התחלנו להחזיר לעצמנו את הכסף והשלטון

עכשיו צריך לדרוש הפרדה מוחלטת ומיידית בין אחזקת נכסים ריאליים לפיננסיים

גיא רולניק
גיא רולניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיא רולניק
גיא רולניק

לא מעט חורים, חוסרים ובעיות נותרו בנוסח של חוק הריכוזיות, שחלק נוסף ממנו אושר אתמול בוועדת הכספים של הכנסת. נעמוד עליהם בימים, בחודשים ובשנים הקרובים.

עם זאת, מדי פעם צריך להסתכל בתמונה הרחבה יותר: אתמול נרשמה נקודת שיא במאבק נגד הפירמידות והקבוצות העסקיות שהשתלטו בשבע השנים האחרונות על המשק הישראלי. בימים ובשבועות הקרובים יתקפו רבים את מה שהושג בכנסת: בפוליטיקה, ברגולציה ובעיתונות. מה שמאפיין את כל התוקפים הוא שרובם לא נקפו אצבע בשנים האחרונות כדי להצביע על הריכוזיות שהשחיתה את המשק ולהקטינה.

שורה של חברי כנסת ושרים שמיהרו בחצי השנה האחרונה לרכוב על עגלת הריכוזיות - נעדרו לחלוטין מהמאמץ להחמיר את מסקנות הוועדה ולעצור את ניסיונות הטייקונים לרכך את מסקנותיה. בלט בהיעדרו שר האוצר, יאיר לפיד, שביטל את הופעתו בוועדה וחברי הכנסת מסיעתו התנגדו לחלק מההצעות להחמיר את הטיפול בריכוזיות. אחיו, נפתלי בנט, שמונה להיות ראש החץ של הריכוזיות, עדיין לא הראה רוח לוחמנית. מי שהוביל את החמרת המסקנות היו חברי כנסת כמו גילה גמליאל, איציק כהן, מרב מיכאלי, אראל מרגלית, זהבה גלאון ואלעזר שטרן.

צילום: אוליבייה פיטוסי

משעשע במיוחד היה לראות אתמול את מיכאלי הפמיניסטית ואת כהן מש"ס מתאחדים. מיכאלי ביקשה להזכיר לוועדה שמטרת החוק היא לחסל את הריכוזיות, וכהן המשיך ואמר שהמטרה היא להחזיר לציבור 2.7 טריליון שקל שנלקחו ממנו - כספו שלו.

"הגיע הזמן להפסיק את הפיאודליזם בשוק ההון", אמר כהן. הפיאודליזם בשוק ההון הישראלי מתחיל להתפורר, לאט לאט, אבל הדרך ארוכה. הבוקר יתחיל הדיון בהפרדת המוסדות הפיננסים מהטייקונים, מה שידוע כ"הפרדה של ריאלי מפיננסי".

ההצעה שהביאה המממשלה לוועדה לא טובה: היא מאפשרת לחלק מהאנשים ששולטים בבנקים להמשיך להחזיק בעסקים ריאליים. ההפרדה בין הגופים המנהלים את החסכונות והפנסיה של הציבור לבין האנשים שצורכים, לווים את הכספים האלה וזקוקים להם לעסקיהם - חייבת להיות הרמטית ומלאה.

מהרגע שבו הפנמנו את הסכנה הברורה והמיידית שיש בחיבור בין פיננסי וריאלי, בין הכסף שלנו לטייקונים - ואת הנזק הנגרם לתחרות במשק, לניהול כספי הציבור, לתרבות הארגונית בחברות המנהלות את הכסף, לניגוד האינטרסים - אי־אפשר לעשות הנחות כאן.

ההפרדה צריכה להיות מוחלטת. הכוהנים שמנהלים את המקדש שבו מנוהלת הפנסיה שלנו, הכסף שלנו, צריכים להיות טהורים כולם לחלוטין. ההפרדה צריכה להיות מיידית: לא ניתן לחכות ארבע שנים, שש שנים או יותר, לרגע שבו נפריד את הכסף שלנו מהטייקונים. כל המוסדות הפיננסים צריכים להתנתק מיידית ולהתנקות מניגודי העניינים.

חברי הכנסת מהקואליציה והאופוזיציה, שהובילו את פירוק הפירמידות וההגבלה לשתי קומות - נגד עמדת הממשלה ההססנית - צריכים לנקוט הבוקר ובימים הקרובים את אותה גישה אחראית ואמיצה, ולדרוש הפרדה מוחלטת ומיידית.

בשלב הבא יקומו ויבואו חברי כנסת יזמים ואמיצים ויעלו הצעות לפתרון בעיית גרעיני השליטה במוסדות הפיננסים ובבנקים. כיצד קומץ אנשים בראש המוסדות האלה שולטים במאות מיליארדי שקלים, עם משטר תאגידי חלש ודירקטורנים חלשים של חברי "המועדון" שלא יכולים, גם אם ירצו, להיות עצמאיים.

תהליך שבירת קוד הריכוזיות של המשק הישראלי יצא לדרך. הוא יהיה ארוך וקשה - חברי הכנסת צריכים לנצל את רוח הגב הציבורית האדירה שנוצרה בשנה האחרונה למהלכים להפיכת שוק ההון והסקטור העסקי לדמוקרטיים והוגנים יותר. אם הם יהססו או יגמגמו - המועדון יחזור לשלוט לא רק בשוק ההון שלנו, לא רק במגזר העסקי שלנו - אלא גם בדמוקרטיה שלנו. או כפי שאמר זאת השופט לואיס ברנדייס: לשלוט בעם באמצעות כספו של העם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker