הממשלה מבקשת להגדיל ב-150% תקציב החטיבה להתיישבות

הערכות: בקרוב תוגש לוועדה בקשות להגדלה של מיליארדים בתקציב הביטחון

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

הממשלה מבקשת להעביר לחטיבה להתיישבות תוספת תקציב של 150% לחטיבה להתיישבות המופקדת, בין היתר, על הבנייה בהתנחלויות. משרד האוצר הגיש היום (ב') לוועדת הכספים בקשה לאשר תוספת תקציב של 93 מיליון שקל. ממשרד האוצר נמסר כי הכסף מיועד לגרעיני התיישבות, כפרי סטונדטים, תשתיות ומוסדות ציבור ברחבי הנגב והגליל, ועוד.

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון מחתה על הגדלת התקציב לחטיבה להתיישבות וקבעה כי: "רק לפני חודשיים הכנסת אישרה תקציב בגובה 58 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות, זרוע ביצועית של משרד ראש הממשלה שאחראית בין היתר על הבנייה בהתנחלויות. המדובר במסלול עוקף-תקציב, ולהסתיר מהציבור את סכומי העתק שהיא מזרימה להתנחלויות", קבעה.

גלאון ציינה כי "כבר שנים שזאת הדרך של הממשלה להסתיר מהציבור את הסכומים האמיתיים שהיא משקיעה בהתנחלויות - הזרמת סכומי עתק לחטיבה להתיישבות במהלך השנה, במסלול עוקף-תקציב ורחוק מהעין הציבורית. הממשלה עושה צחוק מהתקציב שהכנסת העבירה והיא משתמשת בשיטת ההעברות התקציביות כדי לנפח את התקציב של קבוצות לחץ ושותפים קואליציוניים".

ועדת הכספים תתבקש לאשר מחר (ג') שינויים והעברות בתוך מסגרת התקציב בהיקף של מאות מיליוני שקלים. הבקשות הללו לא כוללות בקשה להגדלת תקציב הביטחון. בוועדה מעריכים כי בקרוב תוגש לאישור הועדה בקשה להגדלה של כמה מיליארדי שקלים בתקציב הביטחון.

שר הביטחון משה יעלון טען אז כי הקיצוץ בסך של 3 מיליארד שקל שעליו החליטה הממשלה הפך לקיצוץ של 7.5 מיליארד שקל. בקרוב יכריע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לגבי גובה תקציב הביטחון לשנים הבאות.

יו"ר ועדת הכספים ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) החליט היום לראשונה לשלוח אל חברי הכנסת במייל את פירוט בקשות האוצר להעברות תקציביות בתוך מסגרת התקציב יממה לפני הדיון בועדת הכספים. סלומינסקי אמר כי יש לנהוג בשקיפות ולהימנע ככל האפשר ממצבים שבהם הח"כים מקבלים את הנתונים ממש במהלך הישיבה.

סלומנסקי מתכוון לקבוע נוהל שיחייב את האוצר להגיש לוועדה את הבקשות לשינויים בתוף מסגרת התקציב לפני קיום הישיבות כדי שהח"כים יוכלו ללמוד את פרטיהן.

ח"כ זהבה גלאוןצילום: אמיל סלמן

בקדנציה הקודמת וגם במהלך הישיבות בקדנציה הנוכחית התבקשו הח"כים לאשר העברות של מיליארדי שקלים בלי שידעו על מה הם מצביעים. השיא היה לפני מספר שבועות כשוועדת הכספים אישרה בישיבה אחת העברת עודפי תקציב בסך של 15.7 מיליארד שקל משנת 2012 לשנת 2013.

לראשונה, בעקבות פניות חוזרות של גלאון, חברי ועדת הכספים קיבלו מראש את רשימת ההעברות התקציביות שצפויות להגיע לאישור הוועדה.

גלאון שדרשה לחשוף בפני הח"כים מבעוד מועד את הבקשות של הממשלה לשינויים בתקציב אמרה כי בתגובה: "אני מברכת על כך, שבעקבות פניותיי הרבות, חברי ועדת הכספים קיבלו מראש את רשימת ההעברות התקציביות שיובאו מחר בפני הוועדה. זהו צעד ראשון וחשוב בדרך לשקיפות ולהליך תקין יותר של העברות תקציביות בוועדה. יחד עם זאת, העברת הכספים המקוממת לחטיבה להתיישבות מראה שהדרך עוד ארוכה, ושנדרשת חקיקה שתגביל את סך ההעברות התקציביות שניתן לבצע דרך ועדת הכספים ללא אישור של מליאת הכנסת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker