פרופ' יעקב פרנקל ימונה לנגיד בנק ישראל הבא

פרנקל שכבר כיהן כנגיד במשך שתי קדנציות ב-2000-1991 ימונה לנגיד הבא במקומו של סטנלי פישר שיסיים את כהונתו בסוף החודש ■ הידיעה פורסמה לראשונה על ידי קרן מרציאנו בחדשות ערוץ 2 ■ נתניהו בפרידה מפישר: "האיום הגדול ביותר על התפקיד הוא הגל הפופוליסטי של התנכלות למגזר הפרטי שסוחב את המשק"

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

פרופ' יעקב פרנקל, מי שהיה נגיד בנק ישראל ב-2000-1991, הוא הנגיד הבא של בנק ישראל. הדיווח על מינויו מתקבל בזמן שנערכת לכבודו של סטנלי פישר מסיבת פרידה מרובת משתתפים, בהם גם פרנקל. הידיעה על מינויו של פרנקל פורסמה לראשונה בחדשות ערוץ 2. בנק ישראל סירב להגיב לדברים.

נראה כי בעקבות לחצים שהפעיל לאחרונה ראש הממשלה בנימין נתניהו, על יעקב פרנקל, הסכים האחרון לחזור ולהיות נגיד בנק ישראל. ייתכן שבשל מחויבויות קודמות הוא לא ייכנס לתפקיד החל ב-1.7.2013 עם סיום מועד כהונתו של הנגיד היוצא, סטנלי פישר, אלא כמה שבועות מאוחר יותר.

ראש הממשלה הודיע באחרונה, בפגישה שקיים בארבע עיניים עם שר האוצר, יאיר לפיד, על הסכמתו של פרנקל לשמש כנגיד. לפיד נתן בו במקום את אישורו למינוי. מיד לאחר מכן דיווח נתניהו על החלטתו לנגיד בנק ישראל המכהן, סטנלי פישר. פישר הודיע על החלטתו של ראש הממשלה למשנה לנגיד, ד"ר קרנית פלוג, שראתה את עצמה מועמדת בכירה לתפקיד. אגב, פרנקל בקדנציה הראשונה שלו כנגיד מינה את פלוג למשנה למנהל מחלקת המחקר בבנק ישראל (מנהל המחלקה היה פרופסור ליאו ליידרמן).

יעקב פרנקלצילום: קובי קנטור

נתניהו יביא בקרוב את החלטתו למנות את פרנקל לאישור הממשלה. לאחר שהממשלה תאשר את המינוי, יושבע פרנקל לתפקיד על ידי נשיא המדינה, שמעון פרס, ויהיה לנגיד התשיעי של בנק ישראל. פרנקל לא יהיה זקוק לחפיפה בתפקיד החדש-ישן שלו, וגם לא לימי חסד עם כניסתו לתפקיד. הוא מכיר את כלכלת ישראל ואת בנק ישראל, ואת כול הנפשות הפעילות בכלכלת ישראל, לפני ולפנים. מינויו צפוי להתקבל בברכה על ידי צמרת בנק ישראל.

נתניהו אמר הערב באירוע הפרידה מנגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר: "בשמונה השנים שכיהנת בתפקיד התברכנו בעבודתך. עברנו משבר עולמי עם יציבות שסטנלי תרם רבות להתממשותה וזה לא דבר שמובן מאליו.

"אני רוצה להודות לך על התרומה החשובה לכלכלת ישראל וגם לשנינות שלך, ולחדות של האבחנות שלך ולמנהיגות שלך, שבאמת בירכה את כולנו. אתה עוזב את התפקיד כשהוא מבוסס וחזק אך יש עליו איומים שונים. בעיני האיום הגדול ביותר - זה הגלים הפופוליסטים שמאיימים לשטוף לא רק את כלכלתנו ,שכבר שוטפים כלכלות רבות. גל של התנכלות למגזר הפרטי שסוחב את המשק, גל שרואה בעשיית רווחים כפשע, וגל שהוא היפוך גמור לידיעה שאנחנו צריכים את היוזמה והעשייה, הפעלתנות והיצירה של נשות ואנשי עסקים שיובילו את המדינה קדימה".

פרנקל, 70, נולד בישראל. ב-1966 השלים לימודי תואר ראשון בכלכלה ומדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים. ב-1969 קיבל תואר שני בכלכלה וב-1970 תואר דוקטור לכלכלה, שניהם מאוניברסיטת שיקגו. היה פרופסור לכלכלה באוניברסיטת שיקגו, מהאוניברסיטאות המובילות בארה"ב לכלכלה. בשנים 1973-1971 היה מרצה בכיר בכלכלה באוניברסיטת תל אביב.

הוא מונה לנגיד על ידי ראש הממשלה הממשלה המנוח, יצחק שמיר, ב-1991, לאחר קריירה בינלאומית מוצלחת באקדמיה ובמגזר הפיננסי. הוא נחשב לאחד הנגידים הטובים ביותר של ישראל. חלק מהזמן היה נגיד בתקופה שבה נתניהו (1999-1996) היה ראש ממשלה. הוא התפטר מהתפקיד במפתיע ב-2000.

פרנקל היה היועץ הכלכלן הראשי ומנהל המחקר של קרן המטבע הבינלאומית לפני מינויו הראשון לנגיד בנק ישראל, ב-1991-1987. ב-2002 ביום העצמאות קיבל את פרס ישראל לכלכלה.

הוא שימש כיו"ר וכמנכ"ל מועדון ה-30, סגן יו"ר AIG ויו"ר קבוצת האסטרטגיה הכלכלית הגלובלית של AIG. בספטמבר 2008 קרסה חברת AIG והולאמה על ידי הממשל האמריקאי. הממשל הזרים לחברה 140 מיליארד דולר מכספי משלם המסים האמריקאי מתוך אמונה שחברה כה גדולה אסור שתקרוס. פרנקל נשאר בתפקידו כסגן יו"ר AIG העולמית. בראיונות שונים שנתן לכלי התקשורת הוא סירב להכיר באחריותו האישית לסיכונים הרבים שנטלה החברה בשוק נגזרי האשראי והנדל"ן שהובילו לקריסתה.

בדצמבר 2009 מונה ליו"ר ג'י.פי. מורגן אינטרנשיונל, אחד משלושת הבנקים הגדולים בארה"ב. משפתחו של פרנקל, כולל שתי בנותיו, חיים בארץ.לאורך כל השנים נע פרנקל על הקו ארה"ב-ישראל. ידוע בקשריו הטובים עם הצמרת הפוליטית בישראל, כולל נתניהו, וביחסיו הטובים במיוחד עם הנגיד המכהן, סטנלי פישר.

בפנל "הכלכלה הגלובלית: האם המשבר מאחורינו?" בכנס הרצליה ה-13 שנערך במאי אמר פרנקל כי המשברים בעולם כיום נגרמים מבעיות מבניות, ולכן קשה לפתור אותם בעזרת הדפסת כסף בלבד,  פרנקל שוחח עם נגיד הבנק המרכזי של גרמניה לשעבר ויו"ר UBS בהווה, אקסל ובר.

"שנינו היינו נגידי בנקים מרכזיים בעבר, ואני באופן אישי יכול לומר שלא הייתי רוצה להיות נגיד בנק מרכזי כיום, כאשר הריבית אפסית, משום שאי אפשר לעשות כמעט כלום. כל נגיד בעולם יודע שזו לא מדיניות בת קיימא. זה לא אומר שזו מדיניות גרועה, אך זה לא מקום שרוצים להיות בו", אמר פרנקל. "לכן צריך לדון באסטרטגיית יציאה". היו מעט מאוד בועות בשווקים הפיננסיים שלא התעוררו מריביות נמוכות מדי, אמר פרנקל בהמשך. "המסיבה בינתיים נמשכת, כולם אוהבים לראות את ערך הנכסים עולה, ואף אחד לא אוהב לראות את נגיד הבנק המרכזי לוקח את קערת הפונץ' כשהמסיבה עוד נמשכת", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker