה ציבורית שתבחן את הסוגיה בכללותה ותגבש המלצה לגביה".

בענין הקמת מבנה חדש למשרד חדש לראש הממשלה ומעון רשמי לראש הממשלה צויין כי בפברואר 2009 אישרה הממשלה ביצועו וקצובו של הפרוייקט (אלמוג") ונקבע לוח זמנים להשלמת תכנונו במטרה לפרסם מכרז להקמת המבנה. אבל חודשיים מאורח יותר בוטל המשך תכנונו וביצועו של הפרוייקט. למרות זאת הובהר כי אין משמעות ההחלטה משום ביטול הצעדים ופעולות התכנון שנעשו עד כה וכי ייתכן שיינקטו צעדים נוספים שיובאו לאישור ראש הממשלה ו/או הממשלה בהתאם לצרכים חיוניים באותה העת. לפיכך, מוצע שהוועדה הציבורית תבחן גם סוגייה זו על כל מכלול היבטיה ותגבש את המלצתה בנושא".

בהחלטת הממשלה מפברואר 2009 לגבי הקמת משרד חדש ומעון לראש הממשלה נקבע כי תקציב הפרוייקט הוא כ-650 מיליון שקל בפריסה על פני 20 שנה. החלטה זו בוטלה חודשיים לאחר שהתקבלה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker