אנונימוס: לחקור אחריות של תנובה, דבאח ווטרינרים ממשלתיים להתעללות לכאורה בעגלים

התמונות שצילמה אנונימוס שודרו אתמול בערוץ 10 ותיעדו הכאה של טלאים ועגלים מיובאים מאוסטרליה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

עמותת אנונימוס הגישה תלונה למשטרה, למשרד החקלאות ולמשרד הגנת הסביבה, בדרישה לחקור עבירות לכאורה על חוק צער בעלי-חיים שתועדו בתחקיר ששודר אמש בחדשות ערוץ 10. ארגוני בעלי-חיים באוסטרליה הגישו גם הם תלונה לרשויות האוסטרליות. בתלונה ביקשה אנונימוס לחקור את האחריות הפלילית לכאורה של הוטרינרים הממשלתיים ושל היבואניות לארועים המצולמים.

הצילומים, שתיעד תחקירן אנונימוס, חשפו עובדים המצליפים בעגלים ובטלאים בפריקתם מהאוניות מאוסטרליה, ומחשמלים בשוקרים עגלים בהעמסתם מהמפטמה למשחטת אדום אדום של תנובה.

התחקירן תיעד גם את פריקת העגלים בתחנת ההסגר בקיבוץ אילות, תוך הצלפות חוזרות ונשנות, משיכות בזנב וחשמול בשוקרים חשמליים, וכן את העמסתם למשאיות במפטמה בקיבוץ בית השיטה – בדרך למשחטת אדום אדום של תנובה, תוך שימוש בשוקרים חשמליים. ההתנהלות הופסקה על פי אנונימוס, כאשר האחראי במקום הבחין במצלמה. תיעוד זה מצטרף לתחקיר "כלבוטק" מדצבר האחרון במשחטת "אדום אדום", שתיעד התעללות חמורה בעגלים ובכבשים, וכן לתחקיר מ-2011 שחשף חשמול בשוקרים של עגלים הנשחטים עבור החברה בתחנת ההסגר בצופר.

צילום: אילייה מלניקוב

בתלונה נטען כי עולות מן התחקיר עבירות לכאורה הן על חוק צער בעלי-חיים והן על תקנות הובלת בעלי-חיים. "התיעוד מעלה כי העובדים מנחיתים מכות גם על בעלי-חיים פצועים המתקשים בהליכה", נכתב בתלונה. "בתמונות נראה בבירור טלה שבקושי מסוגל לעמוד על רגליו. במקום לספק לו טיפול, העובד מכה אותו שוב ושוב על מנת לזרזו לעבור מהאוניה למשאית".

ארגוני בעלי-חיים באוסטרליה צפו בצילומים מישראל והגישו תלונה לרשויות, עקב הפרה לכאורה של התקנות באוסטרליה, המחייבות את תעשיית הבשר המקומית לעמוד בסטנדרטים מינימליים גם בארצות שאליהן מיוצאים בעלי החיים. הארגונים להגנת בעלי חיים באוסטרליה מנהלים זה שנים מאבק נרחב להפסקת המשלוחים החיים מאוסטרליה.

מדי שנה מיובאים לישראל מאוסטרליה מעל 100 אלף עגלים וטלאים, כאשר שתיים מהיבואניות הגדולות הן "דבאח" ו"תנובה" ("אדום אדום"). בשדות המרעה האוסטרליים צמחה תעשייה משגשגת של יצוא בעלי-חיים למדינות באסיה והמזרח התיכון. מרגע שיועמסו על המשאיות ומשם לאוניות הצפופות, לא יזכו העגלים והטלאים שוב לצאת למרעה. רבים מהם אינם שורדים את המסע. לאחר כשלושה שבועות הפלגה באונייה המיטלטלת הם יועברו למשאיות, ומשם למכלאות ההסגר, למפטמות – ושוב למשאיות, בדרך לבית המטבחיים.

חגי כהן, "אנונימוס": "זה אבסורד להעביר בעלי-חיים מסע ייסורים באוניות מיטלטלות מהקצה השני של העולם בשביל לפטם ולשחוט אותם בארץ, ומקומם שההתעללות בהם רק מחריפה אחרי העגינה בחופי ישראל. האחראים להתעללות צריכים לתת את הדין – משרד החקלאות והווטרינרים שכשלו בפיקוח, וחברות שיווק הבשר שהזמינו את המשלוחים ועצמו עיניים. אנחנו, כצרכנים, יכולים לבחור שלא לממן את האכזריות הזאת, ולהחרים את תעשיית הבשר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker