האוצר יצר רזרבה של 1.9 מיליארד שקל בגירעון ל-2014: "זה סכום זניח"

הגירעון המתוכנן ל-2014, יסתכם אם כך, ב-33.7 מיליארד שקל, מבלי שההוצאה בתקציב הוגדלה במקביל ■ בפועל, לפיכך, הגירעון הוגדל באופן חשבונאי-רישומי בלבד ■ האוצר: זה מתקזז מול ירידה בתחזית הגבייה

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזורוב

משרד האוצר הגדיל את הגירעון המתוכנן לשנת 2014 ב-1.9 מיליארד שקל. הגירעון המתוכנן ל-2014, יסתכם אם כך, ב-33.7 מיליארד שקל - 1.9 מיליארד שקל יותר במסגרת תכנון תקציב 2014-2013. הגדלת הגירעון, עם זאת, היא חשבונאית בלבד, מאחר שתקרת ההוצאה בתקציב לא הועלתה בסכום מקביל. לכן בפועל, נוצרה רזרבה של כמעט 2 מיליארד שקל, החבויה בתוך חישוב הגירעון. באוצר טוענים כי מדובר בסכום זניח, שיכול להתקזז מול ירידה אפשרית בגביית המסים.

צבירת הרזרבה התאפשרה בעקבות שינוי מדידת התוצר על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, שהגדילה את הסכום המספרי של התוצר. מאחר שהגירעון מחושב חלקי התוצר, הרי שהגדלת התוצר צריכה היתה להביא לירידה בגירעון - במקום יעד גירעון של 3%, הוא היה אמור לקטון ל-2.8%.

שר האוצר יאיר לפידצילום: אמיל סלמן

באוצר התלבטו מה לעשות עם הירידה הצפויה אל מתחת ליעד שהציבה לעצמה הממשלה, והחליטו שלא לנצל אותו. כלומר, ההחלטה באוצר היתה לשמור על יעד גירעון של 3%, דבר שחייב את הגדלת הסכום שהוקצה לגירעון ב-1.9 מיליארד שקל יותר מהמתוכנן.

עם זאת, באוצר נמנעו מהעלאה מקבילה של ההוצאה בתקציב ב-1.9 מיליארד שקל. בפועל, לפיכך, הגירעון הוגדל באופן חשבונאי-רישומי בלבד, כשעתה הוא כולל בתוכו כרית של 1.9 מיליארד שקל, שקיים סיכוי סביר שהיא כלל לא תתממש - כך שהגירעון בסופו של דבר כן ירד ל-2.8%. בכל מקרה, באוצר לא מייחסים לכך חשיבות וטוענים כי מדובר בהפרש נמוך מסטיית תקן אחת של תקציב המדינה, ולכן קשה להעריך מה יקרה עם אותם 1.9 מיליארד שקל עודפים לכאורה. בין השאר הם מפנים לאפשרות של ירידה בגביית המסים ב-2014, שתתקזז מול העודף בגירעון.

באוצר מדגישים כי השינוי בחישוב נובע משינוי חישוב התוצר על ידי הלמ"ס - ואינו קשור בכל דרך בשנה הבאה. אי העלאת מס הכנסה גורעת, על פי תחזיות האוצר, הכנסות של 3.3 מיליארד שקלים, והאוצר קיצץ במקביל את ההוצאה המתוכננת ב-3.3 מיליארד שקל. מהלך המיסוי, כלומר, הוא מהלך מאוזן בפני עצמו - ואינו קשור ל-1.9 מיליארד שקל שנוספו לגירעון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום