לארי סאמרס: "לא היה קל להיכנס לנעליים של פישר"

פרופ' לארי סאמרס - לשעבר כלכלן ראשי של קרן המטבע, שר האוצר של ארצות הברית ומנהל צוות הכלכלנים של ממשל אובמה - נאם ביום העיון הכלכלי שנערך לרגל סיום כהונתו של סטנלי פישר

TheMarker Online
TheMarker Online

"הסטודנטים היו קלים בהרווארד - צוות המרצים היו הבעיה. היה לפישר משקל רב בהחלטה שלי להתמקד במאקרו כלכלה. הוא זה שלחץ עלי להחליף אותו בתפקיד הכלכלן של קרן המטבע הבינלאומית, ולא היה קל להיכנס לנעליים שלו" - כך אמר היום (ג') הפרופ' לארי סאמרס - לשעבר כלכלן ראשי של קרן המטבע, שר האוצר של ארצות הברית, נשיא אוניברסיטת הרווארד ומנהל צוות הכלכלנים של ממשל אובמה, וכיום מרצה, כותב בעיתונים ומופיע בטלוויזיה - בנאום הסיום ביום העיון הכלכלי לרגל סיום כהונתו של נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, שנערך בירושלים

סאמרס אמר כי הוא "רועד מהמחשבה מה היה קורה במקסיקו, ברזיל, תאילנד, רוסיה, אינדונזיה ואחרות אם סטנלי פישר לא היה שם. הוא הביא ידע עצום יחד עם היכולת להתחבר. הוא הביא יכולות שלא היו מאז בתפקיד ואני חושד שגם לא יהיו.

"אם שוקלים את השפעתה של כל מדינה, לפי תוצר לנפש, על הטיפול במשבר הפיננסי הגלובלי, ישראל תהיה מקום הראשון - וזו התרומה של אדם אחד", אמר סאמרס בהתייחס לפישר.

נגיד בנק ישראל סטנלי פישרצילום: תומר אפלבאום

"כשאני סיימתי תואר שני היה ברור שכלכלנים הם אינטלקטואלים. חלק כיהנו בממשל וחלק כתבו בעיתונים כדי להשפיע על התפיסות הציבוריות. פישר ותלמידיו, כמו בן ברנקו או מרווין קינג, שינו את זה. היום בעלי דוקטורט בכלכלה יכולים לשאוף לתפקידים של נגידים. אפשר לראות את זה כקשת: מפעולה של כתיבת תזה ומאמרים ועד לקביעת מדיניות. פישר היה מספק לי את השאלות שאני צריך לשאול את עצמי, וגם את התשובות.

"אז הנה 4 שאלות לבנקים מרכזיים:

"1. פעם חשבו שניהול בנק מרכזי הוא כמו לנהוג על מכונית, פעם רגל על הגז פעם על הברקס, כדי שהכלכלה תתקדם בצורה חלקה. היום כבר לא. האם ניתן להאיץ במקומות מסוימים ולעצור במקומות אחרים, או שזה אינו אפשרי? אין היום תשובה לדבר הזה

"2. איך בנק מרכזי אמור לפעול? מדיניות מוניטארית היא דבר חשוב מאוד, אבל גם שלום עולמי. את מערכת הביטחון מנהל אדם אחד - לא ועדה של שרים. לוועדה יש יתרון של מגוון דעות ומעבר מידע. מה הדרך הנכונה, ואיך בנק מרכזי צריך לתקשר עם הציבור?

לארי סאמרסצילום: בלומברג

"3. מה התפקיד הנכון לנזילות ציבורית? ברור ש-Moral Hazard (סיכון מוסרי) ומניעתו הוא דבר עקרוני, וברור ששקיפות ובהירות הם נכסים גדולים. אבל אני מבטיח לכם שלפעמים נדרשת עמימות, אולי לצורך אמינות ציבורית. מה המדיניות הנכונה להבנת חלון ההלוואות? למתן אשראי בתקופת משבר? קל להגיד שצריך להעניק אשראי רק כנגד בטוחות טובות. אבל מה הן ערבויות טובות? היום שואלים האם בנקים מרכזים צריכים לחלץ בנקים.

"4. שערי ריבית - אומרים שהם צריכים להתאים לתנאי השוק. אבל לתקופות ארוכות הריבית היתה קרובה מאוד לאפס. אנשים לומדים שמציאות בה שערי הריבית שונים מקצב הצמיחה יוצרת כל מיני דברים. אבל זה היה המצב בחלקים רבים של העולם במשך 25 שנה.

"מה היא ההסכמה הפוליטית שתאפיין את הדור הבא? בשנים האחרונות זה היה משהו כזה: אינפלציה מפתה - כי בטווח הקצר היא מביאה תוצאת, אבל גם נזק בטווח הארוך. דמוקרטיה מביטה על היתרונות לטווח הקצר - לכן ברחבי העולם הבנקים המרכזיים הפכו לעצמאים. אבל בהרבה מדינות ובתקופות ארוכות לא היתה אינפלציה. והיום שוב זה כמו מחלה נדירה, וזה בזכות העצמאות של הבנקים המרכזיים. היום הפיתוי לאינפלציה יותר קטן, ולעומת זאת יש דאגות דחופות יותר. למשל, שער החליפין, מבנה המערכת הפיננסית.

"מהן הנוסחאות בדמוקרטיה לעצמאות של בנק מרכזי, יחד עם שיתוף פעולה עם ממשלות לפיתרון הבעיות האחרות? אני מאמין שללא הלחץ היום ימי של עבודת הבנק, אתה, סטנלי פישר, תספק את התשובות לשאלות הללו - וגם לשאלות חשובות אחרות".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker