בתוך עשור עודפי הביטוח הלאומי יתחילו לדעוך: בתוך 30 שנה - הוא ייכנס לגירעון

דו"ח אקטוארי מקיף ראשון של המוסד מעלה כי אם לא ינקטו צעדים לאיזון הביטוח הלאומי, הקצבאות כולן יצטרכו להיות מקוצצות ב-10% ■ הביטוח הלאומי קורא להעלאת דמי הביטוח והעלאת גיל הפרישה

מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירב ארלוזורוב

מצב קופת הביטוח הלאומי מתדרדר, ואם לא ינקטו צעדים הביטוח הלאומי לא יוכל לשלם קצבאות בעתיד - כך עולה ממסקנות ד"וח אקטוארי מקיף ראשון שערך המוסד לביטוח לאומי. מנכ"ל הביטוח הלאומי, שלמה מור יוסף, הגיש את הדו"ח היום (ה') לשר הרווחה מאיר כהן.

הביטוח הלאומי עוסק כבר מספר שנים בהכנת דו"ח אקטוארי מקיף ראשון של המוסד. הדו"ח התבסס על הנחות לגבי הגידול הדמוגרפי של אוכלוסית ישראל ב-75 השנים הבאות. תוצאות הדו"ח מלמדות כי מצבו של הביטוח הלאומי חמור מכפי שסברו תחילה.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

שיטת המכרזים // כך שומרים את עובדי המדינה קרובים לצלחת

להוריש לילדינו את כספי הגז, 
כדי שיתקנו את מה שהרסנו

מהדו"ח עולה כי הביטוח הלאומי מצוי בעודף, והעודף ימשיך לגדול עוד עשר שנים בדיוק. אלא שהחל משנת 2024 התמונה מתהפכת, כאשר התשלומים של הביטוח הלאומי על קצבאות יעלו על התקבולים שהוא מקבל מהציבור בדמות דמי ביטוח. כלומר, החל משנה זו, קרן העודפים של הביטוח בסכום של כ-180 מיליארד שקל תתחיל להשחק.

השחיקה תביא להתאפסות הקרן בשנת 2042. זוהי השנה שבה הביטוח הלאומי יקלע לגירעון, ובפועל לא יהיה לו יותר כסף לעמוד בתשלום הקצבאות לציבור. מנכ"ל הביטוח הלאומי מזהיר כי אם לא ינקטו צעדים קודם לכן, בשלב הזה לביטוח הלאומי לא תהיה ברירה אלא לקצץ 10% בכל הקצבאות שהוא משלם.

כדי להמנע מכך, הביטוח הלאומי ממליץ לנקוט צעדים מתונים כבר היום. "אם נעשה צעדים קטנים ומתונים לשיפור המצב", אומר מור יוסף, "נמנע בעתיד מצעדים דרסטיים שעשויים לפגוע ברמת המחיה של מקבלי הקצבאות". בהתאם לכך, הביטוח הלאומי ממליץ לייקר, כבר היום, את דמי הביטוח הלאומי החודשיים, וכן להעלות את גיל הפרישה.

עם זאת, מדובר רק בצעדים חלקיים. הביטוח הלאומי קורא לממשלה לאמץ את דו"ח איתנות הפיננסית של הביטוח הלאומי, שפורסם לפני כשנה וחצי. הדו"ח, שהוכן בשיתוף עם משרד האוצר, אבל מאוחר יותר משרד האוצר שינה את טעמו לגביו, נועד להבטיח כי הביטוח הלאומי לא יקלע לגירעון בכל מקרה, באמצעות הטלת מגבלות על הממשלה ועל הכנסת להגדיל את הוצאות הביטוח הלאומי. לפי הדו"ח המוצע, כל הצעת חוק המגדילה את הוצאות הביטוח הלאומי, כאשר יותר גירעון עתידי (אקטוארי), תחויב להיות מקוזזת על ידי הפחתת הוצאות (או הגדלת הכנסות) אחרת.

בנוסף, הדו"ח כלל התחייבות של משרד האוצר לפרוע חוב של 180 מיליארד שקל לביטוח הלאומי במשך 40 שנה. כיום קרן העודפים כלולה בתוך התקציב, והכוונה היתה ליצור מנגנון שבו בהדרגה כספי הקרן חוזרים לידי הביטוח הלאומי. כאמור, משרד האוצר היה שותף להכנת הדו"ח בתקופתו של אודי ניסן כממונה על התקציבים, אבל לאחר חילופיו של ניסן התנער המשרד מהדו"ח.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker