נלחמים בכסף השחור: הממשלה אישרה הקמת צוות לבחינת צמצום השימוש במזומן

צוות מיוחד יגיש בעוד 90 ימים את המלצותיו לממשלה ■ היעד: הגבלת התשלום בכסף מזומן ■ הסיבה: מלחמה בהון השחור ורצון למצות את גביית המסים ■ המחליף המסתמן לשטרות הנייר: "כרטיס מזומן" ללא עמלות

מוטי בסוק

למרות הביקורת הציבורית שנשמעה לאחרונה נגד המהלך, אישרה בצהריים (ג') הממשלה פה אחד הקמת צוות לבחינת צמצום השימוש בכסף מזומן. הצוות יגיש את המלצותיו לממשלה בתוך 90 ימים.

הצוות, בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר, יגבש מתווה לצמצום ולהגבלת השימוש במזומן כאמצעי תשלום במשק הישראלי. הצוות הוקם בהנחייתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, זאת במטרה להגביר את המלחמה בהון השחור. בצוות יהיו חברים מנהל רשות המסים משה אשר, מפכ"ל משטרת ישראל רב-ניצב יוחנן דנינו, וגורמים נוספים מהרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, מבנק ישראל וממשרד האוצר.

היעד המרכזי של המהלך הוא מיצוי פוטנציאל גביית המס תוך הרחבת בסיסו, וכן מלחמה בפשיעה הכלכלית ובהלבנת ההון. הצוות יבחן את הנעשה בתחום זה במדינות אחרות ואת מאפייני המשק הישראלי, ועל בסיס אלה יגבש את המלצותיו.

לכתבות נוספות באתר TheMarker:

התחזית האופטימית - תשלמו יותר שכר דירה

הוכפל פי 4 מספר הזוגות הצעירים שרכשו דירה בפריפריה

צילום: שרונה גונן

השימוש בכסף מזומן הוכר בארץ ובעולם כגורם משמעותי ביצירת "כלכלה שחורה". כלכלה זו יוצרת פער בין הפעילות הכלכלית המדווחת לבין הפעילות הכלכלית האמיתית ומהווה אמצעי להעלמות מס, להלבנת הון ולניצולו לרעה על ידי עבריינים שמממנים באמצעותו פעילות פלילית. במדינות רבות בעולם נמצא קשר ברור בין היקף השימוש בכסף מזומן לבין היקף ההון שחור.

הממשלה מתכוונת לקדם פתרונות חדשניים כדי להתמודד עם המצב החדש. על פי מידע שהוצג לממשלה על ידי בנק ישראל, הציבור עובר באופן טבעי לשימוש באמצעים אלקטרוניים, ויש צורך ללוות את התהליך כדי להבטיח שהוא מתבצע בצורה נכונה. בעולם קוראים למגמה Cashless Society (חברה ללא כסף מזומן).

הכוונה בשלב זה היא ליצור תמריצים לעידוד המעבר לשימוש בכרטיסי חיוב אלקטרוניים שאינם כרוכים בעמלות, כלומר, שטרות הכסף יתורגמו ל"כרטיסי מזומן". התחליף שיוצע אמור להיות נגיש לכלל הציבור, לרבות אוכלוסיות מוחלשות, מחוסרי חשבון בנק (באמצעות שימוש בבנק הדואר), ומקבלי קצבאות קיום מהמדינה.

"במשק הישראלי ישנם, על פי ההערכות, מיליארדי שקלים שאינם ממוסים", אמר בצהריים מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר. "הוועדה תאתר פתרונות חדשניים והגיוניים לתיקון המצב ותגיש תוכנית לאישור הממשלה".

בסקירה שהגיעה לידי הממשלה נטען כי כמות הכסף המזומן שנמצאת בשוק הגיעה בסוף 2012 לכ-55 מיליארד שקל, מזה מעל ל-49 מיליארד בידי הציבור. יתר הסכום, מעל ל-5 מיליארד שקל, נמצא בידי הבנקים. בשנים האחרונות גדל בסיס המזומן בקצב מואץ. הגידול מוסבר בעיקר בגידול בעסקות במזומן. כיום, מגביל החוק תשלום במזומן בסכומים העולים על 20 אלף שקל בעסקות שבין עוסקים בלבד. עם זאת, החוק אינו מתייחס לעסקות בין אנשים פרטיים או לעסקות בין אנשים פרטיים לבין עסקים ולפיכך לא חלה מגבלה על תשלום במזומן במקרים אלו.

לאחרונה נשמעו קולות רבים המותחים ביקורת על המהלך המסתמן. גורמים רבים טענו, בעיקר באמצעות הרשתות החברתיות, כי אחת הסיבות למהלך היא רצונה של הממשלה לעקוב אחר הפעילות הכלכלית של אזרחיה. אחרים טענו כי המדינה אינה נלחמת במעלימי המס "הגדולים" ובוחרת לפעול דווקא נגד המעלימים "הקטנים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker