נתניהו ולפיד צפויים לבחור נגיד השבוע - אך עדיין מחפשים מועמדים נוספים

המועמדים המובילים לתפקיד הם אקשטיין ובלכר, אך בסביבת רה"מ אומרים כי אינו נלהב למנות איש מהם ■ נתניהו ממשיך לחפש מועמד שמתאים לדרישותיו, בישראל ובחו"ל ■ שר בכיר הציע לנתניהו למנות לתפקיד את עודד שריג

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר האוצר, יאיר לפיד, חזר אתמול מנסיעתו לוועידת קרן המטבע בארה"ב, ואילו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, חזר מארה"ב מהופעתו באו"ם כבר לפני שבוע וחצי. השבוע, לראשונה מאז החגים, יהיו שניהם בישראל באותו זמן - כך שבימים הקרובים הם צפויים להיפגש בלשכת ראש הממשלה בירושלים לפגישה מכרעת, שבסיומה, לדברי מקורבים, ייצא "עשן לבן" ויוכרז סוף סוף שמו של הנגיד התשיעי של בנק ישראל. בינתיים, בורסת השמות לתפקיד עדיין פתוחה.

106 ימים חלפו מאז פרישתו של סטנלי פישר, כשאת מקומו מילאה המשנה לנגיד, ד"ר קרנית פלוג. לפי כל הסימנים, עם מינויו של הנגיד הבא, תפרוש פלוג מהתפקיד ומבנק ישראל.

אגב, נגיד בנק ישראל השביעי, דוד קליין, סיים את תפקידו בסוף דצמבר 2004, ומחליפו פישר נכנס לתפקיד רק ב-1 במאי 2005, אבל מינויו של פישר הוכרז כבר בסוף 2004, ובמשך 122 ימים מילא את התפקיד המשנה לנגיד, מאיר סוקולר.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

רשות המסים: בוחנים את הטיפול בפייסבוק וגוגל - כולל גביית מע"מ

מגזין TheMarker // המפץ הגדול של החברה ששווה 100 מיליארד דולר

בנימין נתניהו ויאיר לפיד בכנסתצילום: אמיל סלמן

נתניהו היה מעדיף גם כיום את יעקב פרנקל

מי יהיה הנגיד הבא? לפיד ונתניהו לא נידבו בימים האחרונים מידע על המועמד המועדף עליהם. לפי כל ההערכות וההדלפות מלשכת ראש הממשלה בשבועות האחרונים, נתניהו אינו מתלהב משלושת המועמדים. הוא היה מעדיף, גם כיום, למנות לתפקיד את המועמד הראשון שלו, פרופ' יעקב פרנקל. יש אומרים כי נתניהו ממשיך לחפש מועמד העונה יותר לדרישותיו, בחו"ל ובישראל, אך לפי שעה ללא תוצאות.

באופן פורמלי, על שולחנו של ראש הממשלה מונחים שלושה שמות, של הפרופסורים מריו בלכר וצבי אקשטיין ושל ויקטור מדינה. ראש הממשלה יבחר את הנגיד הבא בהתייעצות עם לפיד, והממשלה תצטרך לאשר את המינוי.

בנוסף לשלושה, הונחו בשבועות האחרונים על שולחנו של נתניהו שמות של כמה אישים, כמה מהם ישראלים וכמה יהודים אמריקאים, שהוצעו כנגידים לבנק ישראל. הרשימה לא קצרה. אחד השמות המעניינים הוא של מי שהיה עד לאחרונה הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד האוצר, עודד שריג. שריג, ששמו הועלה על ידי שר בכיר בממשלה, היה פרופסור בבית הספר למינהל עסקים וורטון שבאוניברסיטת פנסילבניה, וחבר בדירקטוריון הבורסה בתל אביב ובנק הפועלים.

ערב ההכרעה בעניין מינוי הנגיד נותרה עוד שאלה בלתי פתורה, שלתשובה עליה יש חשיבות בבחירת הנגיד: מדוע הנגיד היוצא, פישר, חזר והמליץ על פלוג לתפקיד הנגיד התשיעי, ולא על אקשטיין? שניהם כיהנו כמשנה לנגיד בתקופת כהונתו ומונו לפי בחירתו.

מועמדותה של פלוג נפסלה ללא הסבר

הערכה מקובלת בקרב מקורבים לראש הממשלה ולשר האוצר היא כי המאבק האמיתי על התפקיד מתנהל בין אקשטיין לבלכר. נתניהו לא דיווח עד היום מדוע פסל על הסף את המועמדות של פלוג לתפקיד וכן מועמדות של אישיים ראויים אחרים.

מדינה, 74, כבר התמודד על התפקיד ב-2005, אבל אז העדיף שר האוצר, נתניהו, בתמיכת ראש הממשלה אריאל שרון, את פישר. מדינה זוכה לתמיכה של אורי יוגב, מנהל רשות החברות הממשלתיות, ושל אהרון פוגל, לשעבר מנכ"ל וראש אגף תקציבים באוצר - ששניהם מקורבים לנתניהו. לפי השמועות, לפיד הטיל וטו על מועמדותו של מדינה, בטענה כי הוא "לא מעודכן".

בינתיים, המאבק בין בלכר לאקשטיין צמוד למדי, אך מערך השיקולים של ראש הממשלה ושר האוצר אינו ידוע. מהיכרות עם שני האישים ברור כי הקריטריונים אינם רק יכולות כלכליות. צריך להביא בחשבון, וזהו בוודאי שיקול מרכזי במערך השיקולים של נתניהו, שאם אקשטיין ייבחר, כותרות העיתונים ידגישו כי לפיד ניצח, וכי מועמדו לתפקיד נגיד בנק ישראל נבחר לאחר ששני מועמדי ראש הממשלה, פרנקל וליאו ליידרמן, כשלו בדרך. אז נתניהו ולפיד יכחישו, אבל כמו שאנחנו יודעים, עניין האגו משחק תפקיד מרכזי אצל שני הפוליטיקאים הבכירים, גם בבואם לבחור נגיד לבנק ישראל.

פרופ' בלכר, 65, היה סגן נגיד הבנק המרכזי של ארגנטינה ב-1991, ואחרי כן במשך כחצי שנה, ב-2002, נגיד הבנק הארגנטינאי. בלכר הוא אישיות כלכלית בינלאומית מוכרת וידועה בעולם וגם בצמרת הכלכלית בישראל. הוא למד כלכלה לתואר ראשון ושני בישראל, וסיים לימודי דוקטורט בכלכלה ב-1975 באוניברסיטת שיקאגו. בסוף שנות ה-80 לימד בלכר כלכלה באוניברסיטה העברית בירושלים. הוא כיהן בקרן המטבע הבינלאומית ‏(IMF‏) והבנק העולמי בוושינגטון במשך 21 שנים, שבמהלכן הגיע גם לתפקידים בכירים בקרן. באחרונה הוא שימש יועץ בכיר לבנק אוף אינגלנד.

פרופ' אקשטיין, 64, היה עד לפני יותר משנתיים המשנה לנגיד בנק ישראל. הוא כיהן בתפקיד המשנה חמש שנים. אקשטיין למד לתואר ראשון ושני בכלכלה באוניברסיטת תל אביב, והוא בעל דוקטורט מאוניברסיטת מינסוטה בארה"ב. הוא כיהן כפרופסור לכלכלה באוניברסיטת תל אביב.

לאחר פרישתו מבנק ישראל, מונה אקשטיין לתפקיד דקאן בית הספר לכלכלה במרכז הבינתחומי הרצליה. לאחר הבחירות האחרונות לכנסת, הוא שימש יחד עם כלכלנים נוספים המורה של שר האוצר לפיד לנושאי כלכלת ישראל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום