ועדת טירקל צפויה לאשר השבוע את מינוי פרנקל לנגיד הבא

ביום שישי קיימה הוועדה את ישיבתה הראשונה, שהוגדרה כחיובית, ובה נפגשה עם פרנקל, שעזב אמש את ישראל

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

הוועדה למינויים בכירים בשירות המדינה - ועדת טירקל - צפויה לאשר השבוע את מינויו של פרופ' יעקב פרנקל לנגיד התשיעי של בנק ישראל. ביום שישי קיימה הוועדה את ישיבתה הראשונה, שהוגדרה כחיובית, ובה נפגשה עם פרנקל, שעזב אמש את ישראל.

בוועדת טירקל חברים שופט בית המשפט העליון בדימוס יעקב טירקל ‏(יו"ר‏), שר האוצר לשעבר משה נסים ‏(ליכוד‏), הח"כית לשעבר גילה פינקלשטיין ‏(מפד"ל‏) ונציב שירות המדינה, משה דיין.

יעקב פרנקלצילום: בלומברג

עם כניסתו של פרנקל לתפקיד הנגיד, כנראה בעוד חודשיים־שלושה, לאחר שיסיים התקשרויות בארה"ב, צפוי שינוי בהרכב הוועדה המוניטרית - האחראית לקבלת החלטות בנושאים הכלכליים שעליהם מופקד הבנק. זאת, מכיוון שאחד משלושת נציגי הבנק בוועדה, בארי טאף, יועץ בכיר לנגיד לענייני מדיניות מוניטרית, מתכוון לפרוש.

את מקומו של טאף בוועדה המוניטרית ימלא, ככל הנראה, פרופ' נתן זוסמן, ראש חטיבת המחקר בבנק. שאר חברי הוועדה, כולל שלושת הנציגים החיצוניים, אמורים להמשיך בתפקידם. בנוסף, עם כניסתו של פרנקל לתפקיד הנגיד, צפויים שינויים גדולים במטה ובדוברות בנק ישראל.

ביום שני, לאחר שסטנלי פישר יפרוש סופית, תמלא את מקומו - עד לכניסתו לתפקיד של פרנקל - המשנה לנגיד, ד"ר קרנית פלוג, שתהיה האשה הראשונה המכהנת כנגידת בנק ישראל בפועל. לפלוג יהיו כל הזכויות שיש לנגיד, ובין השאר היא תנהל את ישיבות הוועדה המוניטרית של הבנק, שבה נקבעת ריבית הבסיס במשק לחודש הבא.

תקדים למצב כזה היה ב–2005, כאשר דוד קליין סיים את תפקידו, והנגיד המיועד להחליפו, פישר, עדיין לא סיים סידורים אחרונים בארה"ב. בתקופת הביניים בינואר־אפריל 2005, שימש המשנה לנגיד, ד"ר מאיר סוקולר, כממלא מקום הנגיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker