פריון העבודה בייצור התעשייתי ב-11 מדינות OECD גבוה ב–30% מבישראל

ב-2012 דורגה ישראל במקום נמוך בדירוג הפריון - מקום 26 מבין 34 מדינות הארגון

הילה ויסברג
הילה ויסברג

פריון העבודה הנמוך בישראל הוא אחת הרעות החולות של הכלכלה הישראלית, ונתוני OECD מעידים על כך בבירור. ב-2012 דורגה ישראל במקום נמוך בדירוג הפריון – מקום 26 מבין 34 מדינות הארגון, עם פריון עבודה של 33.7 דולר לשעת עבודה (נמוך יותר מב-2011). פריון העבודה הוא התוצר לשעת עבודה, ונגזר מרמת הטכנולוגיה של המשק ומההון האנושי. הוא משליך על הצמיחה ועל איכות החיים.

דו"ח מצב המדינה של מרכז טאוב עוסק בהרחבה בפריון הנמוך בישראל ובגורמים לו (ביורוקרטיה מסורבלת, תשתיות חלשות וטכנולוגיה לא מספקת), וכן מראה כי גם בחלוקה ענפית פריון העבודה בישראל נמוך מאוד. כך למשל, בחקלאות פריון העבודה בישראל מדורג במקום 5 מבין 11 מדינות, ועלה בשנים 1995–2008 באופן מתון בלבד.

"פריון העבודה בחקלאות עלה במדינות OECD ובישראל, אך מיקומה היחסי של ישראל במרכז הטווח נותר על כנו גם ב-2008", כותב פרופ' דן בן־דוד, מנהל מרכז טאוב.

בתעשייה, תחום הכולל גם את ההיי־טק, מצבה של ישראל גרוע עוד יותר. מבין 11 מדינות שנבדקו ישראל עמדה בתחתית הדירוג ב-1995, ומיקומה בקושי השתפר מאז ועד היום. בכל התחומים הנוספים שנבדקו ישראל נמצאת בתחתית הדירוג.

בשורה התחתונה, בכל התעשיות שנבדקו ב-11 המדינות פריון העבודה בישראל נמוך מממוצע הפריון באותן מדינות. הפער בין פריון העבודה בישראל לפריון הממוצע ב-11 המדינות בענפי הבינוי והמסחר מגיע ל-60% לטובת OECD, ובתחום הייצור התעשייתי הוא גבוה ב-30%. המסקנה, על פי בן־דוד: "ישראל צריכה להרחיב את בסיס פירמידת ההון האנושי ולחזקו באופן משמעותי. כמו כן עליה לשפר באופן ניכר את תשתית התחבורה שלה ולהגביר את התחרותיות".

דן בן דוד
דן בן דודצילום: אייל טואג

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ