ארגוני הסיוע לניצולי השואה: טפיחת השכם העצמית של לפיד לא מציאותית

בארגוני הסיוע טוענים כי חסרים להם 100 מיליון שקל לסיוע סיעודי לניצולים

מוטי בסוק
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בניגוד לדברי יאיר לפיד בדף הפייסבוק שלו במוצאי שבת, השולחן העגל לסיוע לניצולי שואה לא כונס ולו גם פעם אחת מאז הוא מונה לשר אוצר, רשימות ניצולי השואה החיים בישראל טרם אוחדו, וגם העברת מרבית הכספים שהוא הבטיח לניצולים תאושר רק בסוף 2014. כך מסרו בכירים בארגוני הסיוע לניצולי השואה.

לדברי הבכירים, לטפיחות העצמיות של לפיד בנושא הסיוע שלו לניצולי השואה, שחוזרות על עצמן פעם אחר פעם, אין בסיס במציאות.

במוצ"ש, תחת הכותרת, "באנו לעבוד", התפאר לפיד בהישגיו מאז הקמת הממשלה הנוכחית. בין השאר כתב, תחת הסעיף סיוע לניצולי השואה, "העברנו 500 מיליון שקל לטיפול בניצולים, איחדנו את הרשימות, הקמנו שולחן עגול כדי לייעל את הטיפול בהם".

יאיר לפיד בישיבת סיעתו בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

בתגובה נמסר מארגוני הסיוע כי לפיד חוזר ואומר בכל הזדמנות כי העביר 500 מיליון שקל לטיפול בניצולים. אלא שהאמירה הנ"ל בעייתית. האוצר לא העביר עד היום ולו גם שקל אחד לטיפול בניצולים. לאחר אישור התקציב החדש בכנסת, בסוף החודש, יתחיל הליך שבסופו, כנראה בעוד כחצי שנה, יעברו לא יותר מ-100 מיליון שקל לשנה הקרובה לסיוע לניצולים. שאר 400 מיליון שקל יעברו בעתיד. ההקצאה העתידית תאושר רק בסוף 2014.

בארגוני הסיוע אמרו אתמול כי באופן מידי חסרים להם 100 מיליון שקל לסיוע סיעודי לניצולים, וכי אם לא יתקבלו כספים במועד הקרוב, ניצולי השואה עלולים להיפגע בנושאים חיוניים.

ביחס לאיחוד הרשימות, יצירת מאגר כללי של ניצולי השואה החיים בישראל, נמסר כי גם הבטחה זו רחוקה ממימוש. האיחוד אמור היה לכלול את נתוני הניצולים מקרן הרווחה, מוועידת התביעות, ממינהל האוכלוסין, ועוד. בפועל האיחוד עדין רחוק ממימוש. האוצר אינו מצליח לאחד את כלל בסיס הנתונים, הוא קיבל נתונים מאחד או שניים מארגוני הניצולים והוא עובד עם רשויות מקומיות, דוגמת ירושלים, שמגבשות ומעבירות לו את רשימות הניצולים שבידיהן מיוזמתן.

ביחס לשולחן העגול אומרים בארגוני הניצולים כי הוא הוקם, בהובלת מנהלת הרשות לזכויות ניצולי השואה, עופרה רוס, לפני שנתיים וחצי. מאז הוא כונס מספר פעמים ויצר שני מהלכים גדולים. מאז מונה לפיד לתפקיד שר האוצר, וככל הנראה שלא באשמתו, לא כונס השולחן אפילו פעם אחת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker