בלכר ואקשטיין הופיעו אתמול בפני ועדת טירקל

בפני הוועדה צפוי להופיע היום ויקטור מדינה, המועמד השלישי לתפקיד נגיד בנק ישראל ■ מריו בלכר: "נרגש ושמח לבוא לישראל"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

המועמדים למשרת נגיד בנק ישראל - פרופ' מריו בלכר ופרופ' צבי אקשטיין - הופיעו אתמול בפני ועדת טירקל, הוועדה המייעצת למינוי בכירים בשירות המדינה. היום תראיין הוועדה את המועמד השלישי לתפקיד, ויקטור מדינה.

בלכר ואקשטיין סירבו להתייחס להופעתם בוועדה, אך בלכר ציין כי הוא "נרגש ושמח לבוא לישראל". ועדת טירקל אמורה להיפגש ביום ראשון עם ראש הממשלה ושר האוצר, יאיר לפיד, ולהגיש את חוות דעתה על המועמדים לתפקיד הנגיד. לפי הערכות, היא תאשר את המועמדות של שלושתם - וההכרעה תעבור לנתניהו, בתיאום עם שר האוצר. לאחר מכן הממשלה תתבקש לאשר את המינוי. הנגיד החדש אמור להיכנס לתפקידו, ככל הנראה, רק לאחר החגים.

בלכר, 65, מי שהיה נגיד הבנק המרכזי של ארגנטינה במשך כחצי שנה ב–2002, נחשב באחרונה למועמד מוביל לאחר שהמועמד הקודם, פרופ' ליאו ליידרמן, הסיר את מועמדותו במפתיע יומיים לאחר שנמסר על הכוונה למנותו. ואולם, כעת לא ברור אם בלכר יבחר לתפקיד או שאקשטיין יהיה הנגיד הבא.

בלכר לימד כמה שנים, בסוף שנות ה–80, באוניברסיטה העברית ועבד בבנק ישראל בירושלים. ב–2002, כשהיה נגיד הבנק המרכזי של ארגנטינה, ביקר בישראל ונשא נאום אורח בבנק ישראל. בלכר נולד ב–1948 בקורדובה שבארגנטינה והיגר לישראל ב–1968.

מריו בלכרצילום: אמיל סלמן

הוא סיים לימודי תואר ראשון בכלכלה והיסטוריה יהודית באוניברסיטה העברית בירושלים בהצטיינות. לאחר מכן סיים לימודי תואר שני בכלכלה באוניברסיטה העברית, ודוקטורט בכלכלה ב–1975 באוניברסיטת שיקגו. באותה אוניברסיטה סיימו, בתקופות שונות, לימודי דוקטורט בכלכלה, הפרופסורים יעקב פרנקל, ליאו ליידרמן ויוג'ין קנדל.

אקשטיין, 64, שנחשב כמועמד השני בסדר העדיפויות של נתניהו אחרי בלכר, היה עד לפני כשנתיים המשנה לנגיד בנק ישראל וכיהן בתפקיד חמש שנים. הוא בעל דוקטורט מאוניברסיטת מינסוטה בארה"ב והיה פרופסור לכלכלה באוניברסיטת תל אביב. לאחר פרישתו מבנק ישראל מונה לתפקיד דקאן בית הספר לכלכלה במרכז הבינתחומי הרצליה.

אקשטיין כלל ברשימת הממליצים לתפקיד את פרופ' מנואל טרכטנברג, יו"ר המועצה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה. טרכטנברג, מי שעמד בראש ועדת טרכטנברג לשינוי כלכלי־חברתי, הסכים לבקשתו של אקשטיין לרשום אותו כממליץ בטופס הגשת המועמדות.

בימים האחרונים התקבלו מכתבים משלושה זוכי פרס נובל אמריקאים הממליצים לנתניהו וללפיד למנות את אקשטיין לתפקיד. הממליצים הם פרופ' תומאס ג'יי סרגנט, פרופ' רוברט אי.לוקס ופרופ' אדוארד סי. פרסקוט. במכתב צוין כי "אמנם לא כמו סטנלי פישר, אבל היחיד שיכול להתקבל לתפקיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker