קרלוס סלים לאחר הפגישה עם פרס: אני מקווה לבקר בישראל ב-2014

קרלוס סלים ג'וניור הודיע כי ישגר לישראל משלחת של מנהלים מחמשת התאגידים שבבעלות המשפחה ■ "אנחנו רוצים להשקיע בעוד חברות ישראליות טכנולוגיות"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

קרלוס סלים, האיש העשיר בעולם העומד בראש חמישה תאגידי ענק בבעלותו אמר אתמול, כי הוא מקווה לבקר בישראל ב-2014. סלים אמר את הדברים ל-TheMarker לאחר פגישה עם שמעון פרס ולאחר שנשא דברים בפני המשלחת הכלכלית הישראלית, שנלוותה לפרס בביקורו במכסיקו.

בתשובה לשאלות בתום דבריו התחמק סלים ממתן תשובה מחייבת לגבי ביקור בישראל, ומאוחר יותר נשאל על כך שוב על ידי נשיא התאחדות התעשיינים, צביקה אורן. לדברי אורן סלים השיב, כי הוא מחכה להזמנה מהנשיא פרס להשתתף בארוע טכנולוגי בישראל. בנו של סלים, קרלוס סלים ג'וניור אמר לאנשי בית הנשיא, כי בכוונתו לשלוח לישראל משלחת גדולה של מנהלים בכירים בקבוצה לבחינת אפשרויות לשיתוף פעולה.

סלים האב נשאר על ידי TheMarker, אם בכוונתו להשתתף במשלחת המנהלים שבנו מתכוון לשגר לישראל. "אני מעדיף להגיע לבד", אמר בחיוך. סלים נשאל, אם משמעות הדברים היא, שנראה אותו ב-2014 בישראל. "אני מקווה שכן", השיב.

כתבות נוספות באתר TheMarker

איך נערכים ליום בו הגז יאזל

היכן נמצאים המחסנים הסודיים של עשירי העולם

קרלוס סליםצילום: אורה קורן

אתמול הציג סלים ג'וניור הבן עם מנהלים בכירים בתאגידי המשפחה את פעילותם ואת החזון הכלכלי חברתי שלהם. בתום המיפגש אמר ל-TheMarker כי בכוונתו לעודד את כל הסוגים של שיתופי פעולה עם חברות ישראליות, כולל השקעות, כדוגמת ההשקעה במובלי הישראלית, העוסקת בפיתוח תוכנה לסלולר.

"אנחנו רוצים להשקיע בחברות ישראליות ולשתף פעולה עם חברות בעלות טכנולוגיה מתאימה", אמר קרלוס סלים ג'וניור.

"ישנן הרבה הזדמנויות לשיתוף פעולה עם חברות ישראליות, הפוטנציאל של מכסיקו גדול ולחברות מישראל יש סיכוי טוב להשתלב בצמיחה הצפויה בה בשנים הבאות", הוסיף. לדבריו, התאגיד לא קבע יעד כספי להשקעה בחברות ישראליות, וכל השקעה תיבחן לגופה.

גם סלים האב דיבר על פוטנציאל שיתוף הפעולה עם חברות ישראליות ואמר, כי הוא פתוח להצעות בתחומים טכנולוגים, במיוחד חינוך, בריאות, תקשורת ומסחר. סלים האב ציין, כי ספג בעבר תשובה שלילית מחברה ישראלית שהתעניין בה, אולם לא פרט את שמה. בין הישראלים שמנהלים מגעים לשיתוף פעולה עם התאגידים של סלים נמצאים חברת התקשורת ג'י סטאט וחזי בצלאל, הפעיל בין השאר בתחומי תקשורת.

עסקי משפחת סלים מנוהלים מחמישה תאגידים נפרדים וכוללים מיגוון רחב של תחומים בהם תקשורת, מסחר, תשתיות ופיננסים בנוסף פעילה המשפחה במישור החברתי בתחומי חינוך, בריאות, סביבה ודיגיטל. "המטרה שלנו לעשות הבדל, לא רק להרויח", אמר סלים הבן.

קרלוס סלים ג'וניורצילום: אורה קורן

"אנשי עסקים לא יכולים להסתפק בתשלום מס וביצירת מקומות עבודה, הם צריכים לגלות גישה חברתית על בסיס אישי. צדקה אינה פותרת את הבעיות. אנחנו גם נותנים צדקה, אבל מעדיפים להשקיע באנשים כך שיוכלו לשנות בעצמם את מצבם", הוסיף.לדבריו, יש לו סיבות רבות לאופטימיות ביחס לעתידה של מכסיקו בעקבות הרפורמות שמעביר האחרונה, ולחברות ישראליות סיכוי טוב להשתלב בהן.

סלים האב אמר כי האתגרים של המדינות בתקופה הנוכחית הם פיתוח ותעסוקה. להשגתם יש לרתום את החינוך ואת טכנולוגיית המידע שהיא מחוללת השינויים הגדולים והמהירים בתקופתנו. החינוך יאפשר תעסוקה במחיר הולם וזו תאפשר לצרכנים לצרוך יותר, מצב שיגדיל את הפעילות הכלכלית.

סלים אמר את הדברים לאנשי העסקים הישראלים והמכסיקנים שהתכנסו במוזיאון שהקים במכסיקו סיטי. בדבריו התייחס סלים האב לנושאים בהם דנות גם הממשלה והחברה בישראל, בהם שבוע עבודה מקוצר, גיל פרישה לפנסיה וחינוך מקצועי.

"לחברה החדשה מאוד חשוב להגדיל את הפעילות הכלכלית. לכך נדרשים ידע ומיומנות, לא מלחמות, ולזה נועדו חינוך ועבודה שהם כל כך חשובים", אמר.

לדבריו, עדיף לעבור לשבוע עבודה מקוצר בן שלושה ימים, בו כל יום עבודה יימשך 11 שעות. "זה ייתן לאנשים יותר מרחב", אמר. בנוסף, לדבריו, יש להאריך את גיל הפרישה ולא להשאירו על 65, כיוון שאנשים חיים זמן רב ייותר מאז שהחוק נחקק, והם אינם עובדים בעבודות כפיים, אלא בעבודה הקשורה בידע ותקשורת.

סלים ציין, כי התקופה הנוכחית מתאפיינת בחובות גדולים שממשלות נוטלות, לאחר שגדלו משיקולים פוליטים ואז מטילות מיסים על האזרחים, במטרה לצמצם את החוב. "ממשלות צריכות לעשות פחות וגופים חברתיים צריכים לעשות יותר", אמר. בכלל זה הציע להפריט שירותים שהמדינהמספקת.

לדבריו, יש להשקיע בחינוך, אבל לא בחינוך בשיטות הנוכחיות, שהן חזרה על שיטות חינוך מיושנות. "לחינוך צריך להשתמש בטכנולוגיה מודרנית, דיגיטלית. שהלימוד יהיה מהיר יותר ולא רק אקדמי. נדרשת תכניות הכשרה לעבודה מקצועית, שתהיה חלופה לתיכון וילמדו בה מקצועות כדוגמת מלצרות, או שפים.

סלים אמר, כי לאורך ההסטוריה הכלכלה התייעלה, וכיום מספקים מזון לכלל העולם כ-15% בלבד מתושביו, לעומת 100% בתקופות הסטוריות קדומות. "עתה נדרש שינוי נוסף של חדשנות ותחרות, והוא יהיה לטובת האזרחים והכלכלה. העמקת החינוך, גיוונו במקצועות טכנים-מקצועיים שאינם נלמדים היום בבתי ספר והתאמתו לצרכי החברה יהיה לטובת האנשים והכלכלה. החינוך יתרום ידע, שיאפשר תעסוקה בשכר הוגן, העובדים יוציאו יותר כספים, הפעילות הכלכלית תגדל והמשקים יצמחו.

מבחינתה של מכסיקו חשוב לפתח בה "עמק סיליקון", כדי שהחברה תהיה מודעת לשינויים הטכנולוגים ולפיתוחים צפויים האתגר הגדול שלו הוא לפתח את אמריקה הלטינית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker