היום: הממשלה תדון בהקמת ועדה שתדון בהקמת מעון לרה"מ

(עדכון) הממשלה תדון היום בהצעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להקים ועדה ציבורית בראשות שופט עליון בדימוס שתבחן רכישת מטוס לנסיעות ראש הממשלה והנשיא ותכריע בנושא הקמת מבנה חדש למשרד ולמגורי ראש הממשלה

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

הממשלה תדון הבוקר (א') בהצעת ראש הממשלה בנימין נתניהו כי תוקם ועדה ציבורית, בראשות שופט בית המשפט העליון בדימוס, שתבחן את האפשרות כי המדינה תרכוש מטוס לנסיעות ראש הממשלה והנשיא לחו"ל. הוועדה גם תכריע בסוגיית הקמת מבנה חדש למשרד רה"מ ולמגורי רה"מ ומשפחתו.

הוועדה תבחן את כל ההיבטים הרלוונטיים לשאלת הצורך ברכישת מטוס פרטי מיוחד להטסת ראש הממשלה ונשיא המדינה לחו"ל במסגרת תפקידיהם, כולל שאלות כלכליות, וביטחוניות הקשורות במהלך. עד ל-2001 העמיד חיל האוויר מטוס מסוג בואינג 707 לטיסות של ראשי ממשלה לחו"ל בתוקף תפקידם. ואולם, בשל התיישנות המטוס נפסק השימוש בו.

כיום טיסות רה"מ והנשיא לחו"ל נעשות במטוסים פרטיים של חברות תעופה ישראליות הנשכרים מהחברות אד הוק. שאלת המטוס הפרטי לראש הממשלה מתעוררת אחת לכמה חודשים, בעקבות נסיעות ראש הממשלה לחו"ל, והדרישות המיוחדות של גורמי ביטחון ושל רה"מ מחברות התעופה. הנושא עלה שוב לדיון ציבורי השבוע סביב השאלה אם נתניהו ורעייתו ישתתפו בטקס האשכבה לנשיא דרום אפריקה לשעבר, נלסון מנדלה.

בהצעה לרכישת מטוס פרטי נאמר כי בדרגים המקצועיים של האוצר נעשתה עבודת מטה בנושא זה, אך בשל מורכבות הנושא, ומכלול ההיבטים הקשורים בו, מוצע להקים ועדה ציבורית לבחינת הרכישה על כל היבטיה.

לפי הצעת נתניהו, תדון הממשלה ביום ראשון גם בהיבטים הרלוונטיים הקשורים בהקמת מבנה חדש למשרד רה"מ ולבניית מעון רשמי חדש לרה"מ ומשפחתו, ובכלל זה ההיבטים הכלכליים והביטחוניים, תוך התייחסות לתוכניות שהוכנו עד כה. בעשרות השנים האחרונות ראשי ממשלות ישראל מתגוררים בבנין השרד שהמדינה מעמידה לרשותם, ברחוב בלפור, בין שכונות רחביה וטלביה היוקרתיות בלב ירושלים. משרד רה"מ נמצא בקרית ראש הממשלה, מול בניין בנק ישראל.

ב-8 בפברואר 2009 החליטה הממשלה ברוב של 14 שרים נגד 4 לאשר את תקצוב וביצוע פרויקט אלמוג להקמת מבנה חדש למשרד רה"מ ולהקמת מעון רשמי חדש למגורי ראש הממשלה. נקבע גם לוח זמנים להשלמת התכנון כולל פרסום מכרז להקמת המבנה. לפי התוכנית, מבנה משרד רה"מ ומגוריו היו אמורים לקום בגבעת רם, באזור של קרית משרדי הממשלה, לא הרחק ממקומו הנוכחי של משרד רה"מ. על הפרויקט נמתחה בשעתו ביקורת קשה בעיתונות. לאחר הבחירות, באפריל 2009, עם הקמת ממשלה חדשה, בוטל המשך התכנון והביצוע בהחלטת ממשלה. ואולם ההחלטה לא שללה את האפשרות כי הנושא יועלה שוב לדיון והכרעה בעתיד.

לפי הצעת ראש הממשלה שתובא לאישור הממשלה נתניהו הוא זה שימנה את הוועדה שתדון ברכישת המטוס ובבניית משרד ומגורי ראש הממשלה. המלצות הוועדה יוגשו לראש הממשלה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker