גם באופוזיציה |

תקציב רשת החינוך של ש"ס זינק ב-50%

על אף הקיצוצים, לפיד ופירון הגדילו את תקציב רשתות החינוך החרדיות במאות מיליוני שקלים לעומת התקציב המקורי ב-2012 ■ החינוך והאוצר: הגידול נובע מכך שתקציב 2012 לא כלל את הגידול הטבעי ואת הסכמי השכר במשק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

התקציב שיעביר משרד החינוך לרשת מעיין החינוך התורני של ש"ס גדל ב-2013 ב-48%, מ-356 מיליון ב-2012 ל-527 מיליון שקל השנה, לעומת גידול של 12% בתקציב משרד החינוך כולו - כך עולה מנתוני משרד האוצר בספר התקציב של משרד החינוך.

לפי הנתונים, תקציב רשת החינוך העצמאי של אגודת ישראל גדל השנה ב-18%, מ-1.06 מיליארד שקל ב-2012 ל-1.26 מיליארד שקל.

הגידול מתייחס להקצאות המאושרות על ידי משרד האוצר, אך בפועל מדי שנה תקציבי רשתות החינוך החרדיות גדלים במהלך השנה. בדיקה של תקציב החינוך שערך TheMarker לפני כשבועיים העלתה כי ב-2012 אושרו במהלך השנה תוספות תקציביות בסך מאות מיליוני שקלים לרשתות החרדיות. מהבדיקה עלה שלאחר שהתקציב מאושר, במהלך השנה מוסיפים משרדי חינוך והאוצר כספים לרשתות החרדיות "מתחת לרדאר".

כך, כבר במהלך השנה שעברה הוגדל תקציב מעיין החינוך התורני של ש"ס ל-496.6 מיליון שקל - כלומר גידול של כ-40%. תקציב החינוך העצמאי הוגדל ל-1.2 מיליארד שקל שקל במהלך השנה - כלומר, גידול של כ-22%. אם המגמה של הוספת תקציבים לרשתות החרדיות במהלך השנה תימשך גם השנה - הגידול בתקציבים יהיה גבוה עוד יותר.

שי פירון ויאיר לפידצילום: ניר כפרי

משרד האוצר תיכנן לקצץ בחוק ההסדרים כ-25% מתקציבי שתי הרשתות, שמקבלות כיום מימון זהה לזה של תלמידי החינוך הממלכתי. זאת, בטענה כי בתי הספר האלה פועלים תחת בעלות פרטית, ולכן אין סיבה לתקצב אותם כפי שמתוקצבים בתי הספר הממלכתיים. בנוסף, עמדו מאחורי הסיבות לקיצוץ האפליה העדתית ברשתות, סירוב רשת החינוך העצמאי להשתתף במבחני המיצ"ב והמבחנים הבינלאומיים - והעובדה שרוב מורי שתי הרשתות לא עומדים בתנאי משרד החינוך. הקיצוץ נדחה בטענה שקודם יש להקים רשת חינוך ממלכתי חרדי ולהציע לבתי הספר החרדיים אפשרות להצטרף אליה. במשרד החינוך אכן עובדים על הקמת הרשת. למרות זאת, הקמת רשת חדשה כרוכה בתקציבים נוספים, ואף שהובטח כי תחל לפעול בספטמבר 2013 - ככל הנראה במועד זה יוקמו רק היסודות המשפטיים של הרשת, ולא פעילות משמעותית בשטח. כעת מתברר שגם אם יתבצע הקיצוץ, עדיין יהיה תקציב הרשת של ש"ס גדול בהרבה מאשר בשנה שעברה.

כתבות נוספות ב-TheMarker

פרשנות // עידן עופר מוותר על צים: מותה של ערבוּת הטייקון

גוגל מודה: החידות הקשות במבחני הקבלה היו בזבוז זמן

הגידול העצום בתקציב רשת החינוך של ש"ס מפתיע במיוחד, לאור הדו"ח החמור על הרשת שהוכן לפני כמה שבועות לבקשת אגף החשב הכללי במשרד האוצר והוגש למשרד החינוך. על פי הדו"ח, שחושף חשדות לשחיתות ואי סדרים חמורים, יצרה מעיין החינוך התורני גירעון של 140 מיליון שקל ב-2012 באמצעות פעולות החשודות כלא חוקיות. למרות החשדות, הממשלה כיסתה את הגירעון.

בין החשדות שנחשפו: היעלמות של 2 מיליון שקל; הפעלה ותקצוב בתי ספר ללא רישיון משרד החינוך, לעתים למרות צו סגירה; תשלומי שכר פיקטיביים לעובדים שאינם קיימים; העסקת 1,600 בני זוג; הפעלת כיתות עם פחות מ-10 תלמידים; וניסיונות להעלמת מידע.

"החזרה בתשובה במימון המדינה"

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה כי "הגדלת התקציב למעיין החינוך התורני כל כך אבסורדית, עד שצריך לשפשף את העיניים כדי להאמין למספרים שמופיעים בספר התקציב. אם הבדיחה לא היתה על חשבון משלמי המסים, וביחוד על חשבון מצביעי יש עתיד, היה אפשר להתפוצץ מצחוק". רגב ציין כי "על רקע החשדות החמורים לשחיתות שנחשפו בבדיקת משרד האוצר במעיין החינוך התורני, יש מקום לקיצוץ משמעותי בתקציב ובוודאי שלא להגדילו אפילו בשקל אחד עד להשלמת ההליכים התקציביים, הפליליים והמינהליים".

לדברי רגב, "רשת מעיין החינוך התורני מעבירה אלפי ילדים ממסלול של השכלה כללית, שירות ועבודה למסלול ללא השכלה כללית, ללא שירות וללא עבודה, ובחלקה משמשת כמסלול החזרה בתשובה במימון המדינה. התקציב הענק שמעניק המשרד לרשת לא יכול להיחשב אלא כמעשה של חבלה בעתיד הלאום. יש לקוות ששר החינוך יתעשת, וימנע את הגדלת התקציב".

זה אינו המהלך היחיד בתקציב משרד החינוך שנראה מנוגד לחלוטין לעמדות ולהצהרות של יש עתיד. תקציב קצבת הבטחת ההכנסה לאברכים של המשרד לא קוצץ השנה, ונותר 110 מיליון שקל, בדומה לאשתקד. זהו אחד התקציבים השנויים ביותר במחלוקת ואחד התקציבים התורמים ביותר להישארותם של אברכים בכולל, והימנעות מיציאה לעבודה.

ב-2010 פסל בג"ץ את חוקיות הקצבה, וקבע שהיא מנוגדת לעיקרון השוויון. למרות זאת החליטה הממשלה להמשיך לשלם אותה, תוך שינוי שמה ל"מלגה". בתגובה הוגשה עתירה לבג"ץ של שורת ארגונים, בהם חדו"ש, התאחדות הסטודנטים והמרכז הרפורמי לדת ומדינה, ונערכו שורה של הפגנות נגדה.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "גידול זה נובע מעדכון שנעשה לעלות שעת לימוד בכלל מערכת החינוך, בכדי להתאים את התקציב לביצוע בפועל ככל הניתן. בנוסף עודכנו שינויים שנעשו במהלך השנה, כמו תוספת שעות הנותנת מענה לגידול הטבעי בתלמידים".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "בהתאם לחוק יסודות התקציב, מתוקצבות רשתות החינוך העצמאי ומעיין החינוך התורני לפי קריטריוני התקצוב של החינוך היסודי הרשמי. תקציב הרשתות האלה, שנכלל בבסיס התקציב ל-2013, תוקצב כבר במהלך 2012".

עוד אמרו במשרד החינוך כי "הגידול בתקציב הרשתות 
מ-2012 ל-2013 נובע מכך שתקציב 2012, שגובש במסגרת התקציב הדו־שנתי ‏(ביולי 2010‏), לא כלל את הגידול הטבעי של הרשתות עבור תשע"א, תשע"ב ותשע"ג. כמו כן, הוא לא כלל את תקצוב עלות הסכמי השכר במשק באותם שנים. במהלך 2012 תוקצבו הרשתות בגין הנושאים האלה. כאמור, ב-2013 הוכנסו תקציבים אלה לבסיס התקציב".

באשר לגידול בתקציב מעיין החינוך התורני למרות הדו"ח החמור, נמסר כי "הדו"ח המדובר הובא לידיעתנו לאחר שתקציב 2013 כבר גובש. כמו כן, הדו"ח מתייחס יותר לביצוע ולבקרה ופחות לתקצוב. המשרד יפיק את הלקחים הנדרשים מהדו"ח, שמתייחס לתהליכי העבודה. באם יידרש לבצע עדכון בתקציב, הרי שהוא יבוצע במהלך שנת התקציב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker