נתניהו מפעיל לחצים כבדים על יוג'ין קנדל כדי שיסכים להתמנות לנגיד

קנדל, ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד רה"מ, הודיע לפני כחודש שהוא אינו מעוניין בתפקיד, והוא נותר בעמדתו גם לאחר הסרת מועמדותו של ליידרמן ■ מספר חברי כנסת קראו אתמול לנתניהו למנות את קרנית פלוג לתפקיד

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

מי יהיה הנגיד הבא? למעשה, ראש הממשלה בנימין נתניהו לא היה צריך לחפש הרבה, גם לפני שהחליט למנות את יעקב פרנקל לנגיד, שכן מועמד מתאים לתפקיד, יוג'ין קנדל, מכהן במשרד רה"מ כראש המועצה הלאומית לכלכלה. לאחר שפרנקל ויתר על התפקיד ועלה שמו של פרופ' ליאו ליידרמן כמועמד לנגידות, שימש קנדל גם כשליחו של נתניהו לבדיקת הרקע של ליידרמן, עוד לפני בדיקתה של ועדת טירקל על כשירותו לתפקיד.

עם תחילת ההתמודדות על תפקיד הנגיד הודיע קנדל כי אינו מעוניין בתפקיד, דברים עליהם חזר גם אתמול והיום. ואולם לאחר סאגת פרנקל וליידרמן, נתניהו מפעיל מכבש לחצים על קנדל כדי שיקבל את התפקיד. עד כה נותר קנדל בעמדתו שלא לקבל את התפקיד. קנדל לא הסביר באופן פומבי מדוע הוא מעדיף את תפקיד ראש המועצה הלאומית לכלכלה על תפקיד הנגיד.

באחרונה, לפני שהחליט למנות את פרופסור ליאו ליידרמן לנגיד, שלח נתניהו את קנדל לברר אם אין שלדים שמסתיר ליידרמן בארונו. קנדל חזר ככל הנראה עם תשובה שלילית, שכן נתניהו החליט על המינוי, שבוטל בינתיים לאחר הודעתו של ליידרמן כי הוא .

ליידרמן, שהיה אמור להופיע מחר בפני ועדת טירקל למינויים בכירים בשרות הציבורי, לקראת אישור מינויו לנגיד בממשלה ביום ראשון בעוד תשעה ימים, מסר כי הוא הוא מעדיף להמשיך כאיש פרטי בעבודתו באוניברסיטת ת"א ובבנק הפועלים. ליידרמן הסיר את מועמדותו על רקע , שבעקבותיה נאלץ לפרוש מעבודתו ב"דויטשה בנק".

כתבות נוספות באתר TheMarker:

יוג'ין קנדלצילום: דודו בכר

אתמול, לאחר הודעת ליידרמן, לנתניהו ולשר האוצר יאיר לפיד למנות את ממלאת מקום הנגיד, קרנית פלוג, לתפקיד. "אוסף ההחלטות הכושלות והמוזרות שקיבלו נתניהו ולפיד רק כדי שלא למנות את האישה המתאימה ביותר לתפקיד מתחיל להיראות כפארסה אחת גדולה. זה הזמן להתעשת ולעשות את הדבר הנכון", אמרה יו"ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ'.

לפני פחות משבוע הודיע מועמד נוסף לתפקיד, יעקב פרנקל, כי הוא לאחר כי ועדת טירקל ביקשה מפרנקל להציג את גרסתו לתקרית שאירעה בעשור שעבר בנמל התעופה של הונג קונג ושבמהלכה נחשד בגניבה, לכאורה, מחנות לפריטים הפטורים ממס. הוא נדרש לתאר את פרטי האירוע ולנמק גם מדוע העלים אותו מידיעת חברי הוועדה.

לפני שהגיע למשרד רה"מ היה קנדל חבר בוועדת ידין ענתבי להגברת מעורבות הממשלה בגופים המוסדיים בשוק ההון ובוועדת ירום אריאב לביצוע רפורמה חדשה בשוק ההון. הוא נחשב לכוח חשוב ומרכזי במשולש קבלת ההחלטות הכלכליות הכולל את משרד רה"מ, האוצר ובנק ישראל. מיולי 2009 עומד בראש המועצה הלאומית לכלכלה. היה חבר וחבר עתה בשורה ארוכה מאוד של ועדות כלכליות ממשלתיות חשובות בתחומי משק וכלכלה מרכזיים.

קנדל נולד בברית המועצות לשעבר. הוא סיים לימודי דוקטורט באוניברסיטת שיקגו. הוא היה ראש הפקולטה לכלכלה באוניברסיטה העברית בירושלים, פרופסור חבר בבית הספר למינהל עסקים ובמחלקה לכלכלה באוניברסיטה העברית. קנדל פירסם ספרים חשובים ונחשבים בתחום ההתמחות העיקרי שלו - שווקים ומתווכים פיננסים. 

היום, בעקבות פתיחת המרוץ מחדש לתפקיד הנגיד, אמרה יו"ר נעמת, גליה וולך, כי "התנהלותו של ראש הממשלה בנוגע למינויה של ד"ר קרנית פלוג מעוררת תהיות. נראה כי על אף שהפתרון הטבעי והקל הוא למנותה לתפקיד הנגידה, מבקש נתניהו להוסיף ולהרהר באופן צורם ובוטה. גורמים רבים בבנק ישראל יעדיפו לראות את פלוג יושבת על כס הנגידה, ועדיין, ראש הממשלה פסח עליה - פעמיים. אדוני ראש הממשלה, כולנו תקווה כי המבוכה תסתיים במינוי האדם המתאים והמוכשר ביותר לעבודה, ללא קשר למגדרו. זוהי שעת המבחן שלך ואנו מצפות ממך שתעשה את הבחירה הנכונה והצודקת ביותר - ללא דעות קדומות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker