מדוע קק"ל העבירה חצי מיליון דולר לקרן קלינטון בעבור הרצאה של נשיא ארה"ב לשעבר?

נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון ירצה באירוע שייערך בהשתתפות הנשיא פרס, שהתנה את הגעתו בכך שלא יגויסו תרומות במהלך הערב; קק"ל: "בכנס מתוכננים להתרים כ-100 מיליון שקל לטובת פעילות לקיימות"

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוקי שדה
שוקי שדה

ערב חגיגי לציון יום ההולדת ה-90 של הנשיא שמעון פרס, שייערך ב-17 ביוני במרכז האקדמי פרס ברחובות, גורם למבוכה רבה בבית הנשיא ובקק"ל, שתרם חצי מיליון דולר למימון הרצאתו של נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון.

שיתוף הפעולה בין קק"ל לבין המרכז האקדמי פרס נוצר כבר לפני שנה. קק"ל ביקשה להביא פרסום חיובי לארגון בחו"ל, שם מוטחת בארגון ביקורת חריפה מצד פעילים פרו-פלסטיניים, באמצעות נאום שיישא קלינטון בנושא קיימות. באותה הזדמנות ביקשו בקק"ל להפגיש בין תורמיו הגדולים של הארגון, המגיעים לוועידה השנתית שלו, לבין קלינטון - דבר שנועד לעזור בגיוס תרומות לטווח הארוך. התשלום עבור ההרצאה לא יועבר לקלינטון עצמו, אלא לקרן הנושאת את שמו, שבין מטרותיה שיפור מצב הבריאות בעולם והגנה על הסביבה.

כתבות נוספות ב-TheMarker

ביל קלינטוןצילום: רויטרס

מדריך לחבר הכנסת המבולבל: איך הטייקונים שולטים בנו

לפיד בלחץ: יוזם ועדה למלחמה בעוני

מצבו הכלכלי של קק"ל טוב, בעיקר בזכות קרקעות שבבעלותו. שווי הנכסים שלו מוערך ב-8 מיליארד שקל, ולפחות עד לפני שנתיים הסתכם תקציבו השנתי ב-650 מיליון שקל, כאשר 70% מהתקציב נועד למימון הוצאות הארגון. עם זאת, גורמים בקק"ל מוסרים שהתורמים המגיעים לוועידה השנתית הם אלה שתרמו את הכסף לאירוע ברחובות.

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

מלבד המשתתפים האמריקאים הוזמנו לאירוע במרכז האקדמי ברחובות גם לא מעט אורחים ישראלים, במטרה לגייס תרומות למרכז. ביום שישי חשף יוסי שריד ב"הארץ" כיצד כל אחד מהמוזמנים נדרש לשלם 3,000 שקל כדי להיכנס לאירוע, כתרומה למימון מלגות לסטודנטים מעוטי יכולת. שריד תיאר במאמר גם שיחה בינו לבין אפי שטנצלר, יו"ר קק"ל, שממנה עלה כי שטנצלר כלל לא ידע כמה כסף הושקע באירוע.

ואולם, לאחר שבבית הנשיא הבינו כי מדובר בערב לגיוס תרומות, שלחה מנכ"לית בית הנשיא, אפרת דובדבני, מכתב לראשי המרכז האקדמי פרס, ובו הבהרה שהנשיא לא ישתתף באירוע אם יערכו בו גיוס תרומות. אנשי הנשיא הציעו למרכז האקדמי שהנשיא לא יגיע לאירוע, כדי שגיוס התרומות יתאפשר, אך במרכז התעקשו שפרס יגיע, ולכן כל המוזמנים יוכלו להיכנס לאירוע מבלי לשלם.

באופן רשמי, אין קשר בין המרכז האקדמי פרס, שבו לומדים 3,500 סטודנטים, לבין נשיא המדינה. ואולם, מי שייסדה את המכללה היא עפרה אלול, רעייתו של רפי אלול, חבר הכנסת לשעבר מטעם מפלגת העבודה ואחד האנשים המקורבים ביותר לנשיא. בשנה הראשונה של פרס במשכן הנשיא, אלול אף שימש יועץ לענייני חברה בבית הנשיא, בהתנדבות.

קלינטון מגיע לישראל לכבוד ועידת הנשיא בירושלים, שתיפתח ב-18 ביוני. קק"ל היא גם אחד הגופים שתרמו לוועידה, שתקציבה הכולל בסך 11 מיליון שקל מקורו כולו בתרומות. ביום הפתיחה של הוועידה אמור להתקיים האירוע המרכזי לכבוד יום הולדתו ה-90 של פרס, בהשתתפות ברברה סטרייטנד, רוברט דה נירו, מיכאל גורבצ'וב, טוני בלייר ומדינאים בכירים אחרים מהעולם. יום הולדתו של הנשיא חל רק באוגוסט, ואולם אנשיו ביקשו לערוך את החגיגה בערב הראשון של ועידת הנשיא כדי לחסוך בהוצאות.

מדוברות קק"ל נמסר בתגובה: "נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון הוזמן על ידי המרכז האקדמי פרס שחתם עמו על ההסכם, וסיכם אתו את כל הפרטים והתנאים הכספיים כבר לפני שנה. אירוע נשיאי קק"ל העולמי לקיימות, בו משתתף קלינטון, לא ממומן מכספי ציבור, אלא ע"י מאות המשתתפים הנהדרים המגיעים מ-40 מדינות, ותורמים מאות מיליונים לישראל.

"כך היה בוועידת הנשיאים לפני שנתיים שבסיומה התחייבנו להשקעה של מיליארד שקל בנגב, וכך יהיה בכנס הנוכחי שמתוכננים להתרים בו כ-100 מיליון שקל לטובת פעילות לקיימות במאגרי מים לחקלאות, בנטיעת יערות, בשיקום נחלים, בהקמת פארקים בגליל ובנגב: פארק דימונה, פארק נחל באר שבע, פארק עמק התכלת בצפת, ובפרויקטים מחוללי מפנה בעכו, נהריה, בית שאן, עומר ויישובי ספר ופיתוח רבים אחרים. על כך יש לברך ולהודות לאותם תורמים נדיבים שאוהבים את הארץ ומשקיעים בה".

המרכז האקדמי פרס מסר בתגובה: "ביל קלינטון יהיה אורח הכבוד בערב הצדעה מיוחד שיתקיים במרכז האקדמי פרס ברחובות, במעמד נשיא המדינה, שרי הממשלה ואישי ציבור. בערב זה לא יתקיים גיוס כספים, וכל משתתפיו לא יידרשו לכל תשלום".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker