פישר מסכם כהונה: "העניין ביועצים הוא שאתה לא חייב לדבר איתם"

נגיד בנק ישראל התייחס לתפקידו כיועץ לממשלה ואמר כי "בסופו של דבר השאלה היא האם היועץ עוזר למדינה" ■ את הדברים אמר בנאום הסגירה של יום העיון הכלכלי שנערך בירושלים לרגל סיום כהונתו

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
TheMarker Online

"חוק בנק ישראל לא היה עובר בלי התרומה של שני ראשי ממשלה: נתניהו ושרון. אני רוצה גם לציין את יוסי בכר: בהעברת חוק לבנק ישראל דרך משרד האוצר יש כשל מובנה, כי החוק לוקח סמכוית מהאוצר ומעביר אותם לבנק ישראל" כך אמר הערב (ג') נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, בנאום הסיום ביום העיון הכלכלי שנערך בירושלים לרגל סיום כהונתו.

לדברי פישר, הוא "מאמין שמבנה החוק בנק ישראל הוא נכון ובריא. יש בחוק קריטריונים לבחירת חברי הוועדה המייעצת. זה עבד יפה במועצה הראשונה ואני מאמין שכך זה יהיה בהמשך. אני חושב שהוועדה המוניטרית עובדת יפה - טוב יותר מהוועדה הוולונטרית שהיתה לנו קודם.

"מאיר סטולר אמר במפגש השני, כשרצינו לדחות החלטה, כי 'לא תהיה פחות אי וודאות בפעם הבאה. תהיה אי וודאות אחרת. אז קבלו החלטה'. החובה שלנו לכתוב את ההחלטות שלנו ולהסביר אותה היא תרגיל חיוני. אנחנו חייבים לשכנע את עצמנו שמה שאנחנו עושים הגיוני, ושאפשר להסביר את זה לציבור.

סטנלי פישרצילום: אמיל סלמן

"לארי סאמרס דיבר על שאלת השקיפות וזו אכן שאלה מאוד מורכבת. העניין של פרסום הפרוטוקול של הדיונים יכול לפגוע: הוא מגביל את מה שאנשים מוכנים להביע, כי אנשים מודאגים ממה שיראו בעיתונים. אני לא יודע מה הפיתרון ואני לא משוכנע שנכון לפרסם כל מילה מהדיונים.

"אני רוצה לסכם בעוד כמה דברים על חוק בנק ישראל והמנדט שלו. המנדט עיקרי של הבנק הוא עדיין לשמור על האינפלציה בתוך הטווח שקבעה הממשלה, תחת מאמץ לתמיכה ביעדים האחרים כמו צמיחה, אבטלה וגם פערים חברתיים - טוב שאין לנו את הכלים לבצע. אמרו לי: או שתתייחס לפערים חברתיים או שנקצץ בתקציב שלך. בחרתי. את הפערים החברתיים.

"יש לנו מזל שהפיקוח על הבנקים נמצא בבנק המרכזי, כך שאם אנחנו מודאגים מהיצירות הפיננסיאת אנחנו יכולים לבצע צעדים מיידיים. אבל כמדינה אנחנו צריכים תיאום טוב יותר בין כל הרגולטורים, כלומר בנק ישראל, רשות ניירות ערך והפיקוח על שוק ההון באוצר. יש אנשים שטוענים שזה יפגע בעצמאות שלנו, אני לא מרגיש שזה מגביל את הבנק".

עוד הוסיף פישר כי "אמרתי בעבר שקביעת יעד אינפלציה הוא דרך נוחה לנהל בנק מרכזי. נוח לי גם עם יעדים גמישים". לדבריו, "אנחנו חייבים להבין את הקשרים המערכתיים בין גופים וזו עבודה שהיורש שלי יצטרך לעשות".

פישר סיכם ואמר כי "אנשים חושבים שיש קונפליקט בין תפקיד הנגיד כיועץ לממשלה לבין המועצה הלאומית לכלכלה - שמייעצת לראש הממשלה. אבל העניין ביועצים הוא שאתה לא חייב לדבר איתם. בסופו של דבר השאלה היא האם היועץ עוזר למדינה. אני לא יודע אם המבנה הזה יחזיק לעולם, אבל החלק הזה של החוק - הייעוץ לממשלה - מחזיק יותר ממה שחשבתי ואולי יחזיק בעתיד".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker