עודף הנכסים על ההתחייבויות של המשק מול חו"ל גדל ברבעון השני ב-2.8%

לפי נתונים שפירסמה היום החטיבה למידע וסטטיסטיקה בבנק ישראל, עודף הנכסים על התחייבויות המשק מול חו"ל עמד בסוף יוני על כ-60 מיליארד דולר

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

עודף הנכסים על התחייבויות המשק מול חו"ל עלה ברבעון השני של השנה ב-1.6 מיליארד דולר (2.8%) ועמד בסוף יוני על כ-60 מיליארד דולר, כך עולה מנתונים שפירסמה היום החטיבה למידע וסטטיסטיקה בבנק ישראל.

מהנתונים עולה כי עלייה של 6.5 מיליארד דולר (2.3%) בשווי יתרת הנכסים של תושבי ישראל בחו"ל קוזזה בחלקה בעלייה של 4.8 מיליארד דולר (2.1%) בשווי יתרת ההתחייבויות של המשק לחו"ל. סך יתרת תיק הנכסים של המשק מול חו"ל בסוף יוני היה 294 מיליארד דולר.

שווי תיק ני"ע למסחר עלה ברבעון השני בכמיליארד דולר (1.3%). ההשקעות נטו באג"ח זרות, שהסתכמו בכ-1.7 מיליארד דולר, בעיקר ע"י משקיעים מוסדיים (כ-0.8 מיליארד דולר), קוזזו במקצת ע"י ירידת המחירים בשווקי חו"ל. מנגד, נרשמו מימושים נטו במניות למסחר בהיקף של כ-260 מיליון דולר.

בנק ישראל מציין כי הגידול בשווי יתרת תיק הנכסים הוא תוצאה משולבת של זרם השקעות באג"ח זרות (1.7 מיליארד דולר), השקעות ישירות (0.8 מיליארד דולר), וצבירה בפיקדונות של בנקים ישראלים בבנקים זרים (1.3 מיליארד דולר).

יתרת ההתחייבויות של המשק לחו"ל עלתה במהלך הרבעון השני ב-4.8 מיליארד דולר (2.1%), עד לרמה של 235 מיליארד דולר. העלייה ביתרת ההתחייבויות לחו"ל נבעה בעיקר כתוצאה מזרם ההשקעות הישירות של תושבי חוץ במשק, כ-4.7 מיליארד דולר (6%), מזה כ-2 מיליארד מעיסקת ישקר-באפט.

היחס שבין החוב החיצוני ברוטו לתמ"ג המשיך לרדת גם ברבעון השני של 2013, ב-1% נוסף, ועמד בסוף יוני על 34.3%. מספטמבר 2011 ירד משקל החוב החיצוני לתמ"ג ב-10.5%.

היחס שבין החוב החיצוני ברוטו לתמ"ג המשיך לרדת גם ברבעון השניצילום: בלומברג

בהרכב תיק הנכסים בחו"ל חלו שינויים קלים בלבד במהלך הרבעון השני, עלייה קטנה במשקל הפיקדונות בבנקים בחו"ל, באשראי לקוחות ובהשקעות באג"ח וירידה במשקל המניות בתיק למסחר ושל ההשקעות הישירות בחו"ל.

שווי התיק הפיננסי של תושבי חוץ בבורסה בתל אביב ירד במהלך הרבעון השני ב-0.3 מיליארד דולר ועמד בסוף יוני על כ-29 מיליארד דולר. הירידה נבעה בעיקר מירידת מחירי המניות.

החוב החיצוני ברוטו ירד במהלך הרבעון השני 2013 ב-0.1 מיליארד דולר (0.1%) כתוצאה ממימושים נטו של כ-0.3 מיליארד של תושבי חוץ באג"ח ישראליות בארץ ובחו"ל, ומשיכות נטו של בנקים זרים מפיקדונות בבנקים ישראליים (0.8 מיליארד דולר). אלו קוזזו בחלקם בגידול באשראי לחו"ל בהיקף של כמיליארד דולר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker