"רגע גדול לתרבות"

אושר החוק להגנת הספרות והסופרים

מטרות החוק שהתקבל הוא להבטיח גמול הולם לסופרים ישראלים ולשמור על גיוון תרבותי בפרסום ובהפצת ספרים, באמצעות קביעת התשלומים המינימליים שעל מוציא לאור לשלם לסופר ישראלי במהלך תקופת הגנה של 18 חודשים מתאריך ההוצאה לאור

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

מליאת הכנסת אישרה בקריאות השנייה והשלישית את הצעת החוק להגנת הספרות והסופרים בישראל (הוראת שעה), התשע"ג-2013, שהגישה הממשלה. ההצעה נדונה בוועדה החינוך, התרבות והספורט, בראשות ח"כ עמרם מצנע (התנועה).

יו"ר הוועדה ח"כ מצנע, הציג את ההצעה במליאה ואמר, "במהלך דיוני הוועדה היא החליטה, בעידוד שרת התרבות, להוסיף להצעת החוק סעיף הקובע שמשרד התרבות יקצה מענקים לסופרים ולמשוררים חדשים ולמוציאים לאור. במהלך דיוני הוועדה ובשיתוף כל הגורמים הרלוונטיים, הוכנסו תיקונים רבים להצעת החוק הן כדי לאזן בין האינטרסים הרבים והן כדי להגן על כלכלת חוק חופשית". עוד אמר, "למדתי פעם נוספת שכאשר יש תיאום ורצון טוב של כל כך הרבה גורמים, אז אפילו השמים הם לא הגבול. אני תקווה שהצעת החוק תשיג את המטרות שלשמן היא חוקקה".

הוא בירך על אישור הצעת החוק בוועדה ואמר כי הוא מקווה שהמטרה הראויה תושג. החוק מטפל בכל שרשרת הספרות – מהסופר ועד לקורא. "קיימנו סדרה של ישיבות, שמענו אין ספור דעות והסתייגויות וגיבשנו הצעת חוק שאנו מקווים שכל הגורמים יפעלו להצלחתו".

ח"כ ניצן הורביץ (מרצ), שהיה בין יוזמי הצעת החוק הפרטית בנושא: זה יום גדול לתרבות הישראלית. החוק הזה קובע נורמה שספר וספרות הם ערך. במהלך תהליך אישור החוק הופעלו אלינו לחצים כבדים מאוד".

שרת התרבות והספורט לימור לבנת אמרה כי "זהו רגע מרגש עבורי ויום חשוב לתרבות ולספרות הישראלית. לאחר למעלה מ – 3 שנים, מאות דיונים סוערים, התנגדויות רבות וליווי של אנשים רבים, החוק להגנת הספרות והסופרים בישראל עבר היום במליאת הכנסת ברוב גדול ובתמיכת ח"כים מכל סיעות הבית. מטרת החוק היא לטפל בכשל הכה חמור, שקיים בשוק הספרות הישראלי, ממנו נפגעו כל העוסקים בשרשרת היצירה הספרותית. ספר הוא לא עוד מוצר מדף – הוא אוצר תרבותי. לא רצינו להתערב בשוק הספרות, אך הכשל היה כה חמור, שלא נותרה לנו ברירה. יחד עם זאת, התערבותנו תהיה מידתית והוגבלה למינימום הנדרש. זוהי הוראת שעה ל-3 שנים בכדי לבחון את הצלחת החוק ויישומו. אני פונה לכל הגורמים הרלוונטיים ואומרת: לכו קדימה מתוך רצון טוב והבנה, שהתרבות הישראלית תצא נשכרת. המבחן עדיין לפנינו".

מטרות החוק שהתקבל הוא להבטיח גמול הולם לסופרים ישראלים ולשמור על גיוון תרבותי בפרסום ובהפצת ספרים, באמצעות קביעת התשלומים המינימליים שעל מוציא לאור לשלם לסופר ישראלי במהלך תקופת הגנה של 18 חודשים מתאריך ההוצאה לאור.

לפי החוק שאושר, נקבע כי ככלל, במשך תקופה זו, חנות ספרים לא תהיה רשאית למכור את הספר במחיר נמוך מהמחיר לצרכן שקבע המוציא לאור, למעט לפי הסדר הנחות שנקבע בחוק. חנות ספרים לא תתגמל מוכרים בעבור המלצה על ספר מסוים. לגבי חנויות ספרים המפעילות שבעה מקומות ממכר לפחות - ייקבע, אחת לשנה, הסדר הנחות ידוע מראש ובכתב בין המוציא לאור לבין חנויות הספרים. כן נקבע הסדר לגבי הקצאה של שטחי תצוגה מועדפים בחנויות הספרים.

הפיקוח על יישומו של החוק יהיה בידי ממונה ומפקחים שיהיו עובדי משרד הכלכלה, ועל הפרת הוראותיו יוכל הממונה להטיל עיצומים כספיים. כן נקבע כי יוקצו על ידי משרד התרבות והספורט סכומי כסף לפרסים למשוררים, סופרים ומוציאים לאור.
החוק התקבל כהוראת שעה, לתקופה של שלוש שנים, אותה רשאי השר, בהתקיים תנאים מסוימים, להאריך בצו בשנה אחת נוספת.

ועדת החינוך, התרבות והספורט דנה בחוק להכנתו, משך כשלוש שנים, עוד מהכנסת ה-18, אז הוגשה כהצעת חוק פרטית של כמה ח"כים, בהם הורוביץ, יריב לוין (הליכוד ביתנו) וח"כ לשעבר זבולון אורלב.

ביוזמת מצנע ושרת התרבות, לימור לבנת, ובאישור חברי הכנסת הוכנס סעיף המתגמל סופרים ומשוררים צעירים: משרד התרבות יעניק מידי שנה עשרה פרסים לסופרים בראשית בסכום של 25 אלף ש"ח לכל אחד; עשרה פרסים בסך 20 אלף שקל (במקום 8,000 שקל הניתנים כיום) לעשרה משוררים בתחילת דרכם ו-10 פרסים (במקום חמישה הקיימים כיום) בסך 20 אלף שקל להוצאות לאור על ספרי ביכורים.

שתי הרשתות סטימצקי וצומת ספרים הודיעו על הצטרפותם ליוזמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker