הכנסת תבדוק את תקצוב החינוך של תלמידי התיכון

ועדת החינוך של הכנסת תקיים דיון בממצאים שעלו בבדיקת TheMarker ממנה עלה כי המדינה מתקצבת תלמידים יהודים בסכום גבוה יותר מתלמידים ערבים

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

ועדת החינוך של הכנסת תקיים דיון בממצאים שעלו בבדיקה שפרסם TheMarker ביום חמישי שעבר על תקצוב תלמידי התיכון בישראל לאחר פגרת הקיץ. מהבדיקה עלה כי המדינה מתקצבת בתקציב גבוה יותר פר תלמיד תלמידים יהודים, בעיקר מהזרם הממלכתי-דתי, מאשר תלמידים ערבים, בדואים ודרוזים.

מהבדיקה על גם כי התקצוב לתלמיד חרדי נמוך גם הוא, ביחס לתלמידים בזרם הממלכתי, אך זאת עקב מדיניות מכוונת של המשרד שלא לתקצב בשיעור מלא בתי ספר בהם לא מתקיימים לימודי ליבה.

מוועדת החינוך, בראשות ח"כ עמרם מצנע (העבודה), נמסר כי "ועדת החינוך שמה בראש סדר העדיפויות את נושא צמצום הפערים בין המגזרים ובין הפריפריה למרכז. הוועדה קיימה סיור בישובי הבדואים בנגב ובערים נוספות בפריפריה. במושב הקרוב שייתכנס לאחר פגרת הקיץ נדון בממצאים שעלו בכתבה.ובאפשרויות לצמצום הפערים וליצירת שוויון הזדמנויות לכל תלמיד".

לבבדיקה שערך דהמרקר בתקציב 2012 של משרד החינוך עלה כי תלמיד יהודי בזרם הממלכתי תוקצב בממוצע 
ב-24.8 אלף שקל ב-2012. תלמיד יהודי בתיכון ממלכתי־דתי זכה לתקצוב הגבוה ביותר - כ-27 אלף שקל - 2,200 שקל יותר.

צילום: רויטרס

לעומתם, תלמיד תיכון ערבי תוקצב בכ-21.1 אלף שקל ב-2012 - כ-6,000 שקל פחות מתלמיד בתיכון ממלכתי־דתי, תלמיד בדואי קיבל תקציב של 21.4 אלף שקל ותלמיד דרוזי - כ-22 אלף שקל.

הנתונים התייחסו לתקציב עבור שעות הוראה לכל תלמיד ולשירותים נלווים, בבתי הספר הרשמיים בלבד. בבדיקה שכללה את בתי הספר הפרטיים בכל הארץ, וגם במגזר הערבי, ואת הישיבות החרדיות שאינן מכינות לבגרות ירד התקציב לתלמיד חרדי לכ-13.6 אלף שקל לתלמיד, ול-18.4 אלף שקל לתלמיד ערבי ו-13.7 אלף שקל לתלמיד בדואי. זאת, לעומת 24 אלף שקל לתלמיד תיכון יהודי חילוני, וכ-26.5 אלף שקל לתלמיד בתיכון ממלכתי - דתי.

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) אמר בעקבות הכתבה כי "לאחר אישור התקציב בכנסת, בכוונתי לבחון את הכלים המשפטיים והאחרים שעמודים לרשותי כדי לגרום לתיקון העוול לכך שהאחראים למחדל יתנו את הדין”.

לדבריו "הכתבה נותנת לנו בפרצוף את מה שידענו והרגשנו: כולם שווים אך יש כאלה ששויים יותר וכאלה ששווים פחות. יש שיגידו - הכל היה ידוע ואין חדש תחת השמש. אבל הנתונים שבאמת הצליחו לזעזע אותי, הם הפערים בתוך הערים, בעיקר בתל אביב ובירושלים.

איך יכול להיות שבתל אביב הנאורה תלמיד חינוך ממלכתי דתי מתוקצב ב-71% יותר מתלמיד ערבי?! לאן הגענו? אפילו במעוז החילוניות, התלמידים הדתיים מתוקצבים ב-17% יותר מתלמידים היהודים החילוניים. גם בירושלים הפער בין תלמידים יהודים לערבים עומד על למעלה מ-70%.

אני מצפה משר החינוך פירון, וגם מראשי הערים רון חולדאי וניר ברקת – לצאת לפני הציבור ולהסביר את הביזיון הזה. מדובר באפלייה בוטה, ולא יתכן שכולם יגלגלו עיניים לשמיים. אני מצפה משר החינוך לפעול בכל כוחו וסמכותו כדי לעצור את האפליה הזו, כאשר גם לראשי הערים חולדאי וברקת אחריות כבדה, ועליהם להסיק את המסקנות. אם נתתם את ידכם לדבר הזה – איניכם ראויים להיות ראשי הערים המרכזיות בישראל. ואם לא נתתם את ידכם – עליכם לעשות בדק בית יסודי ולהסיק מסקנות.
אך בישראל כמו בישראל – איני סומך על אף גורם כאן שיבדוק את עצמו."

ג'אבר עסאקלה ורון גרליץ, מנכ"לים שותפים של עמותת סיכוי המקדמת שוויון אזרחי בין יהודים לערבים, אמרו היום כי "הפערים בתקציבי החינוך בין תלמידים יהודים ותלמידים ערבים בישראל קיימים כבר שנים רבות ויש להם השלכות חמורות ביותר. על שר החינוך הנוכחי מוטלים החובה והאתגר לסגור את הפער החמור הזה, לא רק ברמת התקצוב השנתי השוטף, אלא גם ברמת הפערים שהצטברו לאור השנים ובאים לידי ביטוי במחסור במבנים, בתשתיות, בשעות לימוד ובתקנים במערכת החינוך של ברשויות הערביות.

פער זה הוא תוצאה של מדיניות מתמשכת אשר מפלה את האזרחים הערבים בישראל ונמשכת כבר עשרות שנים תחת ממשלות שונות ומתחלפות". ראשי המשק והאוצר מדברים על הצורך בשילוב האזרחים הערבים במשק ובתעסוקה, אך ללא סיום אי השוויון והאפליה במערכת החינוך לא ניתן יהיה לעשות שינוי משמעותי במשק כולו".

לפי נתונים שנאספו בעמותת סיכוי, בשנים האחרונות חלה ירידה בשיעור הזכאות לבגרות בישובים הערביים ואחוזי הנשירה מהתיכונים בישובים הערבים גבוהים במיוחד.

ממשרד החינוך נמסר כי "מערכות המידע הפועלות באתר המשרד מציגות נתונים חלקיים. בימים אלה פועל המשרד על גיבושה של מערכת שקיפות לציבור, שתכלול את כל נתוני המשרד. המשרד יציג את המערכת לציבור עם השלמת כלל הנתונים. כמו כן, מגבש המשרד בימים אלה סל דיפרנציאלי לתלמיד, שייתן, בין היתר, מענה ראוי לצמצום הפערים בין המגזרים השונים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker