דו"ח מרכז טאוב

גם בניכוי החרדים והערבים - שיעור העוני בישראל הוא מהגבוהים בעולם המערבי

מחקר חדש של פרופ' דן בן דוד ממרכז טאוב מגלה שישראל הכי פחות יעילה מבין מדינות המערב בטיפול בעוני ובאי־שוויון ■ כאשר לא מכלילים בשיעור משקי הבית העניים את החרדים ואת הערבים, הוא יורד בכ-4% בלבד - ל-29%

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

הממסד הישראלי משתמש בציבור החרדי והערבי כדי לתרץ את שיעורי העוני הגבוהים לעומת מדינות המערב. מחקר חדש של פרופ' דן בן דוד ממרכז טאוב מראה שגם ללא החרדים והערבים – העוני בישראל והאי־שוויון הם מהגבוהים בעולם המערבי.

המחקר של בן דוד מצא גם כי הפערים בחברה הישראלית נותרים הגבוהים במערב ללא העשירון העליון והתחתון, כשבוחנים את מעמד הביניים בלבד, וכי ישראל "מובילה" בין מדינות המערב בחוסר היעילות שלה בטיפול בעוני ובאי־שוויון.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

תשעה דברים שחייבים לדעת על ההסכם עם איראן

האח הגדול יושב לכם על קצה האף - האם אתם מוכנים לזה?

המחקר של בן דוד מנפץ את ההנחות בממשלה שלפיהן טיפול בסוגיית העוני ועידוד התעסוקה של החרדים והערבים יצמצמו באופן ניכר את העוני ואת האי־שוויון בישראל. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בשנה שעברה בראיון ל–TheMarker כי אם מנכים ממדד האי־שוויון "את שתי האוכלוסיות הבעייתיות ביותר בישראל, האוכלוסייה החרדית והערבית, אז מדד ג'יני במקום טוב באמצע". בשבוע שעבר אמר ד"ר מיכאל שראל, הכלכלן הראשי במשרד האוצר, כי לאור הגידול הטבעי הגבוה בציבור החרדי והערבי ושיעורי העוני הגבוהים בהם, התייצבות שיעורי העוני בישראל היא "הצלחה לא קטנה", ואף "סיבה לחגיגה".

בן דוד מצא שניכוי החרדים והערבים כמעט לא משנה את מדד ג'יני (מדד האי־שוויון) והוא יורד ל–0.33 לעומת 0.37 כיום (0 משקף שוויון מוחלט). על פי הבדיקה של בן דוד, גם אם בישראל לא היו חיים ערבים וחרדים – אלא יהודים חילונים ודתיים בלבד – שיעורי העוני היו מהגבוהים בקרב המדינות המפותחות.

שכונה בדרום הארץצילום: אליהו הרשקוביץ

35.6% מהילדים - עניים

ב–2011 הוגדרו עניים 19.9% ממשקי הבית בישראל, 4.8% מהנפשות ו–35.6% מהילדים – לאחר התערבות תשלומי המסים וההכנסות מקצבאות (הכנסה פנויה). שיעורי העוני בציבור החרדי הם מהגבוהים במדינה: כ–57% ממשקי הבית החרדים מוגדרים כעניים, וכך גם 50% ממשקי הבית הערבים, על בסיס הכנסות פנויות.
שיעור העוני הכללי בישראל על פי ההכנסות של התושבים, לפני נטילת מסים וחלוקת קצבאות, הוא 32.8% ממשקי הבית. כשמנכים את הערבים מהחישוב שיעור העוני יורד ל–30.3% בלבד ממשקי הבית, ואי־הכללת החרדים מובילה לירידה של כ–1.5% בלבד בשיעורי העוני, על פי ההכנסה הכלכלית.

אם לא מכלילים בחישוב העוני את החרדים ואת הערבים, שיעור העוני יורד מ-32.8% ל-29% - ונותר גבוה ביחס למדינות המפותחות. ניכוי הערבים והחרדים מנתוני העוני על פי נפשות הובילה לירידה מעט גדולה יותר של 3.7% - בגלל גודלם של משקי הבית הערבים והחרדים בהשוואה למשפחות אחרות.

"את הממצא הזה צריכים להבין ולהפנים ישראלים רבים", כותב בן דוד. "אחרי הכל מדובר בשיעורי עוני על בסיס הכנסות כלכליות המשקפים את הכלים והתנאים העומדים לרשותו של כל משק בית – לעומת נתונים על בסיס הכנסות פנויות שכאמור כוללות גם את השפעת רשת הביטחון החברתית. חשוב שהישראלים יבינו כי בעיית העוני רווחת גם מחוץ לקבוצות אלה".

שיעור העוני שמפורסם בדרך כלל מתייחס להכנסות הפנויות – לאחר התערבות המדינה במסים ובקצבאות. ניכוי החרדים והערבים בחישוב זה הפחיתו את שיעורי העוני מ–19.9% בקרב משקי בית ל–16.6%, ומ–24.8% בקרב אנשים פרטיים ל–16.3% בקרב פרטיים. הפער המשמעותי ביותר נוצר בהשוואת שיעורי העוני בין פרטיים (פער של 8.5%), לאחר התערבות תשלומי הקצבאות והמסים.

לדברי בן דוד, מכיוון שהבדיקה מתייחסת גם להכנסות שלפני קבלת הקצבאות, לא ניתן להאשים רק את הקיצוץ בקצבאות בעשור האחרון בהרעה בשיעורי העוני בקרב החרדים והערבים, אלא גם "בחינוך, מיומנויות והתנאים הסביבתיים העומדים לרשות שתי הקבוצות במשק ישראלי שהולך ונעשה תחרותי יותר". 
בן דוד מצא גם כי אילולא התערבות מערכת הרווחה והמסים בישראל, אז מחצית מהקשישים במדינה היו עניים - במקום 18.4% לאחר התערבות המסים והקצבאות. ישראל מובילה גם בשיעור העוני בקרב ילדים – 35.6% מהילדים עניים. בניכוי הילדים החרדים והערבים אז 21.3% מהילדים הישראלים היו עניים. "תוצאה שאינה מפתיעה לאור השילוב בין שיעור העוני הגבוה למספר הילדים הגבוה במשפחות חרדיות וערביות בהשוואה לשאר המשפחות בישראל", מסביר בן דוד.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום