לבני: גופים ציבוריים יפרסמו התקשרויות עם גופים פרטיים

שרת המשפטים: "כשהמדינה מעבירה משאבים לידיים פרטיות, ההתקשרות צריכה להיות שקופה ופתוחה לבקרה ציבורית"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

שרת המשפטים ציפי לבני יוזמת הטלת חובה על גופים ציבוריים לפרסום של כל התקשרות חוזית בין רשות ציבורית לבין גורם עסקי־פרטי, שעניינה מתן שירות לציבור בידי גורם פרטי ‏(בתחום התחבורה, הבריאות, החינוך וכדומה‏) או שימוש במשאב ציבורי ‏(מים, תשתית תחבורתית, מחצבים, משאבי טבע‏) בידי גוף פרטי.

לפי הצעת לבני, על הגוף הציבורי שהוא צד להתקשרות או צד למתן ההיתר תוטל האחריות לפרסמו באתר עד חודש ימים מיום החתימה על ההתקשרות, או מיום מתן ההיתר, התוספת או התיקון להם, לפי העניין. פרסום ההתקשרות או ההיתר יהיה להתקשרות קצובה בזמן - למשך תקופה שלא תפחת מחמש שנים מתום תקופת ההתקשרות בין הצדדים; וכן להתקשרות שאינה קצובה בזמן - לכל זמן ההתקשרות. עוד קובעת ההצעה כי היחידה הממשלתית לחופש המידע תדווח לממשלה על יישומה של החלטת ממשלה זו לא יאוחר משנה ממועד פרסומה.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

באג 2013 // שעון החורף הוזז - ושיבושים צפויים במחשבים ובסמארטפונים

נגיד הבנק של ה-99%

שרת המשפטים, ציפי לבניצילום: מיכל פתאל

לבני הסבירה בהצעת החלטה לממשלה בעניין כי "בשני העשורים האחרונים חלה עלייה במספר ההתקשרויות שמבצעת המדינה בחוזים אשר באמצעותם היא מוסרת זכויות, שירותים או משאבים ציבוריים לגורמים פרטיים־עסקיים, כגון כביש 6 והנתיב המהיר. חוזים אלה מאופיינים בהיקפים רחבים מבחינת גודל הפרויקט, וכן משך הזמן הארוך שבו יופעל הפרויקט לאחר בנייתו על ידי הזכיין הפרטי".

לדבריה, "כיום אין הוראת חוק כללית המחייבת פרסום יזום של מסמכים מסוג זה, למעט הוראות בודדות המורות על פרסום ברשומות של הודעה על חברה שניתנה לגביה החלטת הפרטה ועל משלוח החלטת ההפרטה לגורמים שונים, או על פרסום נוסח החוזה במסגרת דיני המכרזים יחד עם מסמכי המכרז. עם זאת, הוראות אלה אינן מחייבות פרסום ההתקשרות הסופית החתומה. כברירת מחדל ולשם עיון בהתקשרויות נאלץ הציבור לפעול במסלול הקבוע בחוק חופש המידע, אשר גורם לכך כי בפועל מוערמים קשיים על המבקש, וכן על הרשות אשר צריכה לבוא בדין ודברים עם הגוף הפרטי המתקשר כצד שלישי להתקשרות".

לבני הסבירה כי משאבי הציבור שייכים לציבור, ולכן זכותו של הציבור לדעת מה המדינה עושה בהם: "כשהמדינה מעבירה משאבים כאלה לידיים פרטיות, ההתקשרות צריכה להיות שקופה, נגישה ופתוחה לבקרה ציבורית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker