ועדת הכספים אישרה: הפירמידות יירדו ל-2 שכבות בלבד - חדשות - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
חוק הריכוזיות

ועדת הכספים אישרה: הפירמידות יירדו ל-2 שכבות בלבד

(עדכון) הוועדה אישרה את העלאת פרק פירוק הפירמידות להצבעה בקריאה שנייה ושלישית ■ הוועדה החליטה כי שר האוצר או מי מטעמו ונגיד בנק ישראל או מי מטעמו יקבעו הוראות להגבלת המינוף של הפירמידות ■ שר האוצר הודיע הבוקר על ביטול נסיעתו לפאריס, אך לא הגיע לדיונים

19תגובות

ועדת הכספים אישרה בצהריים את העלאתו להצבעה בקריאה שנייה ושלישית של פרק פירוק הפירמידות ב"חוק הריכוזיות".

הסעיף התקבל פה אחד בתמיכת הח"כים ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), רובי ריבלין וגילה גמליאל (ליכוד), עופר שלח, עדי קול, קארין אלהרר ובועז טופורובסקי (יש עתיד),זהבה גלאון (מרצ) , אראל מרגלית, מרב מיכאלי (עבודה), יצחק כהן (ש"ס), חמד עמאר (ישראל ביתנו), זבולון קלפה (הבית היהודי) ומשה גפני (יהדות התורה).

החוק יועלה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית רק בסוף יולי 2013 ויכלול את הסעיפים שתספיק הוועדה להכין.

לפי החוק, שר האוצר ונגיד בנק ישראל ידווחו לוועדה אחת ל-3 חודשים על התקדמות ביצועו. סעיף זה בחוק הריכוזיותץ קובע כי פירמידות יוגבלו ל-2 שכבות בלבד (כולל שכבת אג"ח).

אמיל סלמן

הוועדה החליטה שלא להצביע כעת על הסעיף שיקבע את המועד המירבי לצמצום הפירמידות. לפי ההצעה שהתגבשה בוועדה בשבוע שעבר יקבע פרק זמן של 6 שנים, מיום כניסת החוק, לצמצום עד לשכבה השנייה ותקופה של 4 שנים לצמצום עד לשכבה השלישית.

ח"כים בוועדה תובעים לצמצם את התקופה ל-3-1 שנים. היום הוחלט להצביע על סעיף הזה בעת ההצבעות הסופיות על החוק בטרם העלאתו לאישור המליאה. במקביל, החליטה הוועדה שתקופת המעבר לתחילת יישום החוק תהיה חצי שנה במקום שנה כפי שהוצע על ידי הממשלה.

בעקבות דרישת הוועדה התווסף לחוק סעיף חדש בעניין הגבלת המינוף בפירמידות. הוועדה החליטה כי שר האוצר או מי מטעמו ונגיד בנק ישראל או מי מטעמו יקבעו הוראות להגבלת המינוף של הפירמידות. הממונה על שוק ההון והביטוח באוצר, פרופ' עודד שריג, הודיע ששר האוצר יאיר לפיד יגיש הסתייגות לסעיף.

אמיל סלמן

בוועדה התגלעו חילוקי דעות בעניין בין הממונה על שוק ההון באוצר פרופ' עודד שריג לבין המפקח על הבנקים בבנק ישראל דודו זקן.

לפי שריג, המפקח על הבנקים והממונה על שוק ההון יקבעו הוראות להטלת מגבלות על אשראי שיינתן לחברה או לקבוצה עסקית ואילו זקן הציע להקנות את הסמכות לשר האוצר ולנגיד.

שריג אמר כי "אנו צריכים שהסמכויות הביצועיות יהיו אצל הממונה על שוק ההון ובהתאמה אצל המפקח על הבנקים. הפיקוח על הבנקים הוא חלק מבנק ישראל ואוטומטית כל הסמכויות שניתנות למפקח מוקנות לנגיד. אצלנו יש אבחנה בין הצד הפוליטי לבין הצד המקצועי".

זקן חלק על דעתו של שריג ואמר כי "אנו סבורים שהדרג צריך להית נגיד בנק ישראל ושר האוצר. יש לקבוע מגבלות אחידות וייתכן שלא מספיק להשתמש בסמכויות שיש לנו היום כי ההוראות יחייבו שינויי חקיקה של התאמת מאגר מידע ועוד שהם יבואו לשלחנה של הכנסת. יתכן שהמפקחים יעשו את העבודה אבל האחריות לשיטתנו צריכה להיות של הנגיד ושל שר האוצר".

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד אבי ליכט אמר לח"כים כי "הסיטואציה שבה הרגולטורים רבים בוועדה היא מבישה. האירוע מביך. תשאירו את סעיף ההסמכה ותנו לנו לבוא עם הצעה מוסכמת". כאמור הוועדה סירבה לכך.

ח"כ עופר שלח (יש עתיד) שהעלה את נושא הגבלת המינוף שאל את זקן מה מונע מכם לקיים את המרקם הרגולטורי שייצר כלים למינוף? מה זה שייך לעצמאות שוק ההון?
ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר שאין לאפשר את האפשרות להגבלת המינוף לשר האוצר שהוא דמות פוליטית.

בעניין הסעיף המאפשר לבעלי שליטה לקנות את כל המניות שבידי הציבור בעת קיפול הפירמידות אישרה הוועדה סעיף מקל לפיו ידרש רוב של 50% מבעלי המניות הכולל רוב של בעלי מניות המיעוט.

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, טענה כי "הוועדה אישרה סעיף, שנוסף ברגע האחרון, ומאפשר לבעלי שליטה לקנות בתנאים מקלים את החברות שהם צריכים "לקפל". איזו סיבה יש לתת להם סוכריות ולעזור להם לשמור על השליטה? זה מהלך לא שוויוני, שהוכנס לחוק במחטף, בלי שניתן לחברי הכנסת זמן ללמוד אותו".

גלאון הוסיפה: "הפרק לפירוק הפירמידות שהוועדה אישרה היום, הוא צעד חשוב אבל לא מספיק. ישנם סעיפים חשובים שנעדרים מהנוסח שקבעה הוועדה כמו הגבלת השליטה במספר ענפים, לרבות שליטה צולבת באמצעי תקשורת, ואיסור על מיסוי דיבידנדים בין חברות בפירמידה".

סלומינסקי אמר בסיכום הישיבה כי "חוק הריכוזיות הוא חוק מאוד מסובך שמשפיע על החיים העסקיים בישראל ובסופו של דבר, על כלל האזרחים. אני מברך על-כך שפרק הפירמידות אושר פה-אחד בוועדה. הסעיפים שונים מאלו שהונחו לפנינו על ידי הממשלה, והנוסח הסופי של הפרק משפר בהרבה את הצעת החוק של הממשלה. המטרה שהנחתה אותנו ותנחה אותנו בעבודה על יתר פרקי החוק; להוביל אותו נכון ולנסות לחסום פרצות כמה שניתן. יחד עם זאת, המטרה שלא לשפוך את התינוק עם המים אלא רק את המים העכורים על-מנת לאפשר לעולם העסקים לתפקד".

ח"כ ריבלין אמר: "הדיון בפרק היה ענייני, אחראי ומעמיק ללא תקדים. זו צריכה להיות מתכונת הדיונים מכאן ולהבא. התרשמתי שכל חברי הוועדה ישבו על המדוכה ברצינות, הקשיבו ושוכנעו, למרות הלחצים והבדלי ההשקפות, וקיבלו החלטה בשום שכל ודעת".
ח"כ כהן אמר כי " לציבור יש חסכונות בהיקף של 2.7 טריליון שקל. הציבור הופקע מנכסיו על ידי הפירמידות והאחזקות הצולבות. הציבור שהוא בעל המאה הוא לא בעל הדעה. הגיע הזמן לדמוקרטיזציה בשוק ההון".

גלאון אמרה כי: "אכן מדובר במהלך מאוד חשוב אך יש בו הרבה חורים. להמשך: המחזה המביך שראינו בוועדה על חוסר ההסכמה בין הרגולטורים. דרשה הזמנת מומחים שונים על מנת שנוכל לתת את הדעת".

ח"כ שלח אמר שיש ל"לגבי יתר הסעיפים בחוק ניקח את הזמן שלנו. ממילא הסיכוי שנשלים את החקיקה הזאת במושב הזה הוא קטן. עוד מעט יגיע התקציב וחוק ההסדרים. ההתייעצות עם מומחים חיצוניים, כלקח שלי, לא חייבת להיות כאן בוועדה, אפשר לעשות את זה בחוץ, כל אחד ייפגש עם מומחים גם אם התקשורת פירשה את זה כלחצים".

ח"כ גפני אמר כי "הפרק הוא הקדמה לאלו הבאים. הבעיות הקשות מתחילות בריאלי – פיננסי. יש קונצנזוס על חוק הריכוזיות. הממשלה צריכה לבוא בעמדה אחידה".

ח"כ מרגלית ציין לסיכום כי "בהיבט העסקי, נעשה כאן מהלך חשוב מאוד; פתיחת השוק גם מהבחינה העסקית ולא רק החברתית. שזה אבן דרך גם לגבי עסקים קטנים. הדבר יביא לצמיחה כלכלית".

ביטול מחטף של חלוקת דיווידנדים

סעיף חדש שהוכנס קובע, כי בתנאים שייקבע בית המשפט יוכל הנאמן לבטל דיווידנד שחולק טרם מינויו, אם החלוקה נעשתה שלא לטובת החברה. "היה חשש בקרב חברי כנסת, שבעלי הון יחלבו את החברות לפני העברתן לנאמן, לכן הוכנס הסעיף", סיפר מקורב לדיונים.

על פי ההחלטה שהתקבלה, חברה שתוחזק בניגוד לחוק - קרי, משכבה שלישית והלאה, תועבר לידי נאמן שיפעל למכירתה בתיאום עם בית המשפט שימנה אותו. בתום ארבע שנים ממועד מינוי הנאמן הוא יעביר לבית המשפט דיווח על פעילותו כולל נסיונות המכירה, ובית המשפט יהיה רשאי לקבוע הוראות נוספות ומועדים חדשים לגבי מכירת השליטה בחברה. תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#