ח"כ גמליאל: לעצור הדיון ב"חוק הריכוזיות" בוועדת הכספים

נציגי הממשלה הציגו מצגת שלא כוללת אחזקות פיננסיות של גופים ריאליים משמעותיים ■ גמליאל: "לא יעלה על הדעת שאנו מקבלים נתונים מעוותים מנציגי הממשלה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מרכזת הקואליציה בוועדת הכספים, ח"כ גילה גמליאל (ליכוד), דורשת להפסיק את ישיבת הוועדה הבוקר הדנה ב"חוק הריכוזיות", לאחר שנציגי הממשלה הציגו לדבריה לוועדה מצגת שלא כוללת את הנתונים לגבי אחזקות צולבות של גופים פיננסיים וריאלים.

גמליאל הוסיפה כי "לא יעלה על הדעת שיגיעו נציגים ויציגו נתונים הכי אובייקטיבים. ואנו מקבלים נתונים מעוותים. איך לא נסמוך עליכם שהנתונים שלכם נכונים".

קצפם של גמליאל ושל ח"כ מרב מיכאלי ומיקי רוזנטל (עבודה) עלה לאחר שמוריס דורפמן סגן יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה וחברה הציג מצגת על הגופים הריאליים שיצטרכו להפרד מאחזקות הפיננסים. במצגת נכללו רק גופים פיננסיים משמעותיים, ולא צוין כי ישנם גופים ריאלים שיש להם אחזקות קטנות בגופים פיננסים.

לדבריה, "זהו דבר שערוריתי שמציגים מצגת לחברי כנסת ויגידו שאין לאותן חברות תאגיד פיננסי אבל בעצם יש להם אחזקות לא משמעותיות בתאגידים פיננסים. דבר חמור מעין כמוהו".

צילום: אמיל סלמן

בעקבות הדברים הללו ביקש היו"ר ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) כי הממשלה תגיש לישיבה מצגת שתכלול את גם את הגופים הריאלים המשמעותיים שיש להם אחזקות פיננסיות אף אם אלה לא משמעותיות. לפי בקשת סלומינסקי נציגי הממשלה יציגו לח"כים מצגת שבה כל הגופים שיש להם אחזקות צולבות פיננסיות ריאליות.

לפי המצגת הגופים שיצטרכו להפרד מאחזקות צולבת בהתאם להצעת "חוק הריכוזיות" הם: קבוצת אי.די.בי, קבוצת פז, קבוצת דלק, קבוצת עזריאלי, קרן אייפקס, וייתכן שגם חברת מליסרון.

ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) אמר כי "נציגי הממשלה רואים שחברי הכנסת לא פריירים ונכנסים לעומק הדיון והצעות הממשלה כך הח"כים גילו שהמצגת שהוצגה בוועדה היא חלקית".

כתבות נוספות ב-TheMarker

התוכנית הסודית של רמי לוי: 6 קניונים בשנתיים

לעוף מעל הפקקים: המכונית המעופפת עומדת להמריא

הח"כים רוזנטל, מיכאלי וגמליאל גם מחו על כך שבמצגת על המונופולים במשק הוצג קיבוץ שדה אליהו כמונופול לגידול דגי אמנון לתעשיה המקומית אבל נפקד מקומה של חברת המלט נשר.

סגן שר האוצר לשעבר ח"כ יצחק כהן (ש"ס) אמר שיש לאסור אחזקות צולבת החל מהשקל הראשון אלא אם ישכנעו אותנו שאין פה פגיעה בהקצאת האשראי, בניגודי העניינים ובפיריון.

דורפמן המשיך והסביר כי המצגת שהוכנה הלילה כוללת רק גופים משמעותיים שיושפעו מהצעת החוק כפי שהוגשה. בתשובה לשאלות ח"כים שביקשו תשובות ספציפיות לגבי התאגידים הריאליים שיושפעו מהחוק אמר, "הלכנו רק על מידע ציבורי. למשל תנובה כנראה שהיקף המכירות שלה הוא של 8-7 מיליארד שקל בשנה ואין לנו מספר מדוייק. אנו צודקים באיזור אבל זה לא מדוייק. לכן יש בעייה להציג 20 גופים (שיושפעו מהחוק-צ"ז) אם יתברר שאנו לא יכולים לעמוד מאחורי הנתונים ב-100%".

"בקשנו שלא להציג רשימה של מיהם התאגידים הריאלים המשמעותיים", הוסיף דורפמן. "יש בעייה להציג את הרשימה כי אין לנו יכולת לחשב אופן מדוייק מהמידע הציבורי שיש. לרוב התאגידים יש חברות פרטיות שאין לנו מידע לגבי היקף המכירות בישראל".

ח"כ סתיו שפיר (עבודה) אמרה שיש לבצע איסור על אחזקות צולבות פיננסיות וריאליות החל מהשקל הראשון. לדבריה, "הרף השרירותי שקבעה ועדת הריכוזיות" להפרדה בין תאגיד ריאלי לפיננסי הוא גבוה מאוד ומאפשר לטייקונים להמשיך לממן לעצמם ולחברים שלהם את הפעילות העיסקית באמצעות הלוואת מבנקים שבשליטתם".

שריג השיב לשפיר שביקשה נתונים אובייקטיבים ואמר לה כי עליה לפנות למרכז המחקר והמידע בכנסת. בתשובה לשאלה נוספת שלה אמר שריג שאמר את הדברים בציניות.

שריג אמר כי "יושבים פה רגולטורים שלכל אחד יש חלופה הרבה יותר טוב מחוץ לממשלה. אנו עושים עבודתנו נאמנה לטובת הציבור. ראוי להתייחס לזה כך. אני אף לא שאלתי את חברי הכנסת אם מישהו לחץ עלי ושואלים אותי אם מישהו לחץ עלי. אני מקווה שיאמינו שאנו עושים עבודתנו נאמנה".

ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד) הביע חשש שהמלצות ועדת הריכוזיות נקבעו בגזירה לאחור כדי להגן על קבוצות עסקיות ספיציפיות. מתקבל הרושם שקודם סימנו אילו 8 קבוצות עסקיות יהיו מוגנות עד כמה שניתן ולעומתן אלו קבוצות יושפעו מההוראות החדשות של החוק. על בסיס חלוקה זו גובשו הקריטריונים שעוגנו בהצעת החוק שהוגשה לוועדת הכספים כך שיגנו על הקבוצות הוותיקות. איני מאשים איש בכוונה זדונית ואני מבין שיש רצון לשמור על היציבות במשק, אך הדבר צריך להיות גלוי ושקוף לפנינו".

גם ח"כ עופר שלח (יש עתיד) התייחס והציע כי יש להפחית את ה"רף" האוסר על אחזקות צולבות פיננסיות ריאליות במקרה של מונופול.

ח"כ אראל מרגלית (עבודה) הציע לקבוע הגבלה על אחזקות צולבות, כך שגופים פיננסיים יוכלו להשקיע בגופים ריאליים, אבל לא להיות בעלי שליטה. בדרך זו גופים פיננסיים יהיו בעלי מניות, אבל לא יהיו בעלי שליטה. "השקעה שלהם בלי לשלוט בחברה היא בריאה יותר".

בישיבה הופיע עו"ד צבי אגמון המייצג את את קבוצת ליברמן, אבלס וצדיק בינו ביקש מהח"כים לשנות את הקריטריונים בחוק הריכוזיות האוסרות על אחזקות צולבות, כך שלא יחולו על הקבוצה. לפי הצעת החוק, קבוצת ליברמן ובינו תצטרך להיפרד מחברת פז או מהבנק הבינלאומי. "הקריטריונים לתאגיד פיננסי וריאלי משמעותי לטעמי הם לא קשורים לתכלית חוק הריכוזיות".

אגמון הסביר שאין להתחשב בגובה הפדיון כקריטריון להחלת האיסור על אחזקה צולבת ואמר כי "הבעיה בפז ובתחנות הדלק הוא שלמעלה מ-80% מהפדיון הוא לא בשליטתי, אלא בידיו של אחמדינג'אד. אם יוסר האמברגו על אירן כי יגיעו להסדר על הגרעין שלא שייך לריכוזיות ומחיר הנפט יירד ל-60 דולר לחבית - אני לא ריכוזי כי יש לי פידיון נמוך".

עוד אמר כי היקף האשראי המסחרי כולל לגופים מוסדיים שמעניק הבנק הבינלאומי הוא 4% בלבד, ועל כן בפני חברות הדלק האחרות פתוח קו אשראי של 96% בבנקים אחרים. הוא הציע להעלות את הרף שמעליו אסור להחזיק אחזקות צולבות ל-5% או אפילו ל-10% מהיקף האשראי שמעניק בנק בדומה להתייחסות אל חברת אשראי בעל נתח שוק גבוה.

עוד אמר כי "זה לא כל כך פשוט למכור חברות. אני לא בא להלך עליכם אימים. גם הבינלאומי וגם פז הן שתי חברות עם רגולציה גם במכירה. זה לא פשוט למצוא משקיע ב-2 מיליארד שקלים בשתי החברות האלה. זו תהיה פגיעה כלכלית קשה מאוד באנשים שפעלו בתום לב".

על כך הגיב המפקח על הבנקים דוד זקן שאמר כי "שמענו את הטענות לרבות הטענות של המחיר. היום זה מחיר של דלק ומחר מחיר של חלב. יש תנודתיות במחירים אבל זה לא היווה טענה לפסילת הקריטריון". באשר לנושא האשראי , אמר זקן "כל חמש הקבוצות הבנקאיות שצריכות להיכלל כגוף פיננסי משמעותי (שיוטלו עליו הגבלות) כוללות את הבנק הבינלאומי".

צבי קופר דירקטור ב"פיבי" בעלת השליטה בבינלאומי ו"פז" שהופיע בוועדה אמר כי "אין לנו שום השפעה על ההשקעות של פז או הבינלאומי . זה קל להגיד למשפחת ליברמן ואבלס למכור את אחזקותיהם, אבל אם יצטרך למכור נאבד משקיע מחו"ל שהוא היה נאמן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום