פישר מפרגן ללפיד: "לא העריכו אותו אבל הוא מבין עניין"

נגיד בנק ישראל בתדרוך לתקשורת הכלכלית בבריטניה: "בעיית המקרו המשמעותית היחידה של ישראל היא הגירעון" ■ על האפשרות שימונה ליו"ר הבנק הפדרלי אמר פישר: "טעות אחת שאסור אף פעם לעשות היא לקבל הצעה שמעולם לא הוצעה לך"

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים20
אנשיל פפר
אנשיל פפר

נגיד בנק ישראל היוצא, פרופ' סטנלי פישר,  ניצל תדריך לתקשורת הכלכלית הבריטית שערך אמש (רביעי) בלונדון כדי לפרגן לשר האוצר יאיר לפיד. "הוא אישיות טלוויזיונית לשעבר וכותב טוב מאוד", אמר פישר בחיוך, כשפירט באוזני הכתבים את מאמצי הממשלה להעביר תקציב שיצמצם את הגירעון. "הממסד הפוליטי מאוד לא העריך אותו, אבל אני עובד איתו כבר חודשיים. כולם אמרו לי, אתה צריך להסביר לו את הנתונים, את העניינים, שחייבים לצמצם את הגירעון. אני צריך לומר לכם שהוא מבין היטב את המספרים והעניינים, הוא הבין שצריך להשתלט על הגירעון כבר בתקציב 2014 כי זה לא נהיה יותר קל בתקציב השני שלך".

פישר, שנתן סקירה חיובית מאוד על מצבה הכלכלי של ישראל, אמר כי "בעיית המקרו היחידה המשמעותית הוא הגירעון". הוא המשיך לסנגר על לפיד ואמר ש"כל ישראלי יודע איך אפשר לחתוך שני אחוזי גירעון מבלי לגרום לכאב, אבל אין דרך אחרת לעשות זאת". התדריך, שנערך על ידי הלובי הפרו-יהודי בבריטניה בייקו"ם, ניתן במסגרת הסעודה השנתית של אגודת העסקים בריטניה-ישראל.

הכתבים הבריטיים שאלו את פישר אם הוא מעוניין להתמנות ליו"ר הבנק הפדרלי של ארצות הברית במקומו של בן ברננקי. פישר השיב ש"טעות אחת שאסור אף פעם לעשות היא לקבל הצעה שמעולם לא הוצעה לך. זה לא משהו שאני רוצה לעסוק בו, אם אקבל או לא אקבל. אם מישהו יציע, אז העולם ייראה אחרת. בינתיים אני קורא עיתונים ואין לי סיבה לחשוב שמדובר בשאלה מציאותית".

נגיד בנק ישראל סטנלי פישרצילום: תומר אפלבאום

פישר היה אורח הכבוד בסעודה יחד עם עמיתו, נגיד הבנק של אנגליה, סיר מרווין קינג, שגם הוא יסיים את תפקידו בימים הקרובים. שני הנגידים, חברים קרובים מאז ימיהם הסטודנטיאליים בשנות השבעים, חלקו שבחים זה לזה. פישר אמר ש"כשאתה נמצא בתפקיד של נגיד בנק מרכזי, אתה יכול לספר על הדאגות שלך לחברים. במהלך המשבר הכלכלי העולמי, תמיד יכולתי להרים טלפון למרווין ולשוחח על הבעיות שלי". קינג השיב לו ש"תמיד האזנתי לניתוח הבהיר ועמדותיו העקרוניות והחודרות של סטן". קינג אמר שאם פישר היה נשאר בבריטניה ולא מהגר לארה"ב, "הוא היה מקבל את תפקיד נגיד הבנק של אנגליה ולא אני".

קינג גם דחה את הניסיונות בבריטניה להטיל חרם על מוצרים ישראלים ואמר ש"סטן ואני העלינו על נס את הקשרים בין בריטניה וישראל. הקשר בין שתי המדינות שלנו בלתי ניתן לערעור". קינג החל את נאומו במילים בעברית וחתם אותו באיחולי "עד 120" באידיש. הוא אמר שלצערו, בניגוד לפישר, "אני לא יכול לומר שהשגנו את יעד האינפלציה, שהאבטלה בירידה והצמיחה בעלייה". הוא גם אמר שפישר היה זה ש"החל לגלגל את הכדור" בדיון הממושך שהוביל להחלטת ממשלת בריטניה בעשור הקודם לתת לבנק של אנגליה את העצמאות לקבוע בעצמו את שיעור הריבית, החלטה שבעבר היתה נתונה בידי שר האוצר.

באירוע שנערך בחסותו של איש העסקים הבריטי-יהודי פויו זבלודוביץ', נמסרו נתוני הסחר בין ישראל לבריטניה שהכפילו את עצמם בעשור האחרון. ברבעון הראשון של 2013, עלה היקף הסחר ב-22 אחוז לעומת התקופה המקבילה אשתקד. זבלודוביץ' אמר ש"החרם על ישראל מתבטא אך ורק בדיבורים ונתוני הסחר מדברים בעד עצמם".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker