לפיד הציג את התקציב: "זקוקים לאנשי עסקים מצליחים - לא נכנע לפופוליזם הרע ברחובות"

(עדכון) ההצבעה בקריאה הראשונה צפויה להיערך בשעות המאוחרות של הלילה בשל "פיליבסטר" (עיכוב הצבעה) שינקטו חברי האופוזיציה ■ ח"כים יפגינו בחוץ

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

מליאת הכנסת החלה לדון אחר הצהריים בחוק התקציב לשנת 2014-2013 ובחוק ההסדרים במשק. שר האוצר יאיר לפיד, אמר בנאומו כי: "במקום לחמוק מאחריות, בחרנו לעשות את המעשה האחראי - כי אין למשק הישראלי ברירה אחרת, אלא לסגור את האוברדראפט העצום הזה וכמה שיותר מהר. אני מצטרף בכל ליבי לכל מי שנושא עמו את כאבן של השכבות החלשות. הם לא שקופים בעינינו. הם כאן, ואנחנו צריכים לדאוג להם כי זו חובתנו".

עוד אמר שר האוצר: "במקביל למהפיכה שהתחלנו בה בקבינט הדיור' של מאבק חסר פשרות בהון השחור – כדי לייצר פה חברה הוגנת ולא רק הוגנת, אלא גם חברה שהיא ידידותית למגזר העיסקי, שלא פועלת לפי הרוח הפופוליסטית הרעה שנושבת ברחובות ולא פעם גם בבית הזה".

יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) אמרה כי "התקציב וחוק ההסדרים הם מתקפה ברוטאלית של נתניהו ולפיד על 99% מהציבור. אנחנו צבא ההגנה של הציבור".

כתבות נוספות באתר TheMarker

צפו בהצעת התקציב המלאה שפירסם משרד האוצר

כשלפיד של 2013 נשמע כמו נתניהו מודל 2003

יחימוביץ' הוסיפה כי מפלגת העבודה מגיעה לזירה של המאבק על התקציב מוכנה וערוכה, יסודית ובקיאה בפרטים. "התקציב וחוק ההסדרים הם מתקפה ברוטאלית מאורגנת של נתניהו ולפיד על 99% מהציבור. אף אחד לא יוצא נקי- הקשישים הסיעודיים, עסקים קטנים ובינוניים, סטודנטים, עניים, מעמד הביניים באשר הוא, עובדים, עקרות הבית, חקלאים, חולים, זוגות צעירים שחולמים על דירה, פנסיונרים, ילדים, ועוד ועוד. אף אחד לא יוצא נקי חוץ מהמילייה החברתי של לפיד ונתניהו: החברות העשירות במיוחד, ההון הגדול, מקבלי שכר המיליונים".

יחימוביץ הוסיפה כי "כאילו כדי ללעוג, בכוונה תחילה, דווקא היום, מודיע לפיד על הקמת ועדת ששינסקי 2 לבחינת התמלוגים על משאבי הטבע. ברור שמדובר בספין כדי להסיח את הדעת מהתקציב. ומתי יהיו המסקנות הראשונות? בעוד שנה. בכל הנוגע ל – 99% האחרים מהציבור, הפגיעה היא מידית, לגבי התמלוגים – רק עוד שנה יוגשו המסקנות הראשוניות. אנחנו שומרים על הציבור ונלחמים בשבילו. אנחנו צבא ההגנה של הציבור".

לפיד ונתניהו בכנסת, השבועצילום: אמיל סלמן

ההצבעה בקריאה הראשונה על הצעות החוקים צפויה להיערך בשעות המאוחרות של הלילה בשל "פיליבסטר" (עיכוב הצבעה) שינקטו חברי האופוזיציה.

לאחר אישור התקציב בקריאה הראשונה, הוא יועבר לוועדת הכספים. חוק ההסדרים יפוצל בין הוועדות כאשר מרבית סעיפיו יועברו לוועדת הכספים. הוועדות ידונו בהצעות החוק הללו שיוגשו להצבעה בקריאה השנייה והשלישית עד סוף יולי 2013.

חברי הכנסת בוועדת הכספים הודיעו שיתנגדו לחלק מהגזירות, בהן הטלת מס על משפרי דיור, העלאת מס ההכנסה ב-1.5% על כלל העובדים (ככל הנראה מס ההכנסה יועלה החל מדרגת שכר של 14-12 אלף שקל ברוטו בחודש), ביטול נקודת זיכוי לסטודנטים, הטלת דמי ביטוח לאומי ומס בריאות על עקרות הבית.

במקביל, מחוץ לכנסת, יפגינו צעירי מפלגות ופעילים חברתיים נגד התקציב. בין המפגינים חברי צעירי מרצ, המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה, חד"ש והשומר הצעיר. בהפגנה ישתתפו גם ח"כים מהמפלגות השונות, בהם יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון, יו"ר סיעת העבודה ח"כ יצחק הרצוג וח"כ מיכל רוזין (מרצ).

ההפגנה היא המשך ישיר לגל המחאה המתחדש מחודש מאי האחרון. מועד ההפגנה נקבע לזמן ההצבעה בקריאה ראשונה של תקציב המדינה והיא תעסוק בקידום מיסוי פרוגרסיבי אל מול העלאת המע"מ ובדרישה להעלאת מס החברות והירושה. בנוסף, יביעו המפגינים מחאה כנגד ההסתה הגוברת כנגד העבודה המאורגנת: "האדם העובד הוא לא האויב, העבודה מאורגנת היא אחת מאבני היסוד של החברה בישראל. חברה בה ישנם איגודי עובדים היא חברה סולידארית שיכולה לעמוד במשברים כמו המשבר הכלכלי הנוכחי".

לדברי ח"כ גילאון, "הפוליטיקה החדשה התגלתה כמקסם שווא. שר האוצר לפיד מציג סדר עדיפויות מעוות ופחד עמוק מטיפול בפרות הקדושות. בפועל, קיבלנו תקציב ביביסטי למהדרין".

תומר רזניק, יו"ר צעירי מרצ, אמר כי "לפיד, שנישא אל הקלפי על גבי המחאה של קיץ 2011, הוא שמייצר את המחאה שתפיל אותו בקיץ 2013. ממשלת נתניהו-לפיד מציגה תקציב צנע אכזרי שירסק את מעמד הביניים ואף עשוי להוביל למיתון ולמשבר כלכלי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker