מחלוקת על זהות הנגיד הבא: נתניהו תומך בבלכר; לפיד באקשטיין

על ראש הממשלה מופעל לחץ כבד להודיע על זהות הנגיד הבא עוד לפני חג סוכות ■ סיכוייו של ויקטור מדינה להתמנות לתפקיד נמוכים

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

ראש הממשלה בנימין נתניהו יודיע רק בעוד כמה ימים מי יהיה נגיד בנק ישראל, פרופ' מריו בלכר או פרופ' צבי אקשטיין. הסיכויים של המועמד השלישי לתפקיד הנגיד, ויקטור מדינה, נמוכים.

נתניה התכוון להודיע על זהות הנגיד הבא רק לאחר החגים, אך לאחרונה מופעל עליו לחץ כבד להקדים ולהודיע על המינוי עוד השבוע, לפני סוכות. בעקבות לחץ זה נפגש נתניהו ביום חמישי עם שר האוצר יאיר לפיד ושוחח עמו בנושא. בשיחה התברר כי נתניהו תומך במועמדות בלכר ואילו לפיד תומך במועמדות אקשטיין, שהיה אחד מצוות המורים לכלכלה של שר האוצר, מיד לאחר שמונה לתפקיד.

נתניהו שוחח לאחרונה בארבע עיניים עם שני המועמדים הבכירים לתפקיד הנגיד, בלכר ואקשטיין, וקיבל חוות דעת מקיפות עליהם משורה של אישים המכירים אותם היטב. לעזרתו של אקשטיין באו, לא ברור אם ביוזמתו או מיוזמתם, שורה של אישי אקדמיה בכירים, מחו"ל ומישראל, שדיברו בשבחו. לא ברור אם זה היה ביוזמת אקשטיין או מיוזמתם, וכן אם היוזמה הזו היטיבה עמו.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

מיקרוסופט תשלם 200 דולר ללקוחות כדי שלא ישתמשו באייפד

"הפאניקה שיוצר בנק ישראל בתחום המשכנתאות אינה במקומה"

בנימין נתניהו ויאיר לפיד בכנסתצילום: אמיל סלמן

בכל מקרה ראש הממשלה ממשיך להעדיף את בלכר כנגיד הבא, התשיעי במספר, של בנ ישראל, בעיקר בשל שמו המוכר בזירה הבינלאומית, כולל במסדרונות קרן המטבע העולמית והבנק העולמי, באירופה, ובמדינות אמריקה הלטינית. נתניהו סבור כי כמו פישר לפניו, בלכר יוכל להיות שר החוץ של כלכלת ישראל. במיוחד חשוב לנתניהו המעמד של בלכר במדינות המתעוררות ובמיוחד במדינות דרום אמריקה.

בבנק ישראל יש גורמים המציינים, כתמיכה בבלכר, כי פניה מתאימה ונכונה שלו למשנה לנגיד, ד"ר קרנית פלוג, עשוייה להשאיר אותה בבנק, במקרה שהוא יתמנה לנגיד, מה שלא עשוי לקרות אם אקשטיין יתמנה לנגיד. פלוג כמשנה תסייע לבלכר בכניסה חלקה לבנק, ותשפייע לטובה על השווקים הפיננסים ועל עובדי בנק ישראל.

מקורות בירושלים אומרים בימים האחרונים כי מועמדותו של ויקטור מדינה, המועמד השלישי לתפקיד, זכתה לאחרונה בשדרוג בלשכת ראש הממשלה, אך הוא ממשיך להעדיף את בלכר. מדינה זוכה ללובי נמרץ של שניים ממקורביו, המקובלים גם בלשכת ראש הממשלה, מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב, ומנכ"ל האוצר לשעבר, אהרן פוגל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker