הנהלת אל על דורשת 
לקצץ 22.5 מ' ד' בשכר ובהטבות לעובדים

כחלק מהמשא ומתן עם העובדים לקראת הסכם קיבוצי חדש דורשת הנהלת אל על קיצוץ בהטבות שמהן נהנים עובדי דור א' של החברה ■ חתימה על ההסכם היא תנאי להשלמת עסקת ההשקעה עם קרן פימי

זוהר בלומנקרנץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הנהלת אל על דורשת מעובדיה קיצוצים בתנאי השכר ובהטבות נלוות בסכום כולל של כ–22.5 מיליון דולר. הדרישות הוצגו כחלק ממשא ומתן עם העובדים על הסכם קיבוצי חדש.

היום ובמשך השבוע יימשכו שיחות המשא ומתן בין נציגי ההנהלה, ועד העובדים וההסתדרות, בניסיון לסיימן עד סוף החודש. הדרישות לקיצוץ הן מכלל עובדי החברה, בנוסף להתמקדות בנפרד בכל אחד ממגזרי העובדים בחברה.

המשא ומתן הכספי כולל התייחסות לתעריף דמי נופש, להשתתפות בתשלום ארוחות, לגילומי מס, לתשלום אחזקת רכב, לביטול פיצוי עבור עבודת ערב, לצמצום גמול עבור עבודה בימי שישי ושבת, לגמול משמרות בחופשה שנתית ולהקפאת זחילת שכר, למעט קידום בתפקיד ובדרגה.

ההנהלה דורשת עדכון תעריף נופש למקובל במשק ועדכון זכאות לימי חופשה על פי חוק. עובדי דור א' באל על נהנים מתשלום של 570 שקל עבור כל יום חופשה. ההנהלה דורשת לצמצם את התשלום ל–330 שקל, כמקובל במשק. הצמצום אמור להוביל לחיסכון של כ–3.2 מיליון דולר בשנה.

בנוסף, מוצע כי העובדים ישתתפו במימון ארוחותיהם. ההנהלה דורשת כי עובדים שמשתכרים עד 6,000 שקל בחודש ישלמו 5 שקלים לארוחה. עובדים שמשתכרים 6,000–9,000, שקל, דורשים בהנהלה, ישלמו 8 שקלים; עובדים שמשתכרים 9,001–15,000 שקל ישלמו 10 שקלים; ועובדים שמשתכרים 15,001 שקל או יותר ישלמו 12 שקל לארוחה. החיסכון לחברה ממהלך כזה אמור להסתכם בכ–4.3 מיליון דולר לשנה.

סעיף נוסף בדרישות הוא ביטול גילומי מס על כרטיסי טיסה לעובדי החברה. כיום ההנהלה משלמת את המס על כרטיסי הטיסה שמקבלים העובדים. לפי דרישת ההנהלה העובדים ישלמו את המס בעצמם, שאמור להביא לחיסכון של כ–2.2 מיליון דולר. בהנהלה דורשים שהעובדים ישלמו גם את המס על השי לחג שהם מקבלים, מהלך שאמור לחסוך 300 אלף דולר בשנה. כמו כן בהנהלה מעוניינים לצמצם את התשלום עבור הוצאות רכב לעובדים ב–500 שקל, מה שיביא, כך נטען, לחיסכון של כ–3.6 מיליון דולר בשנה.

ההנהלה גם דורשת לבטל את הסעיף המכונה "פיצוי ערב". עובדי החברה נהנים כיום מתשלום תוספת של 50% לשכרם כאשר הם עובדים בשעות הערב. ביטול הסעיף אמור להביא לחיסכון של כ–1.1 מיליון דולר בשנה. דרישה נוספת של ההנהלה היא לצמצם את גמול שישי ושבת ל–150% במקום תוספת של 220% לשעת עבודה בשישי בלילה ו–200% בשבתות. החיסכון בשני הסעיפים האלה יחד יהיה כ–3.5 מיליון דולר בשנה.

סעיף נוסף שאותו מעוניינים בהנהלה לצמצם הוא "גמולים" - הטבה שלה זכו עובדי החברה עבור שכרם, אשר השתנה עקב המשבר הגדול בחברה ב–1982. ביטול סעיף זה יביא לחיסכון של כ–1.3 מיליון דולר בשנה.

כמו כן מציעים באל על לבטל את הגמול עבוד משמרות בחופשה שנתית - הטבה נוספת שלפיה קיבלו עובדי משמרות תשלום נוסף גם בימי חופשתם. ביטול גמול זה יביא לחיסכון של כ–1.2 מיליון דולר בשנה.

דרישה נוספת של ההנהלה היא הקפאת "זחילת שכר" - תוספות השכר שמקבלים עובדי החברה עבור כל שנת וותק בשיעור של 1% בשנה - למעט במקרים של קידום בתפקיד ובדרגה. ביטול סעיף זה אמור להביא לחיסכון של כ–1.8 מיליון דולר בשנה.

מאל על נמסר בתגובה: "לא נתייחס לפרטי שיחות המשא ומתן עם העובדים". מנציגות העובדים נמסר: "שיחות המשא ומתן עם ההנהלה וההסתדרות נמשכות, ולא הושגו עדיין הסכמות".

ההפסדים תופחים

מנכ"ל אל על, אליעזר שקדיצילום: תומר אפלבאום

תוקפו של ההסכם הקיבוצי באל על, שנחתם בנובמבר 2008, פג ב–31 בדצמבר 2012. דיונים לחידוש ההסכם התקיימו מנובמבר 2012 עד פברואר 2013. ב–11 בפברואר השנה, לאחר חתימת מכתב ההבנות עם קרן פימי, הודיעה נציגות העובדים על הקפאת השיחות עם ההנהלה, עד להחלטת הקרן, לאחר בדיקת הנאותות, בדבר השקעתה בחברה.

ב–13 לאפריל, חתמו אל על ופימי על הסכם שלפיו פימי תשקיע עד 75 מיליון דולר, תחזיק ב–47% ממניותיה של אל על - ותגבש גרעין שליטה באל על יחד עם חברת כנפיים. על פי מתווה העסקה, בשלב השלמת העסקה תשקיע פימי באל על עד 50 מיליון דולר, בתמורה ל–38% ממניותיה. פימי תקבל מאל על שתי אופציות נוספות למימוש תמורת 12.5 מיליון דולר כל אחת, שיגדילו את החזקתה של פימי באל על ל–47% אם תבחר לממש את שתיהן.

מועד השלמת העסקה נקבע ל–31 ביולי, ופימי תהיה זכאית להאריך מועד זה בשתי תקופות נוספות של 45 יום כל אחת. השלמת העסקה מותנית בקבלת אישורים רגולטוריים ובחתימה של הסכם עבודה קיבוצי חדש באל על, בתנאים שיהיו לשביעות רצונה של פימי ולפי שיקול דעתה הבלעדי.

אל על הפסידה כ–32.5 מיליון דולר ברבעון הראשון השנה, לעומת הפסד של 23.3 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2012. ב–2012 כולה הפסידה אל על כ–18.8 מיליון דולר - צמצום של 62% לעומת ההפסד ב–2011. בסוף 2012 הועסקו באל על 5,775 עובדים - מהם 3,785 עובדים קבועים והיתר זמניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker