בביטוח הרכב במגזר הערבי אין 
תחרות - והנהגים משלמים יותר

זיאד אבו חבלה, מנכ"ל המועצה לפיתוח המגזר הערבי, בדק את ביטוח החובה לכלי רכב במגזר וגילה כי בשל מיעוט החברות הפועלות בו, הוא יקר ב-10% בהשוואה לממוצע במגזר היהודי ■ המפקח על הביטוח באוצר: "הנתונים אינם מוכרים לאגף שוק ההון, ולא ברור כיצד חושבו"

צבי זרחיה
אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה
אסא ששון

רו"ח זיאד אבו חבלה, מנכ"ל המועצה הכלכלית לפיתוח המגזר הערבי ומועמד לדירקטוריון בנק לאומי, בדק את ריכוזיות חברות הביטוח במגזר הערבי. בדיקתו של אבו חבלה התמקדה בביטוח רכב חובה. לדבריו, מהבדיקה עולה כי ביטוח רכב חובה במגזר הערבי נמכר בעיקר דרך שתי חברות ביטוח: מנורה והראל. חברות אחרות המוכרות ביטוח למגזר הן מגדל, איילון ושירביט. החברות האחרות מבטחות בהיקף סלקטיבי או לא מבטחות כלל ביטוח חובה במגזר הערבי.

"ללקוח הערבי אין מגוון של תוכניות ביטוח חובה שסוכני הביטוח במגזר יכולים להציע לו", מסביר אבו חבלה. "בתעריפי ביטוח החובה במגזר הכללי יש הבדלים של עד 23%. ואולם ההיצע הדל של חברות הביטוח במגזר הערבי מונע מהלקוח הערבי ליהנות מהתחרותיות, ומביא לכך שהוא משלם פרמיה הגבוהה ב-10% מהפרמיה הממוצעת של הלקוח היהודי".

לטענת אבו חבלה, זו אחת הסיבות לכך שכ-70% מכלי הרכב הלא מבוטחים בישראל שייכים לאוכלוסייה הערבית. בנוסף, מסביר חבלה כי "לקוח ערבי שהגיש שתי תביעות במשך שלוש שנים נזרק לפול ‏(ביטוח משותף של כל חברות הביטוח, המבטח רכב מנועי שחברות הביטוח לא מוכנות לבטח - כמו למשל אופנועים, א"ש‏). כתוצאה מכך מחיר הביטוח גבוה יותר. כך למשל מהנתונים שאספנו עלה כי 94% מהמבוטחים בפול הם אופנועים ו-6% הם ערבים".

לדברי אבו חבלה, "חברות הביטוח לא אומרות באופן גלוי מה הבעיה. מתוך נתוני הבדיקה עולה כי חברות הביטוח מסרבות לבטח את המגזר הערבי מכמה סיבות: מדובר באוכלוסיות מרובות ילדים, ולכן כל תאונה מביאה לפגיעה גבוהה יותר בנפש; תשתית הכבישים ירודה; וכלי הרכב במגזר ישנים יותר. כ-53% מהמגזר הערבי נמצאים מתחת לקו העוני, זו לא סיבה להפלות אותם לרעה".

כיכר באום אל פאחםצילום: ירון קמינסקי

אבו חבלה מציג את הנתונים הבאים: "במגזר הערבי יש כ-400 אלף כלי רכב - פרטיים, משאיות, אוטובוסים ואוטובוסים זעירים. היקף השוק הפוטנציאלי לביטוח כללי במגזר נאמד ב-2 מיליארד שקל - 800 מיליון שקל בביטוח חובה ‏(כ-20% משוק ביטוח רכב החובה בישראל - 4.5 מיליארד‏), כ-600 מיליון שקל בביטוח מקיף ‏(כ-13% מסך השוק‏) וכ-300 מיליון שקל בביטוח צד ג' ‏(כ-6.5% מסך השוק‏). כלומר, יש כאן שוק שלא מנוצל על ידי חברות הביטוח".

דיון בוועדת הכספים

בעקבות מחקרו פנה אבו חבלה ליו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, בדרישה לקיים דיון דחוף בנושא בוועדת הכספים בכנסת. גלאון וח"כ עיסאווי פריג' ‏(מרצ‏) נענו לפנייתו של אבו חבלה וביקשו מיו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי ‏(הבית היהודי‏), לקיים דיון דחוף בוועדה בנושא אפליית סוכני ביטוח מהמגזר הערבי. הם מבקשים לזמן לדיון את המפקח על הביטוח, נציגי חברות הביטוח וגורמים רלוונטיים נוספים.

לדבריהם, "מצב דברים זה, כשסוכני ביטוח יהודים יכולים לשווק ביטוחי חובה, ולעומתם סוכני ביטוח ממוצא ערבי לא יכולים לשווק ביטוחים אלה, מהווה אפליה פסולה ומנוגד לחוק. אפליה על רקע השתייכות קבוצתית היא פגיעה חמורה בזכות החוקתית לשוויון ובגרעין הקשה של כבוד האדם, ויש בה יסוד של השפלה ולפיכך היא אסורה על פי חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו". עוד קבעו גלאון ופריג' כי "התנהלות מפלה כלפי האוכלוסייה הערבית בישראל נהפכה להיות ההתנהלות הרווחת, הן של המגזר הציבורי והן של המגזר הפרטי. לא ייתכן שחברות הביטוח יחליטו לאילו סוכני ביטוח הן מאפשרות לשווק את פוליסות ביטוחי החובה על בסיס מוצאם. מדובר באפליה פסולה, ויש להוקיעה מכל וכל".

מאיגוד חברות הביטוח נמסר כי "האיגוד לא מטפל בפרמיות הנגבות מלקוחות ולא מתווה מדיניות בנושא הערכת סיכונים או קביעת פרמיות. לא קיימת בענף מדיניות מפלה כלפי מיעוטים. טענות ממין זה נבדקו בעבר על ידי הרשויות ולא נמצא בהן ממש".

מלשכת סוכני הביטוח נמסר כי "הלשכה מודעת לבעייתיות בענף הביטוח ביחס למגזר הערבי. הלשכה פועלת לקדם את סוכני הביטוח מהמגזר ותומכת בהם בכל בעיה או צורך. טיפולה מתבצע באופן פרטני, מול כל סוכן הנדרש לסיועה. במקביל פנתה הלשכה לוועדת הכספים של הכנסת ולרגולציה. התקיימו דיונים מעמיקים בנושא, בהשתתפות חברי כנסת ונציגי אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר. בעקבות אותם דיונים ניתנה התחייבות מצד הפיקוח על הביטוח לפתור סוגיה זו אחת ולתמיד".

מחברת הביטוח הפניקס נמסר: "אנחנו לא מפלים אזרחים על רקע מגזרי". מגדל בחרה שלא להגיב והציעה לפנות לתגובת איגוד חברות הביטוח, ואילו ממנורה מבטחים נמסר כי "החברה אינה מפלה בין לקוחותיה על רקע דת או גזע. תעריפי החברה אחידים לגבי מבוטחים בעלי מאפיינים ביטוחיים זהים".

מהמפקח על הביטוח באוצר נמסר כי "על פי הוראות הדין אין להפלות מבוטחים על בסיס דת גזע או לאום. הנתונים המובאים בשאלה אינם מוכרים לאגף שוק ההון, ולא ברור כיצד חושבו. אם קיימים מקרים שלפיהם הופרו הוראות הדין נבקש להעבירם כדי לבצע בדיקה בנושא".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker