היום: דיון בהצעת חוק להרחבת מפעל ההזנה בבתי הספר

לפי העצת החוק, יורחב מפעל ההזנה על ידי ביטול ההבחנה לזכאות לארוחה חמה לתלמיד בין בתי ספר בהם פועל יום לימודים ארוך לבין כאלה שאינם עומדים בהגדרה המדוייקת אך מקיימים שבוע לימודים של 37 שעות לפחות

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון מחר בהצעת חוק להרחבת מפעל ההזנה, שהונחה על ידי חברי הכנסת שאול מופז וישראל חסון ונכתבה במקור על ידי עמותת "ידיד".

לפי העצת החוק, יורחב מפעל ההזנה על ידי ביטול ההבחנה לזכאות לארוחה חמה לתלמיד בין בתי ספר בהם פועל יום לימודים ארוך לבין כאלה שאינם עומדים בהגדרה המדוייקת אך מקיימים שבוע לימודים של 37 שעות לפחות.

הצעת החוק שמובאת בפני הועדה מבוססת על שתי הצעות חוק שהכינה עמותת "ידיד" לחברי הכנסת לשעבר רוחמה אברהם וציון פיניאן ואשר נסיונות לקדמה נעשו בכנסת ה-18. לפי דברי ההסבר של הצעת החוק מטרתו לא רק להרחיב את מפעל ההזנה אלא גם להרחיב את אכיפתו והפיקוח על ביצוע ברשויות הנדרשות לקיימו ואינן עושות זאת כראוי.

עוד כתוב בהצעה שהוגשה על ידי חה"כ מופז וחסון כי "ככלל, מוצע לבטל את ההבחנה, לצורך הזכאות לארוחה יומית, בין מוסדות חינוך שהוחל בהם יום חינוך ארוך, לפי חוק יום חינוך ארוך ולימודי העשרה, התשנ"ז-1997 (להלן - יום חינוך ארוך), לבין מוסדות בהם לא הוחל יום חינוך ארוך.

"תחת זאת, מוצע כי מפעל ההזנה יקיף כל מוסד בו מתקיימות 37 שעות לימוד שבועיות לפחות, בימים בהם מתקיימות לפחות 7 שעות לימוד. שכן זו כמות השעות המינימאלית הנדרשת לצורך זכאות לארוחה יומית אף כיום ולכן אין כל טעם מהותי להבחנה בין מוסד חינוך שהוחל בו יום חינוך ארוך, לבין כזה שלא הוחל בו - ובלבד שמתקיימים בו שעות הלימוד כאמור".

כפי שנכתב במקור מוצע להרחיב את מפעל ההזנה אף לתלמידי חטיבת הביניים, ולקבוע מנגנונים להעברת כספים להבטחת עמידת רשויות החינוך המקומיות בהוראות החוק, וניצול משאבי התקציב אשר מיועדים לביצועו. מוצע כי כל סכום שהוקצב למפעל ההזנה בשנת כספים מסוימת ולא נוצל למטרה זו, יועבר לתקציב המוקצה למפעל ההזנה בשנת הכספים העוקבת. יש בהסדר זה כדי להבטיח כי כספים שהוקצבו לקיום מפעל ההזנה אכן ישמשו למטרה זו.

בשל מקרים שנודע עליהם לאחרונה שבהם רשות מקומית אינה עומדת בחובת השתתפותה מוצע לקבוע סנקציות, ולפיהן רשות מקומית שלא תעמוד בחובת ההשתתפות, תהיה המדינה רשאית שלא להעביר לה הקצבות וכן יופחת סכום ההשתתפות מהמענק - או מכל סכום אחר - אותו מקבלת הרשות המקומית מהמדינה.

עמותת "ידיד" מקדמת במקביל שורה של הצעות חוק נוספות בתחום ההזנה וביניהן - מתן ארוחת בוקר לבתי ספר שאינם זכאים לארוחה חמה ואספקת ארוחות חמות לתלמידים ממשפחות מעוטות הכנסה בתקופת החופש הגדול. את ההצעות הללו הניח על שולחן הכנסת ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker