42 יום בלי נגיד לבנק ישראל: כולם מחכים לנתניהו

המועמד המוביל לתפקיד הנגיד היה אמור להופיע אתמול בפני ועדת טירקל, אך זו לא התכנסה ■ הוועדה לא קיבלה עדיין מלשכת ראש הממשלה בקשה לבחון את מועמדותם של בלכר או של מועמדים נוספים

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים7
מוטי בסוק

פרופ' , שהיה נגיד הבנק המרכזי של ארגנטינה לפני 11 שנה, קיבל בשבוע שעבר לביתו בבואנוס איירס שיחת טלפון מירושלים. בלכר לא לגמרי הופתע. הוא מתעניין ומתמצא בכל מה שקורה בישראל. הוא ידע שחברו הטוב, פרופ' , ויתר על מועמדותו לתפקיד נגיד בנק ישראל. הוא ידע כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מחפש נגיד פרופסור עם שם עולמי ודוקטורט מאוניברסיטת שיקגו.

בצדו השני של קו הטלפון היתה לשכת ראש הממשלה בירושלים. השיחה בין נתניהו לבלכר היתה כמו שאנשי עסקים אוהבים לומר, "ביזנס־לייק". לאחר כמה שאלות גישוש, נתניהו אמר לבלכר כי הוא מועמדו הבכיר, אבל לא היחיד, לתפקיד הנגיד הבא של ישראל. השיחה התקיימה בעברית.

נתניהו שאל את בלכר אם הוא מעוניין ויכול להתפנות לתפקיד. בלכר השיב בחיוב. נתניהו הסביר לבלכר כי יצטרך להופיע, למלא טפסים ולהתייצב לשימוע בפני ועדת טירקל - הוועדה למינויים בכירים בשירות הציבורי בישראל, ורצוי בהקדם האפשרי, לאחר ששני מועמדים קודמים לתפקיד הסירו את מועמדותם. בלכר השיב כי הוא מכיר את האירועים ואת הנפשות המעורבות ‏(פרנקל וליידרמן‏), וכי יהיה ביום שישי בישראל.

נתניהו ובלכר קבעו להיפגש ביום שישי בביתו של ראש הממשלה בירושלים. בלכר היה במשך תקופות מסוימות בחייו תושב ירושלים. הוא מכיר את משכן ראשי הממשלות ברחוב בלפור, מול בית הלל. ככל הידוע, ביקורו בבית ביום שישי היה הראשון שלו שם. מיד לאחר השיחה עם נתניהו מיהר בלכר להזמין טיסה לישראל, ארז את המזוודה והמריא.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו צילום: אוליבייה פיטוסי

לבלכר משפחה בישראל והוא מכיר היטב את שדה התעופה בן גוריון. הוא נחת בארץ ביום שישי לפנות בוקר. כמה שעות מאוחר יותר הוא כבר נפגש עם ראש הממשלה - הפגישה הראשונה בין השניים. השיחה ביניהם היתה ממושכת, והתמקדה בנושאי כלכלה - בעיקר בשאלות הקשורות בכלכלת ישראל, אבל גם בנושאים הקשורים למשבר בכלכלת העולם, ולהתפתחויות הכלכליות במדינות המזרח הרחוק. בסיום הפגישה נתניהו הזכיר לבלכר כי הוא אמור להיפגש עם ועדת טירקל, וגם עם שר האוצר, יאיר לפיד.

בלכר נפגש אתמול עם לפיד, בפגישה שהוגדרה ידידותית, ושוחח עמו על נושאי כלכלה ומשק. הפגישה נועדה לאפשר ללפיד להכיר את בלכר באופן בלתי אמצעי.

אתמול בבוקר התראיינה אליאנה טייטלבאום, ביתו של בלכר מנישואיו הראשונים, בגלי צה"ל, וסיפרה מעט על אביה. טייטלבאום היא ישראלית. לדבריה, אביה רצה הרבה פעמים לחזור לארץ, והנה נקרתה בפניו הזדמנות - הוא מעורה מאוד במה שקורה בישראל, לעתים אף יותר ממנה. מבחינתו, ישראל היא הבית.

בלכר היה אמור וקיווה להופיע בפני ועדת טירקל אתמול. לאכזבתו, התברר לו כי הוועדה לא תתכנס. מדוע? כי הוועדה לא קיבלה עדיין מלשכת ראש הממשלה כל הודעה בנושא המועמדות של בלכר, כמו גם של פרופ' צבי אקשטיין, ויקטור מדינה ומיכל עבאדי־בויאנג'ו לתפקיד הנגיד, ולפיכך לא נערכה לפגוש אותם. מתי היא תקבל את המידע, ומתי היא תפגוש את בלכר ואת המועמדים האחרים? בוועדה לא ידעו אתמול לומר.

בעיות עם לוחות הזמנים

פרופ' מריו בלכרצילום: בלומברג

לא רק לבלכר יש בעיות עם לוחות זמנים - גם ועדת טירקל נתקלת בבעיות כאלה. הממשלה היתה אמורה לקבל אתמול החלטה, לבקשת ראש הממשלה, שמטרתה הארכת כהונת הוועדה בעוד שלוש שנים. אחרת, הוועדה אמורה להתפזר בעוד עשרה ימים. ראש הממשלה נתניהו לא הרגיש טוב בשבת ונותח בלילה במפתיע, ובהיעדרו התבטלה ישיבת הממשלה. כלומר, כהונת ועדת טירקל לא הוארכה - ואיום הפיזור שלה חי וקיים.

מזכירות הממשלה הודיעה עוד בשבוע שעבר כי ישיבות הממשלה ב–18 וב–25 באוגוסט לא יתקיימו, כדי לאפשר לשרי הממשלה לצאת לחופשה. כלומר, כאשר השרים ינפשו בארץ או בחו"ל, ב–22 באוגוסט יסיימו ועדת טירקל, השופט בדימוס יעקב טירקל, השר בדימוס משה נסים, הח"כית בדימוס גילה פינקלשטיין ונציב שירות המדינה, משה דיין, את תפקידם.

במקרה כזה, מינוי הנגיד הבא עשוי להתעכב לתקופה בלתי ידועה. איך יוצאים מהמיצר? קיימות שתי אפשרויות, הממשלה בכל זאת תתכנס בימים הקרובים, לאחר שנתניהו יחזור לעבודה, או שתקיים הצבעה אישית טלפונית בין השרים, לקבלת החלטה שתאפשר לחברי ועדת טירקל להמשיך לקדנציה נוספת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker