"המיליארדר רנרט לא יוכל לשלוט בתעש"

מקורבים לתהליך ההפרטה: המכרז יכלול תנאים שישאירו את תעש בשליטה ישראלית

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

"משקיע זר לא יוכל לרכוש את השליטה בתעש כיוון שהממשלה תרצה להבטיח שהחברה תישאר ישראלית", כך אמר היום מקור מקורב לתהליך ההפרטה. "לכן, משקיע כמו איירה רנרט לא יוכל לרכוש את החברה". הדברים נאמרו בתגובה לפרסומים, לפיהם שר הביטחון לשעבר, אהוד ברק, בוחן להשתתף בהפרטת תעש יחד עם המיליארדר האמריקאי, איירה רנרט, שהונו מוערך בכ-5.5 מיליארד דולר.

לדברי המקור, כל חברה זרה שתצטרך לרכוש את תעש תצטרך להיכנס לשותפות עם משקיעים ישראלים. במכרז יהיו מגבלות משמעותיות על המשקיעים הזרים, שנועדו להבטיח את האינטרסים האסטרטגים של משרד הביטחון ומדינת ישראל בחברה. אחד הסעיפים בחוזה צפוי להבטיח רוב ישראלי משמעותי בדירקטוריון החברה המופרטת.

המקורות העריכו, כי ברק מודע למגבלות על משקיעים זרים, וכי ייתכן שהפרסום הנוכחי נועד לאותת למתמודדים אחרים, שניתן לשלב אותו בגיבוש קבוצות שיתמודדו על החברה כיוון שביכולתו להביא עמו משקיע עם כיסים עמוקים. מתמודדים נוספים על הפרטת תעש כוללים את אלביט מערכות, סמי קצב, יאיר שמיר ומספנות ישראל.

ב-15 באוקטובר צפויה ועדת שרים בראשות ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לדון במיתווה הפרטת תעש. עד אז, אמורים משרדי הביטחון והאוצר ליישב את המחלוקת ביניהם על מימון הקוים האסטרטגים של החברה. יו"ר תעש החדש, אודי אדם, פועל לקידום ההפרטה לאחר שהחברה גיבשה הבנות מפורטות עם העובדים על הפיצוי שיקבלו, בעלות של כמיליון שקל לעובד שיפרוש.

אלדד אברהם, בנקאי השקעות המגבש קבוצה ישראלית שתתמודד על רכישת תעש אמר בתגובה, כי "לא ייתכן שאהוד ברק, שהיה שר הביטחון וקידם את הפרטת תעש, יתמודד במכרז על הפרטת החברה. הוא יודע טוב מאחרים מה השווי שלה ומה הפוטנציאל של החברה. חוסר האיזון כלפי שאר המתמודדים הוא כפול ונובע גם מכך, שברק נחשף מתוקף תפקידו לפרטים שלא ידועים למתעניינים אחרים ועל כן השתתפותו במכרז מדיפה ריח רע של חוסר הגינות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker