"לבטל רישיונות החיפוש שניתנו לכיל ולערוך מכרזים חדשים לזכויות הכרייה" - כללי - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"לבטל רישיונות החיפוש שניתנו לכיל ולערוך מכרזים חדשים לזכויות הכרייה"

כך הציע המכון לאחריות תאגידית במרכז האקדמי למשפט ולעסקים לוועדת ששינסקי 2

6תגובות

המכון לאחריות תאגידית במרכז האקדמי למשפט ולעסקים הציג בשבוע שעבר את עמדתו פני ועדת ששינסקי 2, העוסקת בבחינת המדיניות לגבי חלקה של המדינה בשימוש של גורמים פרטיים במשאבי טבע לאומיים. חוות הדעת הוצגה על ידי עו"ד אפי מיכאלי, ראש תחום הפרטה ורגולציה במכון לאחריות תאגידית במרכז האקדמי למשפט ולעסקים.

לדברי מיכאלי, הזכויות שהועברו בהליכי ההפרטה לכיל הן של שלושה אתרים שהיו פעילים באותה העת אורון, צים ומישור רותם, והן זכויות כרייה מוגבלות בזמן. כך עולה מעיון בהערכות השווי ובתשקיפים טרם ההפרטה. הנכסים היחידים שצוינו בהם הם אותם רישיונות מוגבלים בזמן במכרות הפעילים באותה עת.

זכויות אחרות לגבי אתרים אחרים לא נכללו כלל במצבת הנכסים או הזכויות של החברה, בכלל זה לא הוזכרו זכויות כריב בתחרורים שהחברה קיבלה ללא מיכרז ב-2004, וכך לא הוזכר שדה בריר ליד ערד.

לפי עמדת המכון, מרבצי הפוספטים בישראל אותרו על ידי המדינה בסקר פוספטים ארצי שנערך בין שנות השישים לבין שנות השמונים של המאה הקודמת ולכן הזכויות במשאב הפוספט שייכות למדינה. לפיכך המכון ממליץ מבחינה מוסרית ונורמטיבית-חוקית לבטל את כל זכויות הכרייה שניתנו בעבר ללא הליך מכרזי הקבוע בחוק פרט לאתרים בהם ניתן זה מכבר אישורתעודת תגלית על-פי פקודת המכרות. עוד מבקש המכון כי הוועדה תמליץ למדינה לקיים מכרז לצורך שימוש של גורמים פרטיים במשאבי הפוספטים בישראל, וכי יש לראות בשיעור הקבוע בפקודת המכרות כשיעורי המינימום במכרז. לדעת המכון, יש לבטל גם את רישיונות החיפוש שניתנו לחברת רותם-אמפרט נגב באתר שדה בריר בסמוך לעיר ערד.

לפי עמדת המכון לאחריות תאגידית, בין שנות השישים לשנות השמונים ערך המכון הגיאולוגי סקר פוספטים ארצי במסגרתו אותרו כל מרבצי הפוספט המוכרים כיום במדינת ישראל. בכך, ביססה המדינה לפי החוק את זכויותיה במשאבי הפוספט במדינת ישראל. הסקר נעשה על-ידי המכון הגיאולוגי בשיתוף חברת פוספטים בנגב שהיתה בבעלות ממשלתית ושימשה באותה עת זרוע ישירה של ממשלת ישראל. לצורך עריכתו של הסקר, ניתנו לחברת הפוספטים הממשלתית תעודות היתר לחקירה באזורים שונים בנגב ובערבה. לימים, מוזגה החברה לתוך חברת רותם דשנים גם היא בבעלות ממשלתית. לאחר המיזוג, שונה שמה של החברה לרותם אמפרט נגב הנשלטת כיום על ידי גורמים פרטיים, וזאת לאחר הפרטתה של חברת האם, כימיקלים לישראל במהלך שנות ה-90.

אליהו הרשקוביץ

מתגובת המדינה לעתירה לבג"צ של תושבי ערד משנת 2009 עולה כי מעולם לא ניתנה לחברת רותם-אמפרט, תעודת היתר לחיפוש פוספטים, שכן גילוי מרבצי הפוספטים בנגב כולו נעשו על-ידי המדינה עצמה. עוד עולה כי הזכויות הנלוות לתעודת ההיתר אשר ניתנה לחברת פוספטים בנגב אינן שייכות לחברת רותם-אמפרט נגב ונותרו בידי המדינה.

מאז חקיקת חוק חובת המכרזים ב-1992, מוטלת על המדינה חובה מהותית לצורך התקשרות עם גורם עסקי שיש בה מתן טובת הנאה כלכלית או אחרת. לאור זאת, לפי עמדת המכון, אין כל הצדקה להסדרה שונה, ואף לא להסדרה נפרדת, של האופן שבו רשאית המדינה להעניק רישיונות לעומת האופן שבו רשאית המדינה להתקשר התקשרות חוזית, במיוחד כאשר מדובר בחוזה או עסקה למתן זכויות במשאב יקר ערך. לפי עמדת המכון לאחריות תאגידית, מתן רישיון חיפוש וכרייה, של זכות כריה של משאב טבע השייך למדינה ומצוי בשטחה מחוייבת בקיומו של הליך מכרז מלא, כאמור בחוק חובת המכרזים. לפיכך, מתבקש כי הוועדה תמליץ על בטלותה של כל טובת הנאה בכרייה שניתנה ללא הליך מכרזי מלא כמתחייב בחוק באתרים שטרם ניתנה בהם תעודת תגלית על-פי פקודת המכרות.

מיכאלי ציין כי בקבלתה של עמדת המכון לאחריות תאגידית יש להניח בסיס נורמטיבי ומוסרי להגדלה משמעותית של חלק המדינה המתקבל מכריית פוספט בישראל. לדבריו, בשונה ממקרה הגז והנפט במסגרתם נוטלים היזמים הפרטיים סיכונים רבים הטמונים בחיפושים עקרים ויש לתגמלם על כך במתן זכויות בהפקת המשאב, בעניין מרבצי הפוספטים אין זה ראוי מבחינה מוסרית ליתן לחברות הפרטיות המבקשות לכרות את המשאב זכויות יתר כאמור שכן המרבצים כולם נמצאו על-ידי מדינת ישראל עצמה תוך שהיא נטלה את הסיכון וההוצאה הכספית הכרוכה בחיפושים אלה.

אחד המשיבים לתביעה אמר ל-TheMarker כי בבתי המלון ידעו על הנתונים של קרקעית הבריכה, אף שלא ראו את המפה המדוברת. לדבריו, בבתי המלון ניסו באחרונה להשיג כמה הישגים בנושא חוף ים המלח, או לקבל תשלומים בגין איחור בהקמת הסוללות, ומשנדחו על ידי החברה לפיתוח ים המלח, העלו את הדרישה לעיכוב הקמת הסוללות ולהתחלה מיידית של קציר המלח.

מכיל נמסר בתגובה כי "כיל הוזמנה להציג בעל פה את עמדתה בפני ועדת ששינסקי ביום ה- 16 בדצמבר, יום שני הבא. במסגרת זו תתייחס כיל גם לטענות שהעלו גורמים שונים בפני הוועדה. מטעם כיל יופיע מנכ"ל החברה סטפן בורגס, וכן יועציה המשפטיים והמקצועיים מהארץ ומהעולם"ץ

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם