לפיד הקים ועדה לבחינה מגדרית של תקציב המדינה - כללי - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לפיד הקים ועדה לבחינה מגדרית של תקציב המדינה

באוצר סבורים כי ניתוח מגדרי של תהליך הכנת התקציב נדרש כדי לבחון כיצד מחולקים המשאבים בין נשים וגברים

7תגובות

שר האוצר, יאיר לפיד, מינה היום ועדה שתפקידה לבחון היבטים שונים הקשורים בניתוח מגדרי של תקציב המדינה. הוועדה תגבש המלצות למדיניות וקווים מנחים לניתוח מגדרי בתהליכי התקצוב. הוועדה הוקמה בעקבות יוזמתה של יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה בכנסת, ח"כ ד"ר עליזה לביא (יש עתיד).

באוצר סבורים כי ניתוח מגדרי של תהליך הכנת התקציב נדרש כדי לבחון כיצד מחולקים המשאבים בין נשים וגברים ובאיזה מידה הולמת חלוקת המשאבים את הצרכים וסדרי העדיפויות של שני המינים. ניתוח כזה, המקובל במדינות שונות בעולם, ישמש כלי אסטרטגי לקידום מעמדן של נשים ולצמצום אי השוויון המגדרי בחברה.

לפי האוצר, סעיפי התקציב השונים משפיעים על נשים וגברים מקבוצות חברתיות שונות, בשוק העבודה ובתוך המשפחה. כך למשל עולה מנתונים שונים כי נשים בישראל משתכרות פחות מגברים, מהוות רוב ממקבלי קצבאות הבטחת הכנסה וממקבלי קצבאות הסיעוד ועוד.

כמו כן שירותים ציבוריים כגון חינוך, בריאות, תחבורה ציבורית ורווחה נצרכים במידות שונות על ידי נשים וגברים. באופן דומה, גם למערכת המס השפעות שונות על נשים וגברים.

בראש הוועדה תעמוד סגנית הממונה על התקציבים, יעל מבורך. חברי הוועדה יהיו המשנה למנכ"ל משרד הכלכלה והממונה על התעסוקה, מיכל צוק, נציבה ארצית לשוויון הזדמנויות בעבודה במשרד הכלכלה, עו"ד ציונה קניג-יאיר, סמנכ"ל מחקר ותכנון במוסד לביטוח לאומי, ד"ר דניאל גוטליב, ראש אגף מקרו-כלכלה ומדיניות בחטיבת המחקר בבנק ישראל, ד"ר עדי ברנדר, סמנכ"ל כלכלה וביטוח בריאות במשרד הבריאות, ד"ר טוביה חורב, סמנכ"לית ומנהלת המינהל להכשרה והתפתחות מקצועית במשרד החינוך, גילה נגר, הממונה על סטטיסטיקה מגדרית בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, יפית אלפנדרי, ראש התכנית ללימודי נשים ומגדר בחוג לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטת ת"א פרופסור חנה הרצוג.
שר האוצר אמר היום כי, "תקציב המדינה הוא הביטוי המובהק ביותר לסדרי העדיפויות הכלכליים של מדינת ישראל. ניתוח מגדרי בתהליך הכנת התקציב יהווה אמצעי חשוב לקידום מעמדן של נשים ולהקטנת אי השוויון המגדרי בחברה".

מיכל פתאל

הוועדה החדשה תזמן גורמים רלוונטיים להצגת עמדותיהם ותפנה לייעוץ בהתאם לשיקול דעתה. היא תחל בעבודתה לאלתר ותעדכן את הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת, על ההתקדמות בעבודתה, עד ל-1.3.2013. הוועדה תגיש את המלצותיה עד ל-1.5.2014.
 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם