ראשי הרשויות על דנקנר: "מצדיעים לאיש שהיה איתנו בימים קשים למרות הביקורת של אינטרסנטים"

יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט: "דנקנר הציב בראש את התמיכה בפריפריה, שמדינת ישראל שכחה" ■ ראש עיריית שדרות, דוד בוסקילה: "200 מיליון שקל מהתרומות באו מכיסיהם הפרטיים של השותפים בשליטה, ובתוכם דנקנר"

ליאור דטל
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל
אורה קורן

ראשי רשויות מקומיות מהפריפריה כינסו הבוקר מסיבת עיתונאים בה הביעו תמיכה באיש העסקים נוחי דנקנר, הנאבק על שליטתו בקבוצת אי.די.בי. אל מסיבת העיתונאים שהתקיימה בבית סוקולוב בתל אביב הגיעו 10 ראשי רשויות מקומיות מהצפון והדרום.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

כמעט כל ראשי הערים עלו לבמה זה אחר זה ונשאו נאום תודה לדנקנר ולפועלה של אי.די.בי בפריפריה. כמעט כל ראשי הערים הדגישו את תרומת קרן אי.די.בי במהלך מלחמת לבנון השנייה הסבירו שנאלצו להסתמך על תרומות כיוון שהמדינה לא מתקצבת כראוי את צרכי התושבים, שהם "רוצים להגיד את האמת גם אם היא לא פופולרית" ושהם מתייחסים לדנקנר "כחבר שמתייצבים לצדו בצרה", אבל הסתייגו כי "לא מדובר בחבר קרוב שנפגשים איתו לקפה".

מחוץ לבית סוקולוב התכנסה קבוצה של כ-40 מפגינים שמחו על התמיכה הבלתי מסתייגת של ראשי הרשויות בדנקנר. המפגינים קראו לראשי הערים עם כניסתם ויציאתם מהמקום "איפה הבושה", "עוד בושה נכנס" וקראו בקול את שמות ראשי הרשויות שהגיעו לעצרת התמיכה לצד קריאות "הון שלטון – עולם תחתון".

מנגד, תלה מרכז השלטון המקומי, שיזם את מסיבת העיתונאים שלט מחוץ לבניין "היית שם בשבילנו, עכשיו אנחנו פה בשבילך". מחוץ למבנה התפרסו כוחות שיטור רבים שמנעו מהמפגינים להתקרב אל הכניסה לבניין. המפגינים התעמתו עם מנכ"ל אגודת העיתונאים יוסי בר מוחא, שלא איפשר להם להיכנס אל מסיבת העיתונאים. בסיום מסיבת העיתונאים, בוחבוט ומספר ראשי ערים בחרו בעצת יועצי התקשורת שלהם להישאר בחדר הישיבות של בית סוקולוב ולא לצאת מחוץ לבניין כדי להימנע מחיכוך עם המפגינים.

לדברי דוד בוסקילה, ראש עיריית שדרות, "יש מומחים שקובעים שהפנסיה של ההורים שלהם או של הדודים שלהם מימנה את התרומות. אנחנו כבר לא אותו דור של מנהיגי הערים שלא מבינים כלכלה. אנחנו אומרים שאותם אנשים שעמדו בראשי החברות, ונוחי דנקנר הוא אחד הבעלים ובעל השליטה, אני מעז ואומר שהם מימנו מכיסם למעלה מ-30% מסך התרומות שהועברו על ידי החברות".

"מתוך 450 מיליון שקל שהושקעו על ידי אי.די.בי בצפון ובדרום, כ-200-150 מיליון שקל באו מכיסיהם הפרטיים של השותפים בשליטה, ובתוכם דנקנר. אנחנו לא באנו להיות השופטים והתליינים ולא באנו לחרוץ דין. אבל מהלכים גם עלינו אימים. איך אתם הולכים לומר את האמת על מישהו שהוא אויב העם. מי העז להפוך את דנקנר לאויב העם. מי שכח  את חלקו בצמיחה של מדינת ישראל ובהעסקת מאות לאפי עובדים. הוא לא אויב העם. הוא איש עסקים שמצוי בקשיים. הוא מצוי בקשיים, וזה לא הופך אותו לאויב".

בוסקילה הוסיף כי "גם אותנו יש ניסיון להפוך לאויבי העם. יש אנשים שחושבים שזו בושה אבל זו לא בושה לומר את האמת. זו לא בושה להכיר טובה ולהגיד תודה למי שעשה למען התושבים שלנו. כל אלו שמנפנפים בסיסמאות שינפנפו בסיסמאות. אני חושב שזה אות כבוד לנו להיות חברים של אחד כזה. אנחנו לא חברים בפן העסקי והוא לא פוקד את ביתנו ולא שותף בארוחות המשפחתיות. הוא איש שנכנס לערים שלנו ברשות ובסמכות וגרם לאנשים איכות טובה יותר. ונתן להם משהו שמשפחות ישראל לדורותיהם לא נתנו".

עו"ד ברק כהן, מפעילי המחאה החברתית, הצליח להיכנס לקראת סוף מסיבת העיתונאים והיפנה שאלה ליו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט: "איך אתה תומך במקום בחברה האזרחית במערכת כוחות מעוותת שנשלטת על ידי קבוצת מיעוט ובמשאבים של כולנו בצורה לא פורפציונלית". בוחבוט ענה לו: "תפקיד ראשי הערים הוא לתמוך בחברה הישראלית. אני בטוח שאם אתה היית מקבל עזרה משכן שלך היית מצפה בשעת צרה גם לעזור לו".

שלמה בוחבוט, במסיבת העיתונאיםצילום: עופר וקנין

"אנחנו פה למרות הביקורת"

"אני עומד לפניכם בהתרגשות רבה", פתח בוחבוט את מסיבת העיתונאים. "התכנסנו כאן היום להביע תמיכה במר נוחי דנקנר, שתרם, סייע ותמך במשאבים רבים לראשי רשויות בפריפריה. כשאני אומר פריפריה, תזכרו. הפריפריה זה אנשים עם חום. אנשים עם אהבה. אנשים שיודעים לומר תודה, דבר שלצערי בשנים האחרונות חסר בישראל. אנו פה בידיעה ברורה כי אנחנו צפויים לספוג ביקורת על תמיכתנו בנוחי. אנחנו נספוג ולא ניכנע לרוחות הסוערות בישראל. אנחנו כאן כדי לסייע ולא להרוס, לתמוך ולא לפרק, להוקיר ולא להפנות את עורפנו".

בוחבוט הסביר שמסיבת העיתונאים לא מייצגת את דעתם של כל ראשי הרשויות המקומיות בישראל, אלא את תמיכתם של פורום ערי הפריפריה במרכז השלטון המקומי. לדברי בוחבוט, "יש רצון לאפשר לציבור להוקיר ולהכיר את מאות הפרויקטים שממונו על ידי הקבוצה לאורך השנים לרווחת אזרחי מדינת ישראל". לדברי בוחבוט, החל משנת 2006 תרמה קבוצת אי.די.בי כ-418 מיליון שקל לפרויקטים חברתיים ברשויות המקומיות בפריפריה ולארגונים חברתיים.

בוחבוט המשיך: "ב-2006, בתקופת מלחמת לבנון השנייה, אני זוכר שהוא הגיע למעלות. הוא בא ואמר לי אנחנו לא מכירים, אבל אני פותח את השופרסל למרות ההפגזות. ירדו למעלה מ-60 קטיושות, ותוך כדי ירידה למקלטים פתחנו את השופרסל. מייד אחרי המלחמה התקבלה באי.די.בי החלטה לשנות סדרי עדיפויות ולהציב בראש את התמיכה בפריפריה. למה נוחי דנקנר היה צריך לעשות את זה? כי יש חור גדול שמדינת ישראל השאירה. היא שכחה את ערי הפריפריה וקיצצה בתקציבים. ללא התקציבים האלה אנחנו לא יודעים מה היינו עושים. מר דנקנר לא זקוק למליצי יושר אך אנו ראשי הרשויות וארגונים חברתיים חשים כי ראוי לנכון דווקא ביום סגריר להדגיש את פועלו הרב לשגשוג וצמיחה שידעה ישראל בשנים האחרונות".

בוחבוט קרא לציבור "להמשיך ולתת אמון בקבוצת אי.די.בי, שסיפקה עשרות אלפי מקומות עבודה ומובילה פעילות חברתית ענפה שאין שנייה לה. נוחי, אנחנו מחזקים את ידך, ומודים לך על שנים של תרומה, ומאמינים שהסערה הזאת תחלוף, שתעמוד בראש אי.די.בי וביחד נמשיך לחזק את מדינת ישראל.

בוחבוט התייחס לכך שמרבית התרומות של אי.די.בי ניתנו מכספי ציבור המשקיעים, ולא מכספו של דנקנר. "אי אפשר להגיד שזה לא הכסף שלו. הוא היה יכול לקחת חלק לכיס כדיבידנדים. אנחנו לא מתביישים. אנחנו עומדים בראש זקוף. תוקפים אותנו גורמים אינטרסנטים, אבל ראשי הערים יודעים להגיד תודה רבה לכל מי שמסייע לידנו. נמשיך לתמוך בחבר בשעת צרה".

שמעון לנקרי, ראש עיריית עכו, נאם אחרי בוחבוט והוסיף: "אני לא בוחן את העבודה של אי.די.בי ואין לי עניין לעסוק בזה", אבל מיד לאחר מכן התייחס למצבה של הקבוצה: "נוחי מוכשר ממני ויעשה עבודה טובה יותר מכל אלו שכרגע קמים מלפניו ומצדדיו ומאחוריו. כל החברות והגאונים שרוצים להחליף אותו, מי נותן ערובה שהם יצליחו? אני בטוח שהוא יתאושש ויצליח כפי שעשה קודם".

ראש העיר עכו, שמעון לנקריצילום: עופר וקנין

"נוחי נמצא באחת מהשעות הקשות שלו. כפי שאני הייתי ב-2006 עם העיר עכו במהלך מלחמת לבנון השנייה - מלחמה שבה מדינת ישראל לא היתה שם. ארגוניה ומוסדותיה לא תיפקדו כמעט בכלל. היחידים שתיפקדו היו ארגוני המגזר השלישי ובראשם עמד נוחי דנקנר, עם כל החברות שלו, עם כל הפירמידה הזאת שבעיתונות מציירים בגנאי. הם עמדו שם, עם אלפי מוצרי מזון, ודאגה לנכים ולקשישים ומעוטי יכולת".

לדברי לנקרי, דנקנר היה נוכח בעכו בזמן המלחמה. "הוא החליט שאחרי המלחמה הוא יסייע לתושבי הצפון. לא הרמנתי שהוא ירים לי טלפון באופן אישי אבל כך היה, הוא אמר שהוא רוצה לקיים את הבטחתו והזמין אותי למגדלי עזריאלי שם סיכמנו על מיזם עצום בתחום הספורט. בנינו מרכז טניס מפואר באמצעות נוחי דנקנר. אני מתייצב פה כחבר של נוחי. אני לא יושב איתו לכוס קפה, הוא לא חבר מהסוג שמתקשר אלי כל יום. אבל חבר נבחן בשעת צרה ואני בשעת צרתו מתייצב לצדו".

צבי גרינוולד, ראש עיריית אופקים, התייחס לבעלי החוב של אי.די.בי: "כאשר קנו את איגרות החוב של אי.די.בי, מי שקנה אותן עשה את זה בעיניים פקוחות. הוא העדיף לקחת את דנקנר כמנהיג כלכלי ולהשקיע בעקבותיו. כל העובדות היו על השולחן. המוסדיים העדיפו לקנות אג"ח של אי.די.בי והם ידעו לאן הם הולכים, אז שלא יאשימו אף אחד. יש טענה שהדברים שקיבלנו באו על חשבון החוסכים והפנסיונרים. לטענה הזאת אין שום בסיס. אם למישהו יש בעיות שיפנו לממשלה".

לדבריו, "אם אני צריך להעדיף מי ינהיג את אי.די.בי קרן יורק או דנקנר, אני מעדיף את דנקנר. קרן יורק, אני לא יודע מאיפה הם באו וגם אם יצליחו לשלם את כל איגרות החוב, המנהלים שלהם יתנו להם בונוסים. אנחנו מייבאים תרבות פיננסית קולקלת וחייבים לבלום את הדבר הזה. הממשלה הסירה אחריות מהשירותים החברתיים. אותנו מציבים בלב העיר, בלב אוכלוסייה ענייה ואומרים לתת להם פתרונות אבל לא נותנים לנו כלים. נוחי היה שם כדי לעזור לי".

ג'קי לוי, ראש עיריית בית שאן, אמר "ראשי רשויות יודעים להגיד את האמת גם כשהיא לא פופולרית. אתם לא יודעים כמה סטודנטים סיימו את הלימודים בזכותו, אנשים שלא היו הולכים ללימודים ללא הסיוע שלו. הם רכשו השכלה בזכותו. כל ראשי הרשויות היו צריכים להגיע לפה ולהצדיע לאיש. אנחנו רוצים לדבר על הנוחי שהציבור לא מכיר. שנתן יד בשעת צר. כל ההבטחות של הסוכנות היהודית והממשלה לא התקיימו. האדם הזה לא היה חייב להגיע לבית שאן, ולא היה חייב לתת לסטודנטים ולבית הנוער ולספורט. אני מודיע שיצלמו ויקליטו. נוחי, יש אנשים חברים, אין לנו ביזנס ואנחנו לא יושבים איתו אבל אנחנו חברים שמכירים את כל הטוב בשעה הזאת".

ראש עיריית שדרות, דוד בוסקילה, אמר בנאומו כי הוא "גאה להשתייך לשלטון מקומי שלא נכנע לאמירות פופוליסטיות ובחר להגיד את האמת גם אם היא לא פופולרית. נוחי דנקנר, באמצעות החברות שלו, היה בעבורנו ושימש בעבורנו, אותו מקום שמילא חסר שנוצר, שאילולא דנקנר לא היה מתמלא. נוחי באמצעות החברות שלו, ובאמצעות כספים אישיים שלו ושל משפחתו, היה שם בשבילנו. מבנה רווחה שנבנה בשדרות היה חסר בתקציב לבניית מבנה רווחה. נוחי היה שם לתת כסף ולהשלים את בניית המבנה.

מפגינים מחוץ למסיבת העיתונאים של ראשי הרשויותצילום: עופר וקנין

"נוחי היה שותף להרים פרויקט לקהילה האתיופית בשדרות. אמו של דנקנר פקדה את שדרות כל יום שני בתקופת ההסלמה. היא היתה שם ביוזמתה ובעצמה ועשתה את הדברים באהבה. והם לא עשו את זה כדי לקבל פרס וכדי שנעמוד פה היום. הם עשו את זה כי הם האמינו בדרך שלהם. הדרך שלהם התאים לצרכים שלנו וזה היה מיזוג מנצח. אני מתגעגע לימי שני בהם זהבה דנקנר פקדה את שדרות ובתו של דנקנר רונה הגיעה עם סבתא. זו מחווה אנושית. וכל פעם שבאו עשו משהו למען הקהילה. איש לא מדבר על העובדה שחברת אי.די.בי מעסיקה 40 אלף עובדים. כשאנחנו שומעים על מפעל שנסגר עם 100 עובדים כולנו מזועזעים".

בני בן מובחר, ראש המועצה האזורית מבואות חרמון, סיפר גם הוא על כמה תרומות שקיבלה המועצה מתאגיד אי.די.בי. "האיש לא שחור כמו שצבעו אותו. אנחנו באים כאן להביע תמיכה באדם ובקבוצה. זה לא נוחי באופן אישי. זו קבוצה שלמה שתמכה בנו מיום שפרצה מלחמת לבנון השנייה".

ראש מועצת דיר אל אסד, חסן סנעאללה, אמר "אני מוקיר את קבוצת אי.די.בי ונוחי למרות שבישוב שלי לא הושקע שקל אחד מקבוצת אי.די.בי או דנקנר. אבל מה שנעשה באזור הצפון מספק אותי. אנחנו צריכים אנשים טובים עם כוונות טובות כמו דנקנר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker