"עזיבת ישראל אין פרושה בגידה בציונות; יש אנשים שלא רק כלכלית, אלא גם פוליטית נשבר להם"

כך אומרת יעל דיין, חברת מועצת עיריית תל אביב ובת דודתו של עוזי דיין שהצטרף ללפיד, ופירסם אתמול פוסט בפייסבוק שבו תקף את היורדים ■ דיין, שמשתכר כ–70 אלף שקל בחודש, הגיב: "למשכורתי אין דבר עם טענתי, שאת העוולות צריך לתקן - וזו אינה סיבה לירידה"

הילה ויסברג

הדיון הציבורי הנוקב בשאלת ההגירה מישראל נמשך: עוזי דיין, יו"ר מפעל הפיס, הצטרף לדבריו של שר האוצר יאיר לפיד בשבוע שעבר ואמר כי "לעולם תהיה בעיני הירידה מהארץ בגידה ברעיון הציוני - שיבת העם היהודי למולדתו. אלה שיורדים לגרמניה גם מאוסים עלי. לישראלים שמתרצים את ירידתם במצב החומרי אזכיר שהאנטישמיות טענה - היהודים, היכן שטוב להם, שם מולדתם", כתב בעמוד הפייסבוק שלו.

בתגובה אמרה יעל דיין, חברת מועצת עיריית תל אביב ובת דודתו של דיין, כי אין כל מקום לבקר ישראלים שעזבו את הארץ: "מקובל עלי שאנשים יבחרו במגורים ובעיסוק כרצונם, העיקר שיהיו חוקיים. עזיבת ישראל אין פרושה בגידה בציונות. יש אנשים שלא רק כלכלית, אלא גם פוליטית נשבר להם".

כתבות נוספות ב-TheMarker

מיצאו את ההבדלים: כך מעלה HOT ללקוח את המחיר ב-10% בחודש

נערת ליווי שהרוויחה 240 אלף שקל: "ההכנסה מגברים - מתנה שפטורה ממס"

יעל דייןצילום: קובי קלמנוביץ

בפעם השישית: לפיד מנסה לסדר ג'וב למקורבו אורי שני

דיין, שמכהן גם כנשיא כנס שדרות לחברה, כתב עוד כי "נכון, יש דברים רבים לתקן במדינתו, אבל לתקנם צריך רק בארצנו. מותר לכל אדם לגור היכן שיבחר ולי מותר לומר את דעתי על כך".

הפוסט של עוזי דיין צבר עשרות תגובות. רבות מהתגובות המתנגדות התייחסו למעמדו הנוח של דיין כפנסיונר צה"ל ובעל תפקיד בכיר במפעל הפיס. בין השאר התייחסו הגולשים לשכרו של דיין - שמורכב משכרו כיו"ר מפעל הפיס, 49 אלף שקל בחודש ברוטו, וכן פנסיה צבאית כאלוף של 20 אלף שקל נטו בחודש.

המבקרים טענו כי התקפה על העוזבים היא עצימת עיניים: "מר עוזי דיין היקר, על ממשלת ישראל להבין כי מעבר למלחמות והאיומים של אויבינו, קיים עם במדינה שרוצה לחיות כמו בני אדם", כתבה לו הגולשת שרית. "מיותר לומר לך שאנו פשוטי העם חיים ממשכורת שאינה מספיקה לכלום, כאשר אתה רואה את משכורות העתק של חברי הכנסת ומנכ"לים. אז מה אתה מצפה מדור העתיד?"

יעל דיין הוסיפה עוד כי "הציונות צריכה להתבטא באיכות החיים שלנו בארץ ובדאגה למי שנמצא כאן. אנחנו מאבדים אנשים לברלין? בוא נחשוב מדוע. קובעי מדיניות חייבים לשים לב לעובדה הפשוטה שכלכלית זה נעשה כמעט בלתי אפשרי לחיות כאן. אנשים השקיעו שנים ברכישת השכלה ומקצוע, אבל לא רואים עתיד ומשפחות רבות נמצאות על סף קו העוני. זה לא צריך להיות כך, במיוחד בהתחשב בכך שאנו מקבלים סיוע כלכלי רב ממדינות אחרות. זה כבר שלושה דורות - אמא שלי, אני וילדיי - שלחמנו במלחמות, הקרבנו קורבנות וכמדינה לא השגנו שלום. פעם היינו מדינת רווחה, וזה מה שאיפשר לישראל לקלוט עולים, אך צריך לשמור עליה ככזו כדי שאנשים יישארו. ועוד לא דיברנו על היושבים בהתנחלויות, גם זהו אובדן גדל של כוח אדם וצריך להחזיר אותם לארץ".

"המחירים מאמירים עוד ועוד"

בין התגובות התומכות, המעטות יחסית, שקיבל הפוסט של דיין היתה זו של אייל, שכתב: "עוזי, אני משבח אותך על הדברים וטוב שהם תפשו הד. הקשר בין עם ישראל לארצו הוא עמוק יותר מאינטרסים כלכליים. חלק גדול מהיורדים עשו זאת מתוך בחירת נוחות ולא מחוסר ברירה. ולגבי אלה - זו אכן הפניית עורף לרעיון הציוני".

עוזי דייןצילום: עופר וקנין

לעומתו הגולש בר כתב: "עוזי שלום. בדרך כלל אתה אומר דברי חוכמה ולא הפעם. אבא שלי, ניצול שואה, הגיע לישראל כשלרשותו מכנסים, חולצה ותחתונים ‏(בלי גרביים‏). הוא עבד קשה מאוד, והיתה לו אפשרות לקנות דירה ורכב. כיום, אם אין לך הורים שיכולים לתמוך בך, אין לאף אחד סיכוי".

מתי שמואלוף, 41, משורר וסופר, עזב לברלין לפני כשלושה שבועות, בין השאר על רקע יוקר המחיה בישראל. בשיחה מברלין הוא אומר: "האמרות של לפיד ודיין מאשרות את הציונות הוולגרית שרואה בישראל מקום הריבוני היחיד שבו יהודים יכולים לחיות - זאת, אף שיותר יהודים חיים מחוץ לישראל. אותה אליטה יושבת לה ומבקרת את אלו שעוד יכולים לנוע. הישראליות שהשניים מציעים לנו היא טיטאניק, ואפשר לשמוע עד מחר את היללות שלהם לחזור מסירות ההצלה".

שמואלוף סיפר כי החליט לעזוב על רקע תחושת מיצוי וייאוש. "אין לי כוחות יותר. אני לא יכול לצאת להפגנה כמו שעשיתי בעבר", הוא אומר, "כמה אפשר לחיות במדינה שבה המחירים מאמירים עוד ועוד והתושבים יושבים בשקט?"

לאור התגובות הקשות שספג לאחר פרסום הפוסט, הגיב דיין בשנית וכתב: "התכוונתי למה שכתבתי - הירידה מהארץ היא בעיני בגידה ברעיון הציוני. האמירה קיבלה תפוצה רחבה וזכתה כאן להרבה תמיכה וגם להתנגדויות כואבות, ולכן אני רואה חובה להגיב לכם חברי לדף".

דיין פירט כי "גדלתי במושב עובדים קטן, ללא חשמל וכביש ואני יודע עבודה קשה וצמצום מהם. משכורתי כיום כיו"ר מפעל הפיס היא כשל מנכ"ל במשרד ממשלתי. לאחר 37 שנות שירות, כולן בתפקידי לחימה ופיקוד, אני זכאי לפנסיה צבאית ואיני מתבייש בכך. אין לעניין משכורתי דבר עם טענתי העקרונית, שאת העוולות הלא מעטות בישראל צריך לתקן כאן וזו אינה סיבה לירידה.

מתי שמואלוףצילום: תומר אפלבאום

"אני משתדל לתרום את חלקי ועושה דברים נוספים בהתנדבות. ומבין ללב צעירים רבים הדורשים תיקון וממשיך לחשוב שאת כל הנחוץ לשנות, צריך אדם ציוני לעשות כאן בארצו!".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום