יעלון: "באר שבע תהיה בירת הסייבר הלאומית; אוניברסיטת בן-גוריון היא המוקד"

ראש אגף התקשוב בצה"ל בכנס "צה"ל עובר לנגב": עדיין לא מיצינו את הפוטנציאל

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
TheMarker Online

"באר שבע תהיה בירת הסייבר הלאומית. מבחינתנו, אוניברסיטת בן-גוריון היא המוקד", כך אמר היום שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, בכנס "צה"ל עובר לנגב" של "ישראל דיפנס", שנערך בשיתוף משרד הביטחון ואוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

לדברי יעלון, "מעבר מחנות צה"ל לנגב הוא מהלך היסטורי מבחינת פיתוח הנגב ומנוע הצמיחה באזור. יש בו ניצחון לכל הגורמים העוסקים בדבר. אין משרד שאיננו מעורב במהלך, וכבר חשים בכך מבחינת הבנייה והתשתיות שמוקמות. חברות בינלאומיות מבינות שיש כאן מהלך והזדמנות בינלאומית. הן משחרות לפתחנו".

"אנחנו רוצים לראות את המשרתים בונים את חייהם בדרום. זה מאוד חשוב לנו. זכיתי כרמטכ"ל להניח את אבן הפינה לקריית ההדרכה לעיר הבה"דים בירוחם. כשר ביטחון אני רואה את הפוטנציאל האדיר למדינה ולנגב לממש את החזון של בן גוריון".

ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', אמר בכנס כי "המדינה עושה סוף סוף את מה שנכון לעשות. אסור שאנשי הקבע וחיילי צה"ל יעברו לנגב מבלי שנתאים פרמטרים ושירותים מתקדמים של חינוך, תשתיות ודרכים תרבות ועוד. צריך להפוך את באר שבע לנדבך בינלאומי שיביא תעשייה, פרויקטים ותיירות מכל העולם".

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, בכנס צה"ל עובר לנגבצילום: שי שמואלי

ראש אגף התקשוב בצה"ל, האלוף עוזי מוסקוביץ', התייחס בכנס, בין היתר, לפרויקט הקמת רשת צה"לית מבצעית משותפת אחת. "צה"ל הוא צבא בעל הישגים יוצאים מן הכלל בתחום התקשוב אבל הוא לא ממצה את הפוטנציאל. אנחנו במקום יותר טוב ממה שציפינו ופחות טוב ממה שאנחנו יכולים. אנחנו מסתכלים כיום על לוחמה מבוססת רשת, התייעלות ארגונית ותהליכית, רציפות תפקודית התחדשות טכנולוגית - היתוך ומיצוי מידע, טכנולוגיות ענן וניידות, וצריך לחבר בין כל הקריטריונים".

מוסקוביץ' הדגיש כי החיזבאללה הוא לא רק ארגון גרילה, טרור או צבא. "האסטרטגיה שלו היא מאוד מאתגרת ובשביל להתמודד אתה אנחנו צריכים לאמץ גישה ספקטרלית ורחבה שמחייבת מעבר מפעולה בין רשתות ומערכות מידע זרועיות למרחבי מידע משותפים שיאפשרו מימוש של תהליכים מבצעיים ומיצוי יכולות במודיעין, בתקשוב וסייבר. קונסולידציה של רשתות וייסוד של מרחב מידע מודיעיני" .

בעניין הקמתה של קריית התקשוב בבאר שבע, אמר האלוף מוסקוביץ' כי "מדובר על מעבר של כ-5,000 איש מאגף התקשוב וחיל האוויר. צריך להציע לאנשים חבילה טובה בשביל שלא תהיה 'יוממות'. זה לא מעבר של מצגות ולא של שקפים, זה מעבר של הון אנושי. אין תקדימים לכך שארגונים טכנולוגים בסדר גודל כזה לוקחים את עצמם ועוברים ממקום X למקום Y, זה מנוף משמעותי ביותר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker