פה אחד |

ועדת טירקל קבעה: המועמדים לתפקיד הנגיד - ראויים

ראש הממשלה אמור להחליט בימים הקרובים אם למנות את מריו בלכר, צבי אקשטיין או ויקטור מדינה ■ לפי הערכות, הסיכויים נוטים לכיוונו של בלכר

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, קיבל לידיו היום (ד') את המלצות ועדת טירקל. ההמלצות קובעות, על דעת כל חברי הוועדה, כי שלושת מועמדיו לתפקיד הנגיד הבא, פרופ’ מריו בלכר, פרופ' צבי אקשטיין וויקטור מדינה, ראויים ויכולים לשמש נגיד בנק ישראל.

שלשום טלפן טירקל לנתניהו, ועידכן אותו בממצאי המלצות הוועדה. ראש הממשלה אמור להחליט בימים הקרובים מי מבין השלושה יהיה הנגיד הבא של הבנק, אם כי החגים שבפתח עשויים לדחות את ההכרעה. כרגע נוטים הסיכויים לכיוונו של בלכר, אולם גם לשני המועמדים האחרים סיכויים לא מעטים להיבחר לתפקיד. בלכר ואקשטיין שוהים כרגע בחו"ל.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

התאוששות בארה"ב? רק לעשירים

אפל הציגה את האייפון 5S המשופר ו-5C המוזל; יושקו בישראל ב-1 בדצמבר

הסיכויים נוטים לטובת בלכר בעיקר בשל היותו דמות מוכרת בחוגים הכלכליים הבינלאומיים, בגלל תפקידו כנגיד הבנק הממלכתי של ארגנטינה, בגלל היותו בעבר הקרוב יועץ בכיר ביותר לבנק האנגלי ובגלל היותו מוכר מאוד בקהילייה הכלכלית העולמית ובמדינות המתפתחות.

מריו בלכרצילום: אמיל סלמן

בשבועות האחרונים מנסים מקורבים לשני המועמדים הישראלים, אקשטיין ומדינה, להשפיע על ראש הממשלה לבחור במועמד שלהם. אחרי שנתניהו יחליט מי המועמד המועדף עליו לתפקיד הנגיד, הוא יביא את החלטתו לידיעת שר האוצר, יאיר לפיד. בהמשך יבקש ראש הממשלה את אישור הממשלה למינוי מועמדו לתפקיד. בעבר התקבלו בקשות דומות של ראש הממשלה פה אחד על כל השרים.

נראה כי ההצבעה תיערך באחת מישיבות הממשלה הקרובות, מיד לאחר החגים. לאחר שהממשלה תאשר את המלצת נתניהו, ימנה נשיא המדינה, שמעון פרס, בטקס חגיגי שייערך במשכן נשיאי ישראל, את הנגיד התשיעי של בנק ישראל.

פרופ' צבי אקשטייןצילום: תומר אפלבאום
ויקטור מדינהצילום: אלון רון

ועדת טירקל בדקה יותר מ–20 מכתבי תלונה שהגיעו אליה נגד המועמדים לנגיד. הוועדה גם נפגשה עם שלושת המועמדים, ותיחקרה אותם בנושאי התלונות נגדם. כן נפגשה הוועדה, בנפרד עם ראש הממשלה ועם שר האוצר. הוועדה החליטה פה אחד כי אין דופי במועמדות בלכר, אקשטיין ומדינה. הערכה בלשכת ראש הממשלה היא כי הנגיד הבא ייכנס לתפקיד לכל המוקדם באמצע אוקטובר. עד אז תמשיך המשנה לנגיד, ד"ר קרנית פלוג, לעמוד בראש הבנק.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker